Tři brože pro Zuzanu: Čaputová dostala v Česku stejné dárky. Nevhodné, zhrozil se Forejt

Autor: Jakub Veinlich - 
21. června 2019
05:00

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová si prý návštěvu Prahy velmi užila. I když to byla její první oficiální zahraniční cesta, cítila se podle svých slov v České republice téměř jako doma. Na Slovensko si odvezla také první dary. Nejen státní od prezidenta Miloše Zemana, ale také ty k narozeninám, které slaví právě dnes. Od českých politiků ale dostala hned tři brože. Trapas, nebo souhra a domluva protokolů? Blesk Zprávy zjišťovaly odpověď u odborníka na etiketu Ladislava Špačka a bývalého hradního protokoláře Jindřicha Forejta.

Až doteď to vypadalo, že největší sběratelkou broží je bývalá ministraně zahraničí USA s kořeny v České republice Madeleine Albrightová. Po návštěvě Zuzany Čaputové v Praze roste ale Albrightové velká konkurence. Nejmladší prezidentka na světě si totiž z Prahy odvezla hned tři brože naráz.

Podobné dary dostala slovenská prezidentka od prezidenta Miloše Zemana, šéfa Senátu Jaroslava Kubery (ODS) i předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO).

„Dárek předal pan prezident paní prezidentce osobně. Je to brož s lipovými ratolestmi,“ řekl Blesk Zprávám mluvčí Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Na fotografii neskrývala Čaputová z osobního dárku velkou radost. Podobný dárek ale přebírala o pár hodin později také v Senátu.

Pan předseda v průběhu jednání předal paní prezidentce osobní dar k narozeninám – brož z českého granátu,“ prozradila na dotaz Blesk Zpráv tisková tajemnice horní komory parlamentu Eva Davidová.

A třetí návštěva? O pár metrů dál, v Poslanecké sněmovně. A dárek? „Brož s českým granátem,“ řekla Blesk Zprávám mluvčí předsedy PS Barbora Štenglová. V původním plánu bylo, že dar dostane Čaputová protokolární cestou, ale nakonec se našla příležitost pro předání osobně. „Dárek pan předseda vybíral tak, aby paní prezidentku jako ženu potěšil a zároveň aby symbolizoval naši zemi,“ doplnila Štenglová.

Domluvili se, nebo ne?

Hodí se ale, aby při první návštěvě dostala prezidentka tři takto podobné dárky, nebo selhali protokoláři politiků? „Možná vědí, že má ráda brože, že je nosí často, tak se dohodli, že jí pořídí sadu broží,“ okomentoval protokolární oříšek odborník na etiketu a bývalý mluvčí prezidenta Václava Havla Ladislav Špaček.

Pokud to tak opravdu bylo, je to prý naprosto v pořádku a podle protokolárních pravidel to žádný trapas není. „To bych schvaloval. Je to dárek velmi osobní i vzhledem k jejím pátečním narozeninám. Když je to tak vzácná shoda, tak to vypadá, že se protokoly vzájemně domluvily,“ doplnil Špaček.

Přísnějším okem na podobné dary kouká bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Blesk Zprávám řekl, že tři totožné dárky jsou nešťastné. „Přijde mi to docela jako vtip. Určitě to není správné – tedy pokud paní prezidentka Čaputová není vášnivou sběratelkou broží a nechce napsat další knihu o brožích, kterou už z minulosti známe,“ řekl Forejt v narážce na knihu, kterou napsala Albrightová. „Jestliže jsou ještě k tomu navíc dvě brože ze stejného materiálu, v tomto případě z českého granátu, tak to není vhodné,“ vysvětlil Forejt.

Za běžné situace se prý navíc nepočítá s tím, že by dary předával hlavě státu jiný politik než opět prezident. Ale Čaputové návštěva se prý nedá chápat jako běžná oficiální návštěva. „Tady nejde jen o oficiální státní dar, který by dostala jako prezidentka od hlavy našeho státu, ale přijela zároveň i žena, první prezidentka v dějinách Slovenska.“ I proto se mohly osobními dary blýsknout i šéfové parlamentních komor.

Video  Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová uctila i památku Václava Havla. Našla si i čas na selfie s fanoušky, kteří na ni čekali. 

Podle Forejta navíc není zvykem, aby se protokoly všech kanceláří předem domlouvaly na tom, kdo návštěvě co předá. „Je pravdou, že já jsem to v době své praxe dělával i proto, aby se nestalo nejen toto, ale také aby nedošlo k nějaké nepříjemné disproporci. Je to poučení proto, aby se protokoly lépe domluvily. Respektive Hrad by měl iniciovat komunikaci, protože on je garantem této návštěvy,“ doplnil Forejt.

Zuzana Čaputová měla podle svého mluvčího z dárků radost, a stejně tak se prý cítila dobře i při své historicky první zahraniční cestě.“

„Návštěvu hodnotí pani prezidentka velmi pozitivně. Cítí se v Praze velmi příjemně. Všechna setkání ktera tu měla, byla ve velmi konstruktivním duchu. Děkuje také za dary, které dostala, i za gratulace k narozeninám, které oslaví v pátek,“ řekl Blesk Zprávám Čaputové mluvčí Martin Burgr. Druhou zahraničí cestu chystá slovenská prezidentka příští týden v úterý. Po Praze poletí do Bruselu, sídla Evropské unie.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

barda ( 22. června 2019 14:19 )

Hlavně že ji Tubera nelíbal a Ovar nepoblil.

anonym01 ( 22. června 2019 13:10 )

NO PROSIM. NIC NEUMEJ, JEN KRAST JIM JDE DOBRE TEM Z RUSKYHO PROGNOSTAKU. PROČ TY DEMONSTARCE PANE ČUNKU A SPOL? NO PRKNEME SE NATO KDE KONCI NASE DANE! V RUSKU SE OLIGARCHOVE KAPSU­JI:htt­ps://w­ww.par­lamen­tnilis­ty.cz­/poli­tika/­poli­tici-volicum/Pirati-Na-bulharske-elektrarne-CEZ-prodelal-az-8-5-miliardy-korun-586353

halba ( 22. června 2019 09:47 )

Jevi se mi jako dobre vybavena.

1049an ( 21. června 2019 23:17 )

Hm, bude ti to ho*no platný, i kdyby ses uřval.

1049an ( 21. června 2019 23:15 )

Merkelová dostala Švejka, tahle nádhera zase tři šmuky. Třeba z toho pochopí, že tu o ni nikdo kromě kavárny a elit nestojí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud