Benešová chce odškodnit klienty H-Systemu. S Babišem budou hledat řešení

Autor: ČTK - 
19. 8. 2019
21:40

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) bude ve středu jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO) o možném odškodnění části poškozených klientů H-Systemu státem. Ministryně to řekla v pondělí České televizi po setkání se zástupci poškozených. Benešová chce hledat mimořádné opatření. Podle pravomocného rozsudku má klientům nahradit škodu zakladatel H-Systemu Petr Smetka, připomněla ČT.

„Myslím si, že by možná bylo vhodné nějakým mimořádným opatřením v rámci zákona o majetku v součinnosti s vicepremiérkou (Alenou) Schillerovou hledat nějaké mimořádné řešení,“ řekla ČT Benešová. Zástupci poškozených klientů podle ČT chtějí, aby jim připadl areál v Rabyni, který stát zabavil zakladateli firmy Petru Smetkovi. Podle ministryně Benešové to ale zákon neumožňuje a tento návrh bude muset zamítnout.

„My jsme apelovali spolu se zástupci poškozených klientů na to, aby stát konečně pomohl spravedlnosti,“ řekla ČT po pondělním jednání s ministryní zástupkyně části poškozených Hana Marvanová.

O odškodnění poškozených klientů H-Systemu ze zabaveného majetku v červenci hovořili i poslanci Pirátů. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek v interpelaci vyzval premiéra Babiše, aby vláda zajistila odškodnění ze zabaveného majetku, který by měl být kvůli tomu řádně zpeněžen.

Týkat se to mělo areálu v Rabyni u Slapské přehrady, který dříve patřil Smetkovi. Areál počátkem roku připadl státu a podle zákona do jednoho roku musí být zpeněžen, jinak bude považován navždy za neprodejný a nebude využit k odškodnění, podotkl Michálek. Podle tehdejšího sdělení Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových vyčkává na rozhodnutí o dovolání podnikatele Luďka Fabingera proti zabrání majetku.

Lidem stále hrozí vystěhování

Smetka založil H-System v roce 1993, firma poté uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 ale zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 domů. Kvůli krachu společnosti přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun. Smetka si odpykal 12 let ve vězení, v říjnu 2016 se dostal na svobodu.

Ministerstvo spravedlnosti loni přislíbilo uzavření dohod s šedesátkou klientů H-Systemu a odškodnění za průtahy v trestním řízení s manažery firmy. Celkem mělo vyplatit 6,3 milionu korun.

O pomoc požádali už na jaře Babiše a Zemana také členové bytového družstva Svatopluk, kteří si domy po zkrachovalém H-Systemu dostavěli sami, ovšem bez souhlasu konkurzního soudu, a podle rozhodnutí Nejvyššího soudu se mají vystěhovat. Ústavní soud ale vykonatelnost verdiktu odložil, než kauzu z podnětu družstva sám přezkoumá.

Správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josef Monsport podal letos v červnu na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu žalobu na bytové družstvo Svatopluk o zaplacení 21 milionů za nájem za byty v Horoměřicích za poslední tři roky. Družstvo mělo do půlky srpna lhůtu na vyjádření. Podle pondělních informací ČT by měl soud žalobu projednávat na podzim.

Video Zklamaní klienti H-Systemu, kteří se mají vystěhovat: V Horoměřicích postavili závoru. - Martin Přibyl, Blesk

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

houslista ( 22. srpna 2019 11:20 )

pozavírat kmotry opozice a odškodnit klienty

titan33 ( 19. srpna 2019 22:41 )

almara benešová a ušoun babiš hledají řešení na podvod H-systému, koho teda dál vodrbou, z jejich kapes to nebude

77fugas ( 19. srpna 2019 21:53 )

A jééé, spanilá jízda pokračuje.. Prachy "najdeme a napumpujeme"

anonym01 ( 19. srpna 2019 21:52 )

podvedeni lide by odskodneni byt meli, ale kym? nami danovymi poplatniky? Co kdyz Babiše odsoudi a taky bude vracet dotace on? NIKOLIV! my všichni co platíme dane do spolecne statni pokladny. DIKY GAUNERUM KTERI SE VZAJEMNE PODPORUJI NEBUDEME MIT ANI DOTACE NA OPRAVU ROZVRTANYCH SILNIC. UZ TED JE UZAVRELI .

anonym01 ( 19. srpna 2019 21:49 )

Zakladatel h systemu je kamarad bývalého poradce Zemana. Podle pravomocného rozsudku by měl vracet peníze ON, nikoliv STAT. Paní Benešová ty gaunery kryje ! to je mi pekná ministryne spravedlnosti. Co kdyby se nahodou jeste nekdo rypal vice a zjistil, ze odsouzeny smetka byl jen bilym konem, ze?

Zobrazit celou diskusi
Další videa