Za potíže po očkování odškodnění. Vojtěch chce „otupit hrany“ u odpíračů dětských vakcín

Aktualizováno -
27. listopadu 2019
12:43
Autor: ČTK - 
27. listopadu 2019
12:00

Stát zřejmě bude odškodňovat rodiče, jejichž dítě po povinném očkování zemře, nebo bude mít vážné zdravotní potíže. Sněmovna dnes vládní návrh zákona schválila. Upravila jej tak, že stát bude místo majetkové a nemajetkové újmy nahrazovat ztížení společenského uplatnění očkovaného a náklady na péči o něj, jeho zdraví nebo domácnost. Náhrada za duševní útrapy rodičů v předloze zůstala beze změn. Návrh nyní čeká posouzení v Senátu.

Ministerstvo by odškodnění vyplácelo podle předlohy do půl roku od doručení žádosti, pokud chybu neudělal očkující lékař nebo výrobce vakcíny. Maximální výši náhrady předloha nestanoví, ministerstvo chce postupovat podle občanského zákoníku a podrobnosti stanovit vyhláškou. Předpokládá, že celková výše náhrad nepřesáhne 100 milionů korun ročně. Odškodnění by se podle odborníků mohlo týkat méně než deseti případů ročně. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že náhrady by také mohly „otupit hrany odpůrců očkování“.

Podmínkou odškodnění bude žádost podaná ministerstvu do tří let od doby, kdy újma vznikla. Kvůli obtížnému prokazování předloha nevyžaduje důkaz příčinné souvislosti. Neúspěšní žadatelé by se mohli obrátit do čtyř let na soudy.

Úprava odškodnění skupiny poslanců v čele s předsedkyni zdravotnického výboru Věrou Adámkovou (ANO) směřuje podle zdůvodnění k tomu, aby se nahrazovaly jen trvalé následky povinného očkování. Adámková se ohradila vůči výtkám opozičních poslanců z pirátské strany, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, že jde o značné zúžení odškodnění.

Ve složitých případech by ministerstvu zdravotnictví podle poslanecké úpravy mohla při posuzování žádostí pomoci odborná komise. Komise by se vyjadřovala k tomu, zda za újmou na zdraví skutečně stojí povinné očkování, nebo ne.

Lidovecký poslanec Vít Kaňkovský neprosadil změnu v dodávání pokladů k posuzování případů. Chtěl aby zdravotnickou dokumentaci k žádosti o odškodnění nemuseli zajišťovat rodiče, ale bylo by to na ministerstvu.

V Česku jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem, včetně nepovinných vakcín je to ročně milion dávek. Povinnost vysvětluje ministerstvo ochranou zdraví celé společnosti. Proti infekci jsou v případě vysoké proočkovanosti chráněni i ti, kteří ze zdravotních důvodů očkováni být nemohou. Roste ale počet rodičů, kteří děti očkovat nenechávají nebo ho odkládají do vyššího věku, protože je považují za nebezpečné. Závažné nežádoucí účinky ale podle odborníků nejsou prokázány.

Video  Stopka pro lékaře, kteří systémově falšují potvrzení o očkování. Podle Prymuly popírají princip západní medicíny  - redakce Blesk

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

anonym01 ( 27. listopadu 2019 15:34 )

PRED R 1989 SE TO TUTLALO!

anonym01 ( 27. listopadu 2019 15:31 )

PO VAKCINE MI ONEMOCNEL 1 Z PEJSKU. RAKOVINA.

machrnadevsemi ( 27. listopadu 2019 14:39 )

Za mého dětství felčaři udělali nájezd do školy a opíchali vakcínami všechno, co neuteklo na strom. Když jsem rukoval na vojnu, tak hned první den rituál - ostříhat téměř do hola, píchnout TPT (očkování tyfus-paratyf-tetan) a nafasovat mundůr. A nikdy nikomu nic po očkování nebylo.
Že by tenkrát ty vakcíny byly nějaké zázračné?

anonym01 ( 27. listopadu 2019 13:54 )

BOHEMIA ENERGI /ELEKTRO/ NENI CHRENKOVA? A CHYTANI DO SITE PO TELEFONU DOST NEVYBIRAVYM ZPUSOBEM /ŠMEJDI V AKCI / SE MI OSOBNE TAKY STALO NEKOLIKRAT. TOTO PODPORUJE SOUCASNA VLADA.

anonym01 ( 27. listopadu 2019 13:50 )

ABYCH NEZAPOMNĚLA, ZDRAVOTNI POJISTOVNU METAL ALIANZE TAKY PRODAL STAT DO RUKOU CHRENKA! A TAKY UZ VLASTNI ČAST KLINIKY V BRNE ANIŽ BY MELI NEJAKY KLADNY VZTAH KE ZVIRATUM. TOTO NAM TU VLADNE S AGROFERTEM!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud