Budějovický exprimátor Thoma unikl z letité kauzy. Pravomoci nezneužil, míní Nejvyšší soud

Aktualizováno -
21. 5. 2019
13:19
Autor: ČTK, for - 
21. 5. 2019
13:05

Bývalý primátor Českých Budějovic Juraj Thoma je nevinen v případu smlouvy na počítačové vybavení. Nejvyšší státní zástupce podle České televize neuspěl s dovoláním u Nejvyššího soudu, kterým se snažil zvrátit osvobozující rozsudek pražského vrchního soudu z poloviny března. Thoma čelil obžalobě ze zneužití pravomoci.

Thoma byl primátorem Českých Budějovic v letech 2006 až 2014. Podle obžaloby v červnu 2010 uzavřel se společností BitServis nevýhodný dodatek ke kontraktu o dodávce počítačového zařízení a vybavení. Přitom si podle žalobce musel být vědom toho, že dodatek představuje novou smlouvu, kterou neprojednala rada města.

Juraj Thoma v roce 2016 u souduJuraj Thoma v roce 2016 u soudu | Profimedia

Tehdejší primátor Thoma byl v září 2012 obviněn ze zneužití pravomoci úřední osoby a z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Toho se podle policie dopustil v červnu 2010, když podepsal se společností BitServis dodatek ke smlouvě o dodávce počítačového zařízení a vybavení, aniž ho schválila městská rada. V prosinci 2012 bylo Thomovo stíhání zastaveno. Policie se však k vyšetřování vrátila a v březnu 2014 podal státní zástupce na Thomu obžalobu.

V lednu 2016 soud Thomu poslal na pět let do vězení a navíc mu rozsudek uložil pětiletý zákaz činnosti ve výkonných orgánech obcí i povinnost uhradit městu škodu 12,5 milionu korun. Thoma se odvolal, argumentoval tím, že rada schválila původní smlouvu z roku 2007 a u dodatku jej pracovníci odboru informačních technologií utvrdili v tom, že postupuje správně. Kauzu označil za cílenou kampaň, která ho měla zlikvidovat.

Nevinný od roku 2016

Pražský vrchní soud v prosinci 2016 pětiletý trest vězení pravomocně zrušil, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman loni v únoru 2017 podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Podle Zemana se Vrchní soud v Praze při zproštění Thomy dopustil libovůle, protože zcela přehodnotil závěry krajského soudu. V říjnu 2017 pak Nejvyšší soud (NS) zprošťující verdikt zrušil a případem se znovu zabýval odvolací Vrchní soud v Praze.

Loni v březnu pražský vrchní soud Thomu znovu osvobodil. Podle senátu sice bylo prokázáno, že sporný dodatek podepsal, skutek však podle soudu není trestným činem. Senát odkázal například na to, že bývalý primátor vycházel z odborných stanovisek zaměstnanců magistrátu. Nejvyšší státní zástupce Zeman opět podal dovolání k NS s tím, že Vrchní soud v Praze věc i po dalším vedení řízení nesprávně kvalifikoval. Nejvyšší soud nyní dovolání zamítl.

Kvůli kontraktu s BitServisem se ocitla před soudem i českobudějovická rada. Loni v únoru českobudějovický soud rozhodl o tom, že bývalá rada nemusí platit půl milionu korun za to, že podepsala smlouvu se společností BitServis. V dubnu potom magistrát oznámil, že se proti rozsudku neodvolá. Za kontrakt z roku 2007 uložil antimonopolní úřad magistrátu pokutu 1,3 milionu korun, protože magistrát podle něj při uzavírání smlouvy pochybil. Na základě toho vedení města v roce 2015 zažalovalo bývalou radu v čele s Thomou o 514.680 korun.

Kvůli pokutě od antimonopolního úřadu za smlouvu s BitServisem soud projednával rovněž zvlášť žalobu na Thomu a jeho bývalou náměstkyni Ivanu Popelovou. Po nich město žádalo, aby uhradili 414 tisíc korun. Soud však na konci ledna 2017 rozhodl, že Thoma a Popelová tuto částku platit nemusí.

Thoma, který letos 19. února oslavil padesátiny, patří ke známým tvářím jihočeské politické scény. Členem zastupitelstva Českých Budějovic je od roku 1998, v roce 2006 se stal primátorem za ODS. Těsně před volbami v roce 2010 jej zastupitelstvo odvolalo z funkce, když pro byli i členové ODS. Thoma stranu opustil, založil Hnutí Občané pro Budějovice (HOPB), s nímž vyhrál volby a stal se opět primátorem (2010 až 2014). Loni Juraj Thoma opět kandidoval a nyní je prvním náměstkem primátora Budějovic. Rodák z Nitry je absolventem Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, oboru archeologie. V minulosti pracoval jako archeolog památkového ústavu v Českých Budějovicích, poté byl zaměstnancem Jihočeského muzea, podílel se na řadě archeologických výzkumů.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

agfor ( 21. května 2019 15:08 )

Čím víc si nakradou, tím jsou nevinnější.

tomik007 ( 21. května 2019 13:54 )

"VED VSECI KRADNU" mel opet pravdu

Zobrazit celou diskusi
Další videa