Úprk Čechů kvůli brexitu? Napjatě čekají, co bude, máme i krizové linky, hlásí Petříček

Autor: ČTK - 
22. října 2019
11:16

Ministerstvo zahraničí nezaznamenalo zvýšený zájem Čechů žijících v Británii o návrat do vlasti kvůli nadcházejícímu brexitu. Českým krajanům v Británii ale česká vláda doporučuje, aby neváhali s podáním žádosti o status usedlíka, díky kterému budou zachována jejich práva i po odchodu Británie z EU, uvedli dnes ministr zahraničí Tomáš Petříček a ministr vnitra Jan Hamáček (oba ČSSD).  Británie by měla opustit EU ke konci října.

„Zatím jsme nezaznamenali zvýšený zájem vracet se. Všichni čekají, jak situace kolem brexitu dopadne,“ řekl Petříček.

Česká diplomacie podle něj posílila konzulární úseky na velvyslanectví v Londýně i na konzulátu v Manchesteru a zřídila pro české občany krizové linky, na které se mohou obracet. Kvůli brexitu také vzrostl zájem o vydávání cestovních dokladů a vyřizování matričních záležitostí.

Británie umožňuje občanům EU, kteří v zemi žijí, požádat o status usedlíka, aby byla zachována jejich práva i po brexitu. Hamáček dnes uvedl, že se česká vláda chce obracet na krajany a doporučovat jim, aby s registrací v tomto systému neváhali. „Registrace funguje bez problémů a je zdarma,“ uvedl. Petříček doplnil, že o status usedlíka bude možné žádat i několik měsíců po odchodu Británie z EU, podle něj ale není důvod se žádostí váhat.

Británie by měla Unii opustit k 31. říjnu, oba ministři dnes ale zdůraznili, že tento termín nakonec nemusí platit. Vše podle nich záleží na hlasování v britském parlamentu, který musí projednat výstupní smlouvu. Pokud by se to v termínu nepodařilo, je podle Petříčka mezi členskými státy EU vůle odložit brexit o dva měsíce. Odklad se musí uskutečnit na základě britské žádosti a ministr zahraničí je přesvědčen o tom, že za takovou žádost lze považovat dopis britského premiéra Borise Johnsona z minulého týdne, přestože ho Johnson nepodepsal.

Brexit ovlivní kromě krajanů v Británii i ty Čechy, kteří do země cestují. Britské úřady sice uvádějí, že k cestě bude nadále stačit občanský průkaz, ministerstvo zahraničí ale doporučuje, aby lidé využili raději cestovní pas. Britský odchod bude mít vliv i na cesty Britů do Česka, kteří budou muset na letišti nově procházet přes přepážky pro občany zemí mimo EU. Hamáček podotkl, že se na ruzyňském letišti pracuje na zvýšení kapacity těchto přepážek.

Ministr vnitra také zdůraznil, že britský odchod z EU nesmí ovlivnit policejní spolupráci. Připomněl, že do Británie míří nejvíc českých žádostí o vydání trestně stíhané osoby ze všech zemí EU. Hamáček také apeloval na zachování dobré spolupráce při výměně informací o potenciálních bezpečnostních hrozbách.

Petříček připomněl, že po brexitu bude nutné začít vyjednávat o budoucích vztazích mezi EU a Británií. Podle něj je z českého pohledu zásadní, že Británie projevila zájem o užší propojení s EU v bezpečnostní spolupráci, například co se týká posílené obranné spolupráce (PESCO) nebo evropského obranného fondu.

Video  Zeman vidí portfolium Jourové jako obtížné. A okomentoval brexit  - Blesk TV

PPP150W ( 22. října 2019 17:38 )

Neházejte prosím všechny do jednoho pytle. Je mnoho takových, kteří si to nezaslouží. A paradoxně ti nejvíc líní obvykle nejsou Čechy v tom ryzím slova smyslu.

pfoto1 ( 22. října 2019 16:29 )

není co dodat

dama_s_kosou ( 22. října 2019 12:19 )

Takze se nam vrati vsichni ti vzdelani lide ktri byli vystvani zlymi cehuny?
Prijde doktorka prav Margita a zdravotni sestra Gizela? Vrati se i pani profesori Gejza a Laco? Take IT specialiste, bratri Stojkovi a Demeterovi?
Oi, jeste lepe bude v tehle zemi az se ji vrati jeji elita...

pooresh ( 22. října 2019 11:58 )

Lini Cesi se proste vrati tam,kam patri! Domu,ke svemu s.prezidentovi,a nacelnikovi Endymu!

amaea ( 22. října 2019 11:57 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud