Domácí pálenka bez daně? Schillerová zablokovala změnu v EU a připomněla mrtvé

Autor: ČTK, tva - 
8. listopadu 2019
20:00

Státy Evropské unie ani v pátek neschválily osvobození domácího pálení alkoholu od spotřební daně, ač se na něm shodla velká většina zemí. Proti se opět postavilo Česko, jehož hlas spolu s bulharským návrh zablokoval. Řekla to ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), podle níž byl český postoj motivován snahou ochránit zdraví obyvatel ČR.

Některé okolní země včetně Slovenska či Maďarska prosazovaly, aby si lidé mohli vypálit omezené množství tvrdého alkoholu doma a nemuseli při jeho prodeji platit daň. Proti květnovému jednání, kdy se návrh nelíbil většímu množství států, jich nyní ubylo. Jedním z důvodů byla kompromisní varianta, v níž se snížil objem vypáleného nezdaněného alkoholu z původního sta na 50 litrů na domácnost.

Jak to uhlídáte? ptala se Schillerová

Česko podle Schillerové nepřistoupilo ani na tento návrh, neboť se obává, že by v jiných zemích podomácku vyráběné lihoviny mohly proudit na český trh. Skutečné množství alkoholu z domácích pálenic by navíc bylo těžké kontrolovat.

„Padesát litrů není málo. A jak uhlídáte, že to nebude sto?“ polemizovala s návrhem Schillerová.

Studie škodlivosti návykových látekStudie škodlivosti návykových látek | Tým silniční bezpečnosti

Deset vyhaslých životů

Pro Česko podle ministryně zůstává téma stále velmi citlivé i kvůli takzvané metanolové aféře, při níž v roce 2012 nelegálně prodávaný alkohol zabíjel lidi. „Myslím, že máme všichni v paměti těch deset vyhaslých lidských životů,“ připomněla Schillerová další podnět k zablokování takzvané lihové směrnice.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

murQ ( 9. listopadu 2019 21:47 )

A já po čem ta Ála tak kyne, alkohol.

_zacotomame ( 9. listopadu 2019 16:10 )

No a za chvíli vyhlásí prohibici A ANOfertáři nebudou moci ani zapít žal nad kousky nynější vlády. Jo a ještě by mohli zvýšit znovu spotřební daň z tabáku.

sidneyfoster ( 9. listopadu 2019 08:03 )

Kdyby si lidé mohli vypálit doma, tak by se neotrávili kupovaným pančovaným alkoholem.

sorgedoktor ( 8. listopadu 2019 21:14 )

Ja bych rekl contrdictio iín adjecto...Ti otraveni to nejaci zlatokopove do palenky lili co tam nepatri...

Damir55 ( 8. listopadu 2019 20:46 )

Já si pálím doma už 20 let a celá EU je mě u ***

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud