Svatba jako řemen: Starosta musel do plavek. Birke oddával s kyslíkem pod dohledem hasičů

Autor: Jakub Veinlich - 
27. srpna 2019
05:15

Jsou události, na které se nezapomíná. Svatba patří určitě k jedné z nich. Na jednu takovou určitě nezapomene ani starosta Náchoda a poslanec Jan Birke (ČSSD). Svatebčané ho dokonce svlékli do plavek a i s řetězem musel pod vodu. Akce to prý byla mimořádná, i při této příležitosti se ale muselo splnit také několik podmínek.

„Oddávám už zhruba patnáctý rok a tohle byla moje premiéra, takže se přiznám, že jsem byl překvapený,“ řekl Blesk Zprávám ještě stále plný dojmů starosta Náchoda a oddávající v jedné osobě Jan Birke (ČSSD).

Sám si prý ale neobvyklý obřad pořádně užil, a že do toho se snoubenci půjde, podle svých slov neváhal ani minutu. Novomanžel, tedy tou dobou stále ještě snoubenec, je totiž jeho dobrý známý. Profesionální hasič, který v době povodní pomáhal zachraňovat lidské životy. „Je to fajn chlap a profesionální hasiči jsou mí kamarádi, takže jsem ani na sekundu nezaváhal a šel jsem do toho,“ přidal Birke, proč na neobvyklý obřad kývl.

Sám prý nemusel ani nijak cvičit, protože nějaké zkušenosti s potápěním už má. „Je pravda, že v těch pruhovaných plavkách jsem měl trochu obavu, že některým dámám minimálně zkazím víkend při pohledu na moje tělo, ale zariskoval jsem,“ obával se plavek, ve kterých hrál Rudolf Hrušínský ve filmu Rozmarné léto, Birke.

Video  Svatba jako řemen: Starosta Birke musel do plavek.  - Mirek Brát/Blesk Zprávy

Netradiční oděv navíc starostovi obstaral samotný ženich, a to včetně potápěčských brýlí. „Takže jsem mu ještě za plavky a brýle zaplatil tisíc korun,“ poodhalil něco ze zákulisí starosta, který byl podle svých slov také mírně zklamaný, že ženich nebyl s nevěstou také v pruhovaném. „Je pravda, že jsem si myslel, že je bude mít na sobě také ženich,“ ten měl plavky nakonec jen pod oblekem.

Celý obřad byl technicky náročný i proto, že vše muselo proběhnout podle zákona. A muselo být tedy dobře slyšet. Starostu proto pro tuto příležitost vybavili i mikrofonem, který se ovšem nesměl namočit. „Dovolte, abych vás všechny přivítal v této pro nás všechny nezvyklé situaci a poněkud vlhké,“ přivítal všechny svatebčany už ponořený ve vodě starosta Birke.

Do bazénu přišla oblečená také nevěsta, která je původem z Polska. Na sobě měla růžové šaty. A k pomyslnému oltáři přímo ve vodě přišli naboso – ženicha na zádech ještě tížila kyslíková lahev, která byla potřeba především na finále obřadu. „Pod vodou jsme udělali jen akt předání prstýnků a polibku. Vše ostatní, aby byla naplněna litera zákona, se odehrálo na souši, respektive ve vodě, ale tak, aby bylo zřetelně slyšet nejen jejich ANO, ale i veškeré další formule, které stanoví zákon,“ popsal průběh samotného svatebního ceremoniálu starosta.

Pod vodu šel se svatebčany nejen on, který jim také podával prsteny, ale i svědci. Nevěstě sňatek dosvědčila starostka z jedné polské vesničky. Kvůli tomu, aby obřad neblokoval bazén široké veřejnosti, konal se už brzy ráno. Svatebčané se sešli už v půl deváté, do vody se pak ženich s nevěstou a ostatní ponořili v devět hodin.

„V deset už ženich vycházel v uniformě profesionálního hasiče a nevěsta v bílém, a všichni pak odjížděli na další program, který byl mimořádně fantastický,“ vzpomínal ještě v pondělí starosta Birke.

Kapesníčky pro svatebčany

Ženicha přivezla policie, a na řece musel pak plnit nejrůznější úkoly, aby si zasloužil nevěstu. Na samém závěru přesedl z člunu do pramice ověšené bílým lampionem, kde byla také celá v bílém nevěsta, tam všem pokynul. „A v tu chvíli nám hasiči na břehu začali rozdávat kapesníčky. To byl pro nás nejdojemnější okamžik,“ zjihl starosta při vyprávění.

Zatímco ženich s nevěstou se oddávali novomanželskému veselí, v bazénu měli ještě plné ruce práce. Museli totiž vše přichystat na znovuotevření pro veřejnost.

„Do bazénu se nesmí chodit v oblečení, takže ženich s nevěstou museli mít výjimku. Proto se po obřadu musel přechlórovat a přečistit chemicky celý bazén. Vedení bazénu s tím počítalo, takže nehrozilo, že by to hygiena přišla zavřít,“ uzavřel průběh netradiční svatby Birke.

Sám pátral v paměti ještě po dalších neobvyklých místech pro obřad. Vzpomněl si například na svatbu, která se konala přímo na česko-polské hranici. A i tam se muselo dávat pozor na všechny možné detaily.

„Nesměl jsem ani o centimetr překročit hranici. Musel jsem stát přesně v České republice, aby bylo jasné, že oddávám na našem území, tak jak mi nařizuje zákon,“ zavzpomínal Birke.

Rakušan oddával v hangáru

Své zkušenosti s netradičními místy pro svatební obřady má také bývalý starosta Kolína a předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Pro Blesk Zprávy zavzpomínal například na novomanžele, kteří si své ano řekli v letištním hangáru.

„Mě to bavilo. Co mě na tom úplně nebavilo, bylo to, že mi tehdy svatebčané zároveň řekli, že mám do budoucna seskok s padákem zdarma, což jsem zatím nevyužil. To byl pro mě závdavek za oddání v nestandardní čas a v nestandardním místě, kterého budu chtít asi využít, až se budu chtít loučit se životem,“ zažertoval Rakušan při vzpomínce na asi čtyři roky starý obřad.

I když Rakušan po letech kvůli předsednické funkci hnutí STAN pověsil nedávno starostování v Kolíně na hřebík, stále zůstal v zastupitelstvu a možnost oddávat mu zůstala. „Jsem jeden z pověřených zastupitelů, kteří oddávat mohou. Právě proto, že o toto jsem přijít nechtěl, ponechal jsem si tuto možnost,“ nedávno si tak střihnul povinnosti oddávajícího na malé zahrádce.

Když za ním prý před lety přišli snoubenci s prosbou, aby se mohli vzít mimo tradiční místo na radnici, Rakušan podle svých slov přesvědčoval pracovníky matriky, aby podobné „vymoženosti“ moderní doby povolovali.

„Motivoval jsem tehdy naši matriku k tomu, aby umožňovala lidem plnit ta jejich občas neobvyklá přání. Takže svatby na louce, na rozhledně nebo právě v letištním hangáru nejsou pro nás už žádnou výjimkou, jako tomu bylo před lety. Musím říct, že mě to vždy moc baví,“ připojil vzpomínky Rakušan, který měl sám svatbu také tak trochu netradiční a navíc si ji může každý pustit na internetu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

titan33 ( 27. srpna 2019 18:19 )

no to je idiot co by se utopil na lžíci vody kašpar, tak si pořídil akvárko a štáb foto­grafů,­záchrá­nářů aby se vůbec oženil" toho frknout do řeky to by poznal jiný kongo
hi

tomik007 ( 27. srpna 2019 12:33 )

ROZVOD bude na suchu a bez retezu

banany ( 27. srpna 2019 10:47 )

Lidský mozek se evidentně vrací do doby vzniku člověka, pomalu ale jistě!!!! Už aby svět skončil, lidi šílí viz.obrázek!!!!!!!

al.bunda ( 27. srpna 2019 07:19 )

Tak nevím jak to nazvat....šáškárna anebo ubohost??

libor15 ( 27. srpna 2019 07:10 )

Rozvod už tak romantický nebude

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud