Čtvrtek 22. říjen 2020
Svátek slaví Sabina, zítra Teodor
Oblačno 17°C

Premiérovi zemřel otec. Babiš vyrazil na pohřeb do Varšavy: „Statečný chlap,“ hlesl

Aktualizováno -
5. října 2019
18:27
Autor: ČTK - 
5. října 2019
15:42

Polsko dnes se státním poctami pochovalo otce nynějšího polského premiéra, někdejšího disidenta Kornela Morawieckého, který zemřel v pondělí ve věku 78 let jako nejstarší polský zákonodárce. Kornel Morawiecki svého času tiskl a šířil letáky proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Mezi smutečními hosty byl český premiér Andrej Babiš.

Rakev zahalená státní vlajkou byla v pátek vystavena v parlamentu, odkud ji později smuteční průvod přenesl do armádní katedrály ve Varšavě, kde se dnes konala zádušní mše. Odpoledne ostatky spočinuly na vojenském hřbitově vedle bývalého premiéra Jana Olszewského, pochovaného letos v únoru.

Premiér Morawiecki při pohřbu zdůraznil, že jeho otec bojoval o úplnou nezávislost a svobodu země v dobách, kdy málokdo věřil, že je to možné.

Obřadu se kromě předsedy polské vlády a příbuzných účastnil také prezident Andrzej Duda, maršálkové obou komor parlamentu, členové vlády, předsedkyně ústavního soudu či předseda vládní strany Jaroslaw Kaczyński, uvedla televize TVN 24.

Babiš:Přijel jsem podpořit přítele

„Premiér Morawiecki je můj přítel a přišel jsem ho podpořit,“ řekl novinářům Babiš. Svou přítomnost na pohřbu označil i za „vyjádření solidarity mezi naším a polským národem“. Zdůraznil, že zesnulý byl „hrdina“ a „asi skutečně největší bojovník proti komunistickému režimu“ v Polsku, kde „za komunistů byl souzen a vězněn“.

„S Kornelem Morawieckým bylo možné nesouhlasit, ale nebylo možné nemít v úctě jeho nezlomnost a vlastenectví. Chtěl nezávislé a svobodné Polsko, s žádným jiným se nesmířil,“ prohlásil prezident Duda v katedrále za potlesku přítomných. „Měl v sobě radikalismus, ale i otevřenost. Býval terčem posměchu, nejen komunistů, ale i lidí z vlastního tábora. Snášel to. Jeho život byl odporem proti zotročení, odporem proti tomu, co pro polského vlastence bylo nepřijatelné,“ řekl Kaczyński.

Protestoval proti vpádu sovětských tanků

Kornel Morawiecki se v roce 1968 účastnil studentských stávek, po jejichž potlačení tiskl a šířil letáky odsuzující komunistické úřady za represe proti protestujícím. Vydával také letáky proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa a proti potlačení dělnických protestů v prosinci 1970. Po potlačení protikomunistického hnutí Solidarita na počátku 80. let založil organizaci Solidarita bojující. Komunisté jej označovali za teroristu, dopadnout se jim ho podařilo ale až v listopadu 1987 jako nejdéle unikajícího opozičního předáka.

Boj do poslední chvíle

Po pádu komunismu se však Morawiecki dlouho nedokázal v politice prosadit. Až v roce 2015 kandidoval za protisystémové uskupení Kukiz’15 a byl zvolen poslancem. Letos v říjnu měl kandidovat na místo senátora za vládní stranu Právo a spravedlnost (PiS). V lednu v tisku připustil, že bojuje s rakovinou slinivky břišní, ale zdůrazňoval, že se nevzdává: „Nemám to ve zvyku - a při životě mě drží rodina i politika.“

Duda minulý týden udělil Morawieckému nejvyšší polský řád Bílého orla jako výraz uznání za „vynikající zásluhy o demokratické přeměny v Polsku“. Letos jej vyznamenal řádem za zásluhy také maďarský premiér Viktor Orbán.

Patrik Tomasek ( 6. října 2019 14:05 )

To je dobře ze mu chcipnul fotr ještě ten Slovenský estébák už aby skapal největší zlodej

Patrik Tomasek ( 6. října 2019 14:01 )

To je dobře ze mu chcipnul fotr ještě ten Slovenský estébák už aby skapal největší zlodej

cezar8 ( 6. října 2019 10:47 )

K těm komentářům níže: naštěstí tady opruzují jen ti samí zmetci, kteří nerozeznají úctu od podlosti a oplzlosti, je mi z vás špatně....

tomik007 ( 6. října 2019 09:11 )

STATECZNY CHLAP byl tenkrat v podstate Bureshuv tridni nepritel.

Pollo ( 6. října 2019 09:00 )

Fňuk fňuk Babiš ve svém živlu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud