Premiérovi zemřel otec. Babiš vyrazil na pohřeb do Varšavy: „Statečný chlap,“ hlesl

Aktualizováno -
5. 10. 2019
18:27
Autor: ČTK - 
5. 10. 2019
15:42

Polsko dnes se státním poctami pochovalo otce nynějšího polského premiéra, někdejšího disidenta Kornela Morawieckého, který zemřel v pondělí ve věku 78 let jako nejstarší polský zákonodárce. Kornel Morawiecki svého času tiskl a šířil letáky proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Mezi smutečními hosty byl český premiér Andrej Babiš.

Rakev zahalená státní vlajkou byla v pátek vystavena v parlamentu, odkud ji později smuteční průvod přenesl do armádní katedrály ve Varšavě, kde se dnes konala zádušní mše. Odpoledne ostatky spočinuly na vojenském hřbitově vedle bývalého premiéra Jana Olszewského, pochovaného letos v únoru.

Premiér Morawiecki při pohřbu zdůraznil, že jeho otec bojoval o úplnou nezávislost a svobodu země v dobách, kdy málokdo věřil, že je to možné.

Obřadu se kromě předsedy polské vlády a příbuzných účastnil také prezident Andrzej Duda, maršálkové obou komor parlamentu, členové vlády, předsedkyně ústavního soudu či předseda vládní strany Jaroslaw Kaczyński, uvedla televize TVN 24.

Babiš:Přijel jsem podpořit přítele

„Premiér Morawiecki je můj přítel a přišel jsem ho podpořit,“ řekl novinářům Babiš. Svou přítomnost na pohřbu označil i za „vyjádření solidarity mezi naším a polským národem“. Zdůraznil, že zesnulý byl „hrdina“ a „asi skutečně největší bojovník proti komunistickému režimu“ v Polsku, kde „za komunistů byl souzen a vězněn“.

„S Kornelem Morawieckým bylo možné nesouhlasit, ale nebylo možné nemít v úctě jeho nezlomnost a vlastenectví. Chtěl nezávislé a svobodné Polsko, s žádným jiným se nesmířil,“ prohlásil prezident Duda v katedrále za potlesku přítomných. „Měl v sobě radikalismus, ale i otevřenost. Býval terčem posměchu, nejen komunistů, ale i lidí z vlastního tábora. Snášel to. Jeho život byl odporem proti zotročení, odporem proti tomu, co pro polského vlastence bylo nepřijatelné,“ řekl Kaczyński.

Protestoval proti vpádu sovětských tanků

Kornel Morawiecki se v roce 1968 účastnil studentských stávek, po jejichž potlačení tiskl a šířil letáky odsuzující komunistické úřady za represe proti protestujícím. Vydával také letáky proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa a proti potlačení dělnických protestů v prosinci 1970. Po potlačení protikomunistického hnutí Solidarita na počátku 80. let založil organizaci Solidarita bojující. Komunisté jej označovali za teroristu, dopadnout se jim ho podařilo ale až v listopadu 1987 jako nejdéle unikajícího opozičního předáka.

Boj do poslední chvíle

Po pádu komunismu se však Morawiecki dlouho nedokázal v politice prosadit. Až v roce 2015 kandidoval za protisystémové uskupení Kukiz’15 a byl zvolen poslancem. Letos v říjnu měl kandidovat na místo senátora za vládní stranu Právo a spravedlnost (PiS). V lednu v tisku připustil, že bojuje s rakovinou slinivky břišní, ale zdůrazňoval, že se nevzdává: „Nemám to ve zvyku - a při životě mě drží rodina i politika.“

Duda minulý týden udělil Morawieckému nejvyšší polský řád Bílého orla jako výraz uznání za „vynikající zásluhy o demokratické přeměny v Polsku“. Letos jej vyznamenal řádem za zásluhy také maďarský premiér Viktor Orbán.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

anonym01 ( 6. října 2019 17:52 )

jo, mas pravdu, ale hrne se to nejak odevšad. Nejak se to neda prezit. budu si muset hledat jinde kde bych umřela. mezi vlidnejsimi lidmi. socialismus z vas udelal zvirata

anonym01 ( 6. října 2019 14:24 )

přát někomu smrt a činit jinym zlo. jako bych tu slyšela klause a jeho výtečníky z trikolory. takovy judrpudr a navic docent co se stale strefuje do v. havla a zneuziva k tomu umrti k. gotta. v ty ksč musel byt humus..ty tituly dostal kdejaky idiot! a babis proc vladne s ksčm ? nestydi se?

Patrik Tomasek ( 6. října 2019 14:05 )

To je dobře ze mu chcipnul fotr ještě ten Slovenský estébák už aby skapal největší zlodej

Patrik Tomasek ( 6. října 2019 14:01 )

To je dobře ze mu chcipnul fotr ještě ten Slovenský estébák už aby skapal největší zlodej

cezar8 ( 6. října 2019 10:47 )

K těm komentářům níže: naštěstí tady opruzují jen ti samí zmetci, kteří nerozeznají úctu od podlosti a oplzlosti, je mi z vás špatně....

Zobrazit celou diskusi
Další videa