Čtvrtek 1. června 2023
Svátek slaví Laura, zítra Jarmil
Polojasno 25°C

Chovanec popřel zatčení: „Jsem od rána doma, nikdo tu nebyl.“ Obvinili exnáměstka rozvědky

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
23. srpna 2019
12:24
Autor: ČTK, simao - 
23. srpna 2019
11:38

Exministr Milan Chovanec (ČSSD) se údajně dostal do hledáčku policie. Server Neovlivní.cz na twitteru dokonce uvedl, že měl být zadržen a vyslýchán, to však sám Chovanec v reportáži ČT opřený o branku svého domu dementoval. Policie ale údajně již obvinila exnáměstka civilní rozvědky Zdeňka Blahuta, kterého Chovanec uváděl do funkce. Podle Lenky Bradáčové jde u jedné osoby o podezření na dva zločiny - podvod a zneužití pravomoci úřední osoby. Kauza souvisí s hospodařením Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI).

„Policie zatkla Zdeňka Blahuta, bývalého náměstka rozvědky a někdejšího spojence exministra vnitra Chovance,“ uvedl na twitteru server Neovlivní.cz. Právě Blahutu uvedl Chovanec do funkce. Kauza se má týkat rovněž Jiřího Šaška, který byl ředitelem ÚZSI.

Podle týdeníku Respekt se obvinění týká nákupu šesti speciálních odposlouchávacích přístrojů Agáta. Respekt uvedl, že nákup provázela řada podezřelých okolností, nepodařilo prý například prokázat, že je rozvědka či ministerstvo měly vůbec fyzicky k dispozici nebo že je úřad někam poslal.

Chovanec: Nezasahovali u mě. Jsem jim k dispozici

„Já jsem od rána doma, policie tady nebyla. Samozřejmě policie, pokud by něco potřebovala, tak jsem na telefonu, jsem k dispozici. Ale nikdo tady nebyl,“ popřel zvěsti o svém údajném zatčení exministr Chovanec ve vysílání ČT. 

Exministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) dementoval spekulace o svém zatčení (23.8.2019) Exministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) dementoval spekulace o svém zatčení (23.8.2019) | Reprofoto ČT24

Šéfem vnitra byl od ledna 2014 do prosince 2017 ve vládě Bohuslava Sobotky. Letos na sjezdu ČSSD v Hradci Králové pak oznámil svůj záměr opustit Poslaneckou sněmovnu, ve které složil svůj mandát.

Nad současným případem se tak vznáší řada nejasnostní. „Vrchní státní zastupitelství v Praze sděluje, že státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze zahájil dnešního dne pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Praze v souvislosti s trestním oznámením týkajícím se hospodaření Úřadu pro zahraniční styky a informace trestní stíhání jedné osoby pro zločiny podvodu,“ uvedl na webu justice.cz státní zástupce Marek Bodlák z Vrchního státního zastupitelství v Praze. 

„Další informace nemohou být sdělovány vzhledem k tomu, že jsou informacemi utajovanými ve smyslu zákona č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti,“ podotkl Bodlák.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová ČT řekla: „Státní zástupce dnešního dne zahájil trestní stíhání pro dva zločiny a to zločin podvodu a zločin zneužití pravomoci úřední osoby proti jedné osobě a to v souvislosti s trestním oznámením týkajícím se hospodaření  Uřadu pro zahraniční styky a informace.“

Hamáček: Ve vedení rozvědky jsou noví lidé

U Blahuta policie údajně provádí domovní prohlídku a je vyslýchán. Blesk Zprávy s dotazem ohledně aktuální kauzy kontaktovaly současného ministra vnitra a šéfa ČSSD Jana Hamáčka. „Poskytování informací si vyhradilo VSZ v Praze,“ reagoval stručně.

Později doda: „Za ministerstvo mohu říci, že dlouhodobě poskytujeme součinnost orgánům činným v trestním řízení a stejně tak je poskytuje i civilní rozvědka. Po mém nástupu došlo k výměně de facto všech klíčových vedoucích představitelů. Rozvědka má nového ředitele, jsou tam noví náměstci, nikdo, kdo je spojen s tou vyšetřovanou kauzou, už není ve vedení civilní rozvědky.“

Domovní prohlídka u exnáměstka

Blahut byl náměstkem civilní rozvědky do loňského ledna. Šašek byl zproštěn výkonu služby loni v květnu, právě kvůli prověřování hospodaření úřadu. Tehdejší ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO) uvedl, že z kontroly vyplynuly skutečnosti, které nasvědčují opakovanému porušování vnitřních předpisů při provádění, evidování, účtování zpravodajské činnosti a nedostatky při řízení zpravodajské činnosti.

„To se vyšetřuje více než rok a půl a jestli tam je nějaký posun, to se musíte ptát státního zástupce, já o tom nic nevím, bohužel,“ uvedl v pátek Chovanec v ČT.

Video  Proslov Milana Chovance na sjezdu ČSSD  - Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Pochybení se údajně týkala let 2015 až 2017. Metnar loni řekl, že vznikla škoda velkého rozsahu. Znaky protiprávního jednání mělo podle Metnara schválení nákupu majetku za nepřiměřenou cenu. Panují také podle něj pochybnosti, zda byl zaplacený majetek vůbec nakupován. Úřad pro zahraniční styky a informace se zabývá informacemi, které pocházejí ze zahraničí. Může je ale sbírat i na českém území. 

cezar8 ( 24. srpna 2019 10:45 )

Konečně! A toho se ti pokrytci tak báli...

marmat ( 23. srpna 2019 21:03 )

jE NA čase vyzpovidat NEJVĚTŠÍ ZLO ČESKÉ politiky....Iak ho před rokem označil pan Babiš tohoto "Šumana" !!!

marmat ( 23. srpna 2019 20:20 )

ultra-potichu SE VYPAŘIL Tuhý se svámi maléry do Bratislavy... kam se šUMANEM ???

marmat ( 23. srpna 2019 18:28 )

zajímavost: velmi shovívavě TYTO VĚCI komentuje Kalda (konspirátor) (

marmat ( 23. srpna 2019 18:25 )

potichu vysublimoval do Bratislavy Tuhý, za ním v závěsu Chovanec jako druhý

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa