Úterý 16. dubna 2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Zataženo, déšť 16°C

„Otec 9 dětí s jednou ženou“ ve Sněmovně narazil. Hamáček kvůli němu hrozil odchodem

Autor: Jaroslav Šimáček - 
10. července 2019
14:35

Je to slušný otec devíti dětí, které má s jednou ženou. Tak hájil šéf poslaneckého klubu SPD Radim Fiala kontroverzního nominanta Michala Semína, který chtěl usednout do Rady ČTK. Dostal se do 2. kola volby, v ní ale neuspěl. Právě kvůli Semínovi přitom před časem hrozil Jan Hamáček (ČSSD) odchodem z vlády - obával se, že ho v tajné volbě podpoří i poslanci ANO. Semín ve středu dostal 39 hlasů a zvolen nebyl, neuspěl však ani žádný z jeho protikandidátů.

„Po tom, co na něm nezůstala nit suchá, jeho šance uvidíme, jaké budou, my mu svoje hlasy dáme. Já za hnutí SPD chci říct, že se jedná o slušného člověka, je to praktikující katolík, novinář, spisovatel, překladatel, člověk, který má 9 dětí s jednou ženou,“ hájil Semína okamurovec Radim Fiala (SPD).

Do Rady ČTK nezvolili nikoho

Do 2. kola volby nového člena Rady ČTK (Česká tisková kancelář) se kromě Semína dostali i Tomáš Mrázek (nominant ODS), David Soukup (nominovaný ANO) a Josef Šlerka, favorit Pirátů a KDU-ČSL.

A před tajnou volbou se do Semína pustili i zástupci jiných stran. Upozorňovali na konspirační názory, které šíří. Semín nakonec dostal ve 2. kole volby 39 hlasů poslanců, Mrázek 28 hlasů, Šlerka 75 hlasů a Soukup 82 hlasů z celkových 180.

Dostatečný počet tak nezískal nikdo a volba skončila neúspěchem - bude se muset konat zcela znovu. Než se tak stane, zastal se jednoho z kandidátů - mediálního experta Šlerky - Miroslav Kalousek (TOP 09). „Z navržených jmen je to bezkonkurenčně nejkvalifikovanější odborník a nestranná osobnost. O takových je škoda uzavírat upatlané kompromisy. Za takové je ctí bojovat,“ vzkázal na Twitteru.

Semín odmítá, že je antisemita

Naopak v případě Semína jeho kritici řešili mj. údajný antisemitismus, který spoluautor manifestu D.O.S.T. Semín dle ČTK odmítá a označuje se za nábožensky snášenlivého člověka.

Místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti) na plénu tlumočil stanovisko Federace židovských obcí. Před Semínem varovali jako před člověkem, podle kterého „judaismus spočívá v tvrdošíjném odmítání pravého mesiáše“. „ČTK má přinášet spolehlivá a ověřená fakta a dohled nad její činností by neměl být svěřován lidem s fundamentalistickým a konfrontačním viděním světa,“ vzkázala Federace skrze Piráta Pikala.

Stanjura šil do „konspirátora“

Do Semína ve středu ve Sněmovně šil i šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Vytkl mu konspiraci k teroristickým útokům z 11. září 2001.

„Já to přečtu ještě jednou a každý z nás si může posoudit, jak ty věci znějí. A je to opravdu citace, takže uvozovky dole. ′Oficiální výklad událostí z 11. září je báchorka, ničím ještě není věrohodná, než jsou vámi zmíněné konspirační teorie.  Ze všech možných scénářů se mi jeví jako nejpravděpodobnější ten, jenž připouští podíl části mocenských struktur v rámci amerických elit na přípravě i provedení útoků,“ citoval Stanjura Semínova slova.

„On mluví o tom, že prospěch z útoku 11. září měl stát Izrael,“ vytkl Semínovi. „Životopis pana Semína je určitě zajímavý, nejsou tam jenom negativní věci, nic takového jsem netvrdil, netvrdím, jenom jsem citoval,“ dodal Stanjura.

Oslovil ho Okamura, kamarádí se s Klausem ml.

Semín v rozhovoru pro info.cz uvedl, že ho ke kandidatuře oslovil přímo Tomio Okamura. „Známe se ještě z doby, že vstoupil do politiky naplno,“ řekl Semín a prozradil, že kamarádem je s Václavem Klausem mladším - i proto nechyběl na představení Trikolóry.

Podle Semína přitom je ve veřejnoprávních médiích, mezi které ČTK patří, nedostatek myšlenkových proudů.

V Radě ČTK sedí Marksová

Kvůli případné podpoře Semína však hrozil šéf ČSSD Jan Hamáček odchodem z vlády. „Pan Semín je pro nás nepřijatelný. To by znamenalo, že ta důvěra prostě nefunguje. Pokud bychom si nebyli schopni věřit v takto základních věcech, pak nemá smysl v tom pokračovat,“ varoval v červnu vicepremiér.

Do Rady ČTK přitom letos na jaře usedla bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD). Kvůli případným hlasům pro Semína zasedla i koaliční rada ANO a ČSSD, po které Hamáček uvedl, že „mechanismus, který jsme si odsouhlasili, by měl takovýmto věcem do budoucna zabránit“.

doktormediciny ( 10. července 2019 18:04 )

S odkazrem na TGM a jim proklamovana humanita by mnela byt jakakoli
nesnasenlivosdt stran konfese tomuto narodu cizi

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa