Havel opět pokořil Zemana. Jasně vyhrál u mladých, senioři radši současného prezidenta

Aktualizováno -
22. listopadu 2019
16:48
Autor: ČTK, sova - 
22. listopadu 2019
11:44

Nejlepším prezidentem po roce 1989 byl podle mínění lidí Václav Havel. Jako nejlepšího ho v průzkumu STEM/MARK označilo 55 procent lidí. Jako druhý byl nejčastěji uváděn Václav Klaus, třetí příčku obsadil současný prezident Miloš Zeman. Havel byl jako nejlepší prezident hodnocen každým čtvrtým Zemanovým voličem. Výsledky tak korespondují s průzkumem, který pro Blesk Zprávy připravila před 17. listopadem agentura Phoenix research.

Miloš Zeman je dobře hodnocen za využívání prezidentských pravomocí. „Zde je ale nehodnotící konotace, to znamená, že je může využívat pozitivně i negativně, ale umně,“ dodal STEM/MARK.

Lepší známku zaznamenal současný prezident i za zájem o problémy občanů, což může být podle STEM/ARK spojeno především s jeho pravidelnými výjezdy do krajů. Ve využívání prezidentských pravomocí a zájmu o problémy občanů hodnotí Zemana školní známkou jedna či dvě i pětina jeho odpůrců.

U lidí s maturitou dominuje Havel

O něco hůře lidé Zemana hodnotí v reprezentaci a obhajobě českých zájmů v zahraničí, řešení sporů na české politické scéně a způsobu vystupování na veřejnosti. U posledně dvou uváděných bodů Zemana hodnotí každý jeho desátý volič negativně.

Pozice nejlepšího prezidenta rozděluje podle STEM jak generace, tak lidi podle nejvyššího dokončeného vzdělání. Lidé bez maturity považují častěji za nejlepšího prezidenta Zemana. Naopak u lidí s maturitou a vyšším vzděláním dominuje Havel. Mladí oceňují Havla především za jeho humanitní odkaz.

Exkluzivní průzkum Phoenix research: Jaké známky dostali čeští prezidenti?Exkluzivní průzkum Phoenix research: Jaké známky dostali čeští prezidenti? | Infografika Blesk Zpráv/Veronika Zabilanská

Havel byl nejlepším prezidentem podle 74 procent mladých lidí ve věku mezi 18 a 29 lety. Klause považuje za nejlepšího desetina mladých a Zemana osm procent mladých.

U věkových skupin 30 až 44 a 45 až 59 let Havla považuje za nejlepšího nadpoloviční většina. U lidí starších 60 let se hodnocení otáčí, pro tuto věkovou skupinu je nejlepším prezidentem Zeman (40 procent), pak Havel (30 procent) a Klaus (12 procent).

Senioři mají Havla za nejhoršího prezidenta po Listopadu

Naopak za nejhoršího považuje 68 procent lidí narozených po roce 1989 Zemana, ještě větší podíl (70 procent) sklidil Zeman od lidí ve věku 30 až 44 let. Pro lidi nad 60 let byl naopak nejhorší Havel, uvedlo to 31 procent respondentů z této věkové skupiny.

Data vycházejí z dlouhodobého průzkumu agentury STEM/MARK mezi českou populací starší 18 let. Aktuální šetření, které se uskutečnilo v říjnu, tedy zhruba měsíc před oslavami 30. výročí sametové revoluce, bylo kvůli větší relevanci výsledků váženo na minulou volbu prezidenta. Šetření se bude opakovat. Říjnového průzkumu se zúčastnilo 820 lidí, dotazováni byli telefonicky či on-line.

Bývalý prezident Václav Klaus v Epicentru Blesku zmínil svého předchůdce Václava Havla i nástupce Miloše ZemanaBývalý prezident Václav Klaus v Epicentru Blesku zmínil svého předchůdce Václava Havla i nástupce Miloše Zemana | Blesk - Ramon Hofman, Robert Klejch a abl

Kazin ( 3. prosince 2019 10:07 )

Asa pan Havel no žádné překvapení.Jeho amnestie a díky této amnestie úmrtí pár nevinných lidí.Dokonce i dítěte. Bombardování Jugoslávie podle Vaška humanitární.Prvni oběť dvouletá holčič­ka.Ne­vyjas­nene úmrtí Alexandra Dubčeka. Rozkradení Republiky .Za druhou manželku komediantku a ne jen to.A slib o práci se není třeba bát .Ideál prezident.🤣Jaký Národ takový prezident.

adeso ( 29. listopadu 2019 16:34 )

il debil z jakýho zrádcovskýcho hnízda jsi ty?

adeso ( 29. listopadu 2019 16:30 )

to je přece logické. Starší a staří lidé mají své ověřené zkušenosti a nenaletí na slova o pravdě a lásce a zrovna od ble-srk-ble Havla. No a mladí, co nevědí nic, těm se právě ten ble-srk-ble líbil, protože nikdy!!!!! nemluvil o práci ano o vzdělání. Ono už je to vidět u Gréty, nic nového neřekla ale tváří se urputně a půjde za tím hloupým obličejem půlka světa

pooresh ( 25. listopadu 2019 14:11 )

Soudruzi sandal a solvina,ziskavaji rudy bod a diplom od sovetskych pionyru,za vernost marxismu - leninismu! Uraaaaa

pooresh ( 25. listopadu 2019 14:06 )

Kecas blbe! A kdo lze,ten krade! Vole,a koho si mel nalepenyho v tanku,jako mlady prislusnik,kdyz ne Husaka,ty stary jelito?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud