Lékaři i sestry jedou na doraz, varují odbory. Babiš krizi ve zdravotnictví nevidí

Autor: Nikola Forejtová - 
11. září 2019
18:30

Sestřičky na dvanáctihodinových směnách, lékaři na hranici vyčerpání, nedostatek vybavení a zoufalý stav budov. Tak vypočítavá Odborový svaz zdravotnictví problémy, se kterými se resort ministra Adama Vojtěcha (za ANO) podle něj potýká. Odbory tak požadují o 25 miliard korun navíc k současnému rozpočtu, s čímž ale u ministra nepochodily. Ve středu se tak sešly s premiérem Andrejem Babišem (ANO), který jim ale rovněž přístup k více penězům odepřel a uvedl, že odbory zbytečně vyvolávají paniku. Rozhovor s odbory byl podle něj zmatečný, členové krizového štábu totiž podle něj neměli ani reálná čísla. 

Členové krizového štábu požadují dalších 25 miliard k 346 miliardám, které byly do veřejného zdravotnictví pro příští rok uvolněny. Část z toho by se mělo podle odborů ukrojit z rezerv zdravotních pojišťoven, které mají v současnosti naspořeno 56 miliard. 

Peníze by podle předsedkyně Odborového svazu zabránily kolapsu zdravotnictví, které je jak podle členů krizového štábu, tak podle některých lékařů a sester na spadnutí. S tím ale nesouhlasí premiér Babiš, který se ve středu s odbory sešel. „Jsme na 14. místě v Evropě, jsme před Velkou Británií. Máme prestižní lékaře a zdravotnictví. Špičkové onkology. Odmítám, že by bylo naše zdravotnictví v krizi,“ uvedl.

Na tiskové konferenci po jednání s krizovým štábem předseda vlády kritizoval, že odbory zbytečně vyvolávají paniku, a rád by vedl debatu s reálnými čísly, které podle něj štáb neměl. 

Předseda sekce Domácí péče v České asociaci sester Blesk Zprávám řekl, že jen u něj by byla potřeba navíc miliarda korun, aby překonal personální krizi. Nejhorší je podle něj to, že sestry neustále odchází, protože v jiných oborech si po několika letech praxe vydělají více. 

Video  Zdravotnictví kolabuje, domácí péče potřebuje miliardu, míní předseda Kabát.  - Blesk - Nikola Forejtová

Babiš: Panika je zbytečná

Podle premiéra ale ten rozdíl v penězích, které domácí péče požaduje, je „jen“ několik stovek milionů„Musím prostě dodat, že do zdravotnictví teď teče více než kdy předtím. Dostáváme neustále dopisy, které potvrzují práci Vojtěcha. Že dělá víc než kdokoliv předtím,“ dodal předseda vlády.

Historicky největší tok peněz do zdravotnictví zmiňuje i ministr Vojtěch. Podle členky krizového štábu a zdravotní sestřičky Jany Hnykové ale vláda problém bagatelizuje. „Říká, že tam jsou jen drobné problémy, a vůbec si neuvědomuje ten dosah, který to má na pacienty i lékaře. Loni jsme měli dluh sedm miliard a výše platů, kterými se pořád ohání, nereflektují skutečnost,“ řekla Blesk Zprávám místopředsedkyně svazu. 

Dodává, že někteří pacienti čekají i tři měsíce na důležitá vyšetření. Premiér na podobný argument kontroval, že se jedná o zbytečné vyvolávání paniky.

Sanitáře za 20 tisíc mladí dělat nechtějí

Hnyková ale vypočítala, že sestřičky si na plat ve výši 40 tisíc vydělají až po letech praxe, společně s přesčasy, bonusy a osobním hodnocením. Stejně tak i sanitáři. „Sanitáři mají strop kolem 20 tisíc. Představte si mladého 30letého kluka s rodinou. Radši zamíří za tabulkovým platem, protože se vším všady si vydělá těch 21 tisíc a to na uživení rodiny nestačí,“ pobouřila se vrchní sestra ze všeobecné fakultní nemocnice Monika Stejnerová.

Obě sestry se shodují na tom, že jejich práce je ve společnosti pořád brána jako takové poslání, brzy ale tato motivace stačit nebude. Problémem je, že pokud se zvýší zaměstnanecké kapacity, řadám sester spadne výplata, protože přijdou o přesčasy. Oslovené sestřičky tak míní, že se musí konstantně zvyšovat jak stavy, tak i výplaty. 

K tomu Babiš jen dodal, že na něm výše platů není, to je na jednotlivých ředitelích nemocnic.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

marmat ( 12. září 2019 10:00 )

Jedinej KDO tuto FEJKOVINU dále ani neprosadí, ani neokecá je samolibej Středula

marmat ( 12. září 2019 09:57 )

Bývalé ROH se velmi scvrklo, i když o " zahrnulo řetězce" má jen okolo 300.00­0čle­nů..­..ch­utě, majetky a roupy BEZ PROGRAMU ovšem neudržej....
Kdo je 100% obnaží ???....To co vyváděj je už totiž naprosto hraniční mez

marmat ( 12. září 2019 09:54 )

NEBAŠTĚTE TENTO HNUSNEJ FEJK ODBORŮM !!! Potřebují se na čemkoliv zviditelnit !!!

marmat ( 12. září 2019 09:52 )

Odboráři skáčou z tématu na téma ...populismus z nich kape....a dělaJÍ DESTRUKČNÍ POLITIKU !!! Jedná se doslova o šíření poplašných zpráv !!! Svaz lékařů jejich "jalovou" aktivitu ODMÍTL !!!!­!!!!!!­!!!!!!­!!!!!!­!!!!!§­§§§§§

junkiexl ( 12. září 2019 09:20 )

Bures vidi jen v krizi v prisunu dotatci do jeho byznysu. To je jedine, co ho opravdu zajima. Ze Cehuni v dohledne dobe zajdou na ubyte? No problem. Ukrajinskych, rumunskych, mongolskych a jinych otroku vic nez dost. Nakalili jste si do vlastniho hnizda, buressmradosi.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud