„Václav Havel nám hodně chybí.“ Oslavil by 83. narozeniny, kritici si rýpli do Zemana

Autor: simao, ula - 
5. října 2019
11:22

Na příští sobotu je naplánován státní smutek za Karla Gotta - naposledy byl v Česku vyhlášen v souvislosti s úmrtím Václava Havla. Toho si dnes připomíná řada politiků. Havel by se 5. října dožil 83 let. Během vzpomínek na něj si někteří kritici současné hlavy státu nejednou rýpli i do Miloše Zemana.

„I u nás bývaly doby, kdy jsme mohli být na svého prezidenta hrdí. Václav Havel se narodil před 83 roky. Před Vánoci tomu bude už 8 let, kdy překročil práh mezi časem a Věčností. Díky za svobodu, Pane Prezidente!“ napsal na twitter exministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

„Václav Havel nám hodně chybí. Chybí nám nejen jeho lidskost, ale i politika. Havlovské hodnoty ale nevymizely. Musíme je dál ctít a bránit. Děkujeme za vše, co jste pro naši zemi udělal, pane prezidente. Navždy zůstanete v našich srdcích. #nikdy_nezapomeneme V.H. *5. října 1936,“ uvedl šéf TOP 09 Jiří Pospíšil.

Václav Havel se narodil v roce 1936 ve známé pražské intelektuální rodině. Byl vnukem československého diplomata Huga Vavrečky i stavitele paláce Lucerna Vácslava Havla. Vystudoval gymnázium a jeho snem bylo nastoupit na vysokou školu humanitního zaměření. Kvůli tehdejšímu režimu ale nebyl přijat a tak krátce studoval na ekonomické fakultě ČVUT.

Václav Havel zažil za totality desítky předvolání k výslechu  neustálé kontroly dokladůVáclav Havel zažil za totality desítky předvolání k výslechu neustálé kontroly dokladů | Archiv Bezpečnostních složek

Havel začal pracovat jako jevištní technik v divadle ABC a později i v divadle Na Zábradlí. V roce 1959 napsal svoji první jednoaktovou divadelní hru Rodinný večer. Poté pracuje v divadle Na Zábradlí jako asistent režie a dramaturg.

Havel při setkání s Karlem Gottem, jeho manželkou Ivanou a Danielem HůlkouHavel při setkání s Karlem Gottem, jeho manželkou Ivanou a Danielem Hůlkou | abl

Po osmileté známosti se 9. července 1964 oženil s Olgou Šplíchalovou. Po okupaci v srpnu roku 1968 je donucen odejít z divadla a živí se jako dělník.  V roce 1977 Václav Havel spoluzakládá Chartu 77 a stává se jedním z trojice prvních mluvčích Charty. Ve stejném roce je uvězněn.

V listopadu v roce 1989 se pak Václav Havel stává jednou z hlavních tváří sametové revoluce. V prosinci téhož roku je zvolen prezidentem Československa.

26. ledna roku 1993, po vzniku samostatné České republiky, se pak Havel stává jejím historicky prvním prezidentem – v roce 1998 je jím pak zvolen opět, ve své funkci pak působí až do začátku roku 2003.

Václav Havel s manželkou Dagmar HavlovouVáclav Havel s manželkou Dagmar Havlovou | Archiv Blesku

V roce 1996 umírá po těžké nemoci jeho manželka Olga, ve stejném roce je Havlovi odstraněn zhoubný plicní nádor. 4. ledna 1997 se Havel oženil s herečkou Dagmar Veškrnovou. 18. prosince 2011 Václav Havel umřel na svém oblíbeném Hrádečku.

Video  Václav Havel ke konci už neměl vůli žít, vzpomíná jeho přítel Žantovský  - Blesk / Zuzana Štíchová, Lukáš Červený

 

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

jjusa ( 6. října 2019 10:12 )

Havel ublížil hlavně těm kteří díky němu přišli o své milované a to tím že první co udělal pustil X vrahů,kteří potom vraždili jen tak a bylo jedno jestli vraždili děti nebo dospělé.Pak už ubližovat nemohl protože...

satanas ( 6. října 2019 09:50 )

Pravda je, ze nebyt komunistu tak byse HaWel nikdy na Hrad nedostal!!

satanas ( 6. října 2019 09:46 )

Mirku, a co obe udelal Klema Gottwaldu, a pritom mohl??

satanas ( 6. října 2019 09:16 )

Pokud cenzura dovoli hoWadum nadavat panu prezidentovi do "ovaru" a prat mu smrt, musi cenzor tolerovat vsechno..Mrtve "urazi" vetsinou ti, na kterych se podepsal "Neboztik"..A ze tech je, otom snad netreba polemizovat..JE to smutne, ale fakt.. NEni horsi urazky nez to, kdyz tu ten, co je odpovedny za vsechny ty obeti kapitalismu je adorovan a hajen temi,zato odpovednym "obdarovanymi..

barracuda.sro ( 6. října 2019 08:42 )

Mě Havel nechybí, nechyběl a nikdy chybět nebude !! Nejhorší co do dnešní doby sedělo na Hradě a nazývalo se Prezident

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud