Středa 6. prosince 2023
Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín
Zataženo, sněžení -2°C

Kolapsy na D1: Kremlík prosí řidiče o trpělivost. Přinese první sníh kalamitu?

Autor: ČTK, simao - 
6. října 2019
17:14

D1 se stává pravidelně peklem pro řidiče. A to nejen kvůli rekonstrukci a zúžením v řadě úseků. Loni překvapil tehdejšího ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) sníh. Přesněji řečeno kalamitní sníh. Ťokův nástupce Vladimír Kremlík věří, že nyní jsou všichni připraveni na podzim a zimu lépe. I díky některým opatřením. Spokojený ale úplně není. Co mu vadí, prozradil ve studiu u Václava Moravce.

„Já nejsem člověkem gest, já chci, aby modernizace D1 byla dokončena do roku 2021,“ uvedl v ČT ministr dopravy Vladimír Kremlík.

V případě mimořádných událostí na dálnici D1 na Vysočině by od listopadu měla být k dispozici odstavná místa pro 200 kamionů. Na 90. kilometru budou v pohotovosti dva sypače Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a modernizace některých úseků skončí před zimní přestávkou, někde už v polovině října.

Strašák loňské prosincové kalamity

Opatření mají zabránit opakování loňské prosincové kalamity, kdy se v modernizovaném úseku dálnice D1 tvořily dlouhé kolony.

Sedm nouzových odstavných ploch bude připraveno v listopadu, osmá přibude v prosinci, kvůli náročnějším stavebním úpravám, uvedl již dříve František Sedláček, ředitel provozního úseku ŘSD.

První odstavná plocha bude na kilometru 70, poslední na kilometru 174,5. V příštím roce by k nim měly přibýt plochy s až 250 místy pro kamiony. Využívat je podle Kremlíka bude možné jen při mimořádných událostech, které budou znamenat minimálně tříhodinové kolony.

Při mimořádných událostech by mělo být možné, aby policie povolala na dálnici zástupce správce komunikace, který může například rozhodnout o dočasném odstranění svodidel, aby byl provoz usnadněn.

Minulou zimu byly na D1 na Vysočině problémy hlavně v opravovaném úseku mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, kde stavbaři nestihli dokončit práce před zimou. Při sněžení v prosinci tam byly kolony aut. Některá auta tehdy v koloně stála až 14 hodin. Stát pak původním stavebním firmám vypověděl smlouvu a letos zadal zakázku znovu.

Hotovo prý do 2021. Řidičům se omlouvám, říká ministr

Kremlík reagoval i na to, zda termín 2021 pro ukončení prací na D1 je konečný. „Z mého pohledu termín 2021 je termínem konečným,“ uvedl Kremlík. „Pro Dana Ťoka byl konečný termín 2020,“ připomněl moderátor Václav Moravec.

„Vy jste tady užili slova: řidič tvrdý chleba má. Já bych se chtěl všem řidičům omluvit a poprosit je o trpělivost. My tu dálnici, která se rozpadala, opravit musíme. ŘSD má ode mně termín, aby dokončilo modernizaci D1 do roku 2021. ŘSD pro to dělá maximum, i já osobně se účastním jednání se zhotoviteli a snažíme se urychlovat dokončení modernizace D1,“ přesvědčuje Kremlík.

Půta: Návrat z Chorvatska? Nejhorší to bylo z Brna do Prahy

„Já považuji za největší problém celé té modernizace nevyužitou příležitost, protože v podstatě opravujeme D1 do jejího původního stavu, nedošlo k rozšíření. Je to nějaké rozhodnutí mínus 10 let. Za to nemůže pan ministr Kremlík, ale jeho předchůdci,“ uvedl v ČT Martin Půta, hejtman Libereckého kraje a předseda komise pro dopravy Asociace krajů ČR.

„Tady se podle mého názoru promarnila ta možnost zlepšit parametry dálnice v těch nejvíce vytížených úsecích jejím rozšířením. Ten důvod tenkrát byl, že to bude rychlejší. Tu rychlost dneska vidíme. To prodlužování těch termínů o rok a rok. Já jsem si ho tady poznamenal (termín 2021 - pozn. red) a budu v něj doufat,“ komentoval Půta Kremíkův termín.

A pozastavil se nad vlastní zkušeností, když se s rodinou vracel letos z dovolené. „Pamatuji si náš letošní návrat od Jadranu. 1300 kilometrů z Makarské, nejhorší to bylo z Brna do Prahy. Bohužel,“ povzdechl si hejtman.

„Dopravní inspektor“ Fiala z ODS

Cestovat po D1 musí pravidelně i šéf ODS Petr Fiala. „Cesta po D1 je loterie, nikdy nevím, kolik hodin budu potřebovat na cestu. Do Prahy jsem jel včera z Brna pozdě večer, bylo to překvapivě průjezdné, dnes bych se na ranní jednání ve Sněmovně těžko probíjel,“ uvedl na konci září na facebooku.

I na začátku října si postěžoval na přetrvávající neutěšenou situaci. „Zase kolaps D1, z Prahy do Brna tentokrát až přes Kutnou Horu, abychom vůbec dojeli. Všechno zacpané, nekonečné, zase nic nestihnu. Doufám, že máte na D1 více štěstí,“ vzkázal.

Kremlík si stěžoval na policii

Kremlík není spokojený s prací policie při vymáhání zákazu předjíždění kamionů u problematických úseků rekonstruované dálnice D1. Dodal ale, že situace se už zlepšuje.

Kremlík řekl, že jeho ministerstvo ve věci oslovilo ministerstvo vnitra. „Jsem nespokojen, psal jsem dopisy a situace se zlepšuje,“ uvedl. Reagoval tak na dotaz, jak je možné, že nikdo nevymáhá platnost značek zákazu předjíždění kamionů. ŘSD podle něj může pouze měřit omezenou rychlost v daných úsecích. Stát je připravený omezit předjíždění v dalších problematických úsecích, uvedl.

Pavel Koucky ( 6. října 2019 21:05 )

Nezbývá než souhlasit, ve čtvrtek při. CEste do Brna Jsem z Prahy vyjel v 9 ráno a do Brna přijel za 6,5 hodin . Úžasný průměr 192 km cca 30 km/hod. Co dělá policie v zúžení se srazí kamion s dodávkou, jak je to možné proč policie dodávky a SUV které jsou širší než 2,2 m nepolitické . A překvapení u Brna v zúženém pruhu na 2,2m kamiony a pak že se tam nevejdou a ještě na osobaky houkájí že jedou předepsanou 80 km rychlostí můžu doložit fotografiemi

Inicio ( 6. října 2019 19:00 )

Kremlík tajtrlík, Bureš sedět pudeš.

Inicio ( 6. října 2019 18:44 )

Blbišovo pimprle tenhle Pimprlík...

jajas ( 6. října 2019 18:34 )

Prý kolapsy na D1....je úplně jedno, kde jsou kolapsy, rozkopaná je celá republika a první sníh všude přinese kalamitu, jako každý rok. Nechápu, proč o tom mluví, spíše by se na to měli připravit.....

istyl ( 6. října 2019 18:33 )

Problem je, ze D1 neni 3 proudova, a ze pri rekonstrukci se nezacla delat patrova pro osobaky...jednou na to prijdou
Staci totiz, aby se nejaky tirak podival do mobilu a kalamita muze byt kazdy den...ne jen na snehu...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud