Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno 22°C

Piráti hlasují o konci „šikanátora“ Michálka. „Jsem jen tvrdý,“ brání se místopředseda

Autor: for, ČTK - 
24. října 2019
10:26

Piráti zahájili ve středu večer oficiální jednání o odvolání svého místopředsedy Jakuba Michálka kvůli údajně nevhodnému chování ke členům strany. Na otevřeném internetovém fóru povedou členové diskuzi do konce října. První čtyři dny v listopadu pojede samotné hlasování. Michálek odmítá obvinění ze šikany, uvedl, že má pouze vysoké nároky na lidi. Piráti budou v lednu volit nové vedení strany, Michálek se znovu kandidovat nechystá.

Michálkovo odvolání navrhla ředitelka personálního odboru Pirátů Jana Koláříková, podle níž se místopředseda strany chová arogantně k podřízeným a psychicky je šikanuje.

 „Jsem ráda, že se mi podařilo poukázat na chování, které bychom určitě neměli přehlížet, omlouvat, nebo dokonce schvalovat. Pokud dojde k tomu, že takovému chování, jaké předvádí Jakub Michálek, dokážeme do budoucna zabránit, má to smysl. Šikana totiž do pirátské strany (ani nikam jinam) nepatří,“ uvedla Kolaříková na diskusním fóru krátce poté, co poslanec Vojtěch Pikal „rozjel“ oficiální diskuzi. 

Soukromá mailová komunikace mezi Piráty Michaelou Krausovou a Jakubem Michálkem Soukromá mailová komunikace mezi Piráty Michaelou Krausovou a Jakubem Michálkem | Twitter @Posledniskaut

Michálkova reakce v médiích podle ní ukázala, že místopředseda neukázal žádnou sebereflexi, proto by neměl ve vedení strany pokračovat. 

Michálek: Brečel jen jeden

Michálek na fóru obvinění ze šikany odmítl. Zopakoval, že má na lidi vysoké nároky a je tvrdý, není ale bezohledný. „Myslím, že činy hovoří lépe než slova. Za mě mluví výsledky mé práce za posledních deset let, z toho dva roky jako předseda klubu a několik let jako místopředseda strany. Dotáhli jsme stranu do úspěšných voleb s deseti procenty. Od té doby máme výrazně vyšší podporu mezi voliči, cca 14 procent. Jsme druhá nejsilnější opoziční strana,“ napsal.

Ještě před oficiálním vyhlášením debaty nad koncem Michálka se místopředseda vyjádřil před médii. „V některých případech výhrady nemají faktický základ. Historicky jednou se stalo, že jeden člověk v Pirátské straně se opravdu rozbrečel, a velmi mě to mrzí,“ přiznal. 

Michálek už jednou v minulosti čelil návrhu na odvolání z místopředsednické funkce, většina členů ale tehdy podnět odmítla. Nynější návrh se týká pouze jeho pozice v čele Pirátů, jeho působení jako šéfa poslaneckého klubu nikdo nezpochybnil.

Pokud bude Michálek odvolán, Piráti zahájí výběr jeho nástupce. Představitelé strany ale dali najevo, že vzhledem k brzké volbě nového vedení strany, která se uskuteční 11. ledna v Ostravě, by zřejmě zůstala Michálkova pozice v republikovém předsednictvu do té doby neobsazená.

Tiskovka Pirátů ve Sněmovně. Trio Bartoš, Michálek a Ferjenčík Tiskovka Pirátů ve Sněmovně. Trio Bartoš, Michálek a Ferjenčík | Foto Blesk - Jakub Poláček

Jakub Michálek je nejen místopředsedou Pirátské strany, ale také předseda poslaneckého klubu. Tato funkce ho prý pohlcuje natolik, že za dva měsíce už nechce kandidovat do republikového předsednictva. Pokusy o jeho odvolání dva měsíce před koncem jeho mandátu proto považuje za zbytečné. 

Jak všichni uvnitř strany už vědí, tak jsem se rozhodl, že se budu plně soustředit na vedení poslaneckého klubu. Takže nebudu znovu kandidovat ve volbách,“ takové rozhodnutí prý Michálek oznámil už před více než měsícem. „Tedy dávno předtím, než vypukly nějaké kauzy,“ dodal. 

Kolářiková ví, že celému vedení strany končí za dva měsíce mandát. Zmínila ale, že i přesto je třeba záležitost řešit, aby se podobný přístup u Pirátů už neobjevoval.

Jana Koláříková, vedoucí personálního odboru Pirátů a členka strany. V roce 2019 kandidovala také do Evropského parlamentu Jana Koláříková, vedoucí personálního odboru Pirátů a členka strany. V roce 2019 kandidovala také do Evropského parlamentu | pirati.cz

Bartoš vyjádřil podporu, přidal i výtku

Podle předsedy Pirátské strany Ivana Bartoše je Michálek jedním z těch, kteří jsou straníky od samého vzniku Pirátů, a také jeden z těch, kteří stojí za volebními i sněmovními úspěchy.

„Nebudeme si nic nalhávat, Jakubovy silné stránky jsou právě pracovitost, tvrdost ve vyjednávání, ale i píle. Na druhou stranu sociální vazby nebo empatie nejsou silnou stránkou Jakuba Michálka,“ připustil komunikační chyby Michálka Bartoš. 

Diskuze a blížící se hlasování je vyvoláno na základě členského podnětu, který může podat jakýkoliv člen strany. 

V diskusi se vyjádřili i Michálkovi zastánci, například členové pražského krajského sdružení Matěj Kubíček a Tereza Vovesová. Šimon Barczi z karlovarského sdružení se domnívá, že Michálek i díky tomu, že empatie není jeho silná stránka, dokáže tvrdě bojovat za pirátské zájmy.

11karel11 ( 3. listopadu 2019 13:53 )

Hovna jsou součástí vysoké politiky.

Lubomír Babáček ( 25. října 2019 01:36 )

Despota Michálek z Pirátů si zřejmě plete pojmy. Má za to, že obvinění ze šikany svých podřízených v tom jejich hnutí, nebo co je to za hnus, pramení z nešťastného pochopení jeho pracovního úsilí. Tvrdí, že má pouze „vysoké nároky“. Mám ale silný pocit, že je to spíše přemrštěná, až extrémní horlivost zakomplexovaného zmetka v náhlé pozici vysněného ouřady s velmi reálnými vidinami snadného získávání pravidelných vysokých příjmů a dalších privilegií, zaručených státem na jistou dobu se současnou snahou protlačovat jejich zkázonosné stranické názory. Vzpomínám si, s jakými, v celku rozumnými a líbivými myšlenkami se prezentovali před voliči a nyní jsou ty jejich myšlenky přesně o 180 stupňů úplně jinde. Čili nestydatě lhali lidem přímo do očí, jako asi nikdo jiný a že těch předvolebních mítinků různých prolhaných politických stran byly desítky, ne-li stovky. Kdo Pirátům tenkrát uvěřil a volil je, ten se musí dnes cítit, jako blbec. (Já jim naštěstí neuvěřil.) Podobné fabulace razila, jako ostatně vždy před volbami i ta ostatní, dlouholetá, vykutálená politická uskupení, ale na ty Bartošovy zhulené Piráty, co se lží týká, opravdu nikdo nemá. Jsou to prašiví sluníčkáři z těch nejnebezpečnějších a je prioritní záležitostí, dostat tu feťáckou pakáž mimo parlamentní působnost, protože mají nebezpečné, negativní a zcestné myšlení s širokým vlivem na mladou, nevyzrálou generaci a potažmo celou společnost.
STOP PIRÁTŮM!!!

saas ( 24. října 2019 18:16 )

Bureš, souhlasím

vladimir1950 ( 24. října 2019 15:02 )

Michálka a všechny Piráty nemusím. Ale podle mého Michálek má komplex méněcennosti z osobního života s "porno" Michaelou Krausovou, která mu nejspíše nasadila parohy...jen Bůh ví kolikrát a s kým!

verasum ( 24. října 2019 14:55 )

Bože to je banda šmejdů a ty jejich ženský jedna hnusná Zubejda,druhá *** a třetí bedna kytu🤮

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa