Šéf BIS opět ukázal na Rusko: K ovlivňování voleb využívá Kreml i „trollí farmy“

Autor: ČTK, tva - 
3. května 2019
14:45

Ruská federace je podle ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelky hlavním státním aktérem pokusů ovlivnit volby a demokratické procesy. Koudelka na pátečním sněmovním semináři nazvaném Evropské volby v kontextu hybridních hrozeb řekl, že konečným výsledkem těchto snah má být ochromení nebo aspoň ohrožení obranyschopnosti Evropské unie a Evropy jako takové.

„Hlavním a nejrizikovějším státním aktérem pokoušejícím se ovlivňovat volby a jiné demokratické procesy je Ruská federace,“ prohlásil šéf civilní kontrarozvědky, podle kterého se na tom shoduje celá zpravodajská a bezpečnostní komunita demokratického světa.

Rusko využívá podle něho několik cest, které je možné rozdělit do tří oblastí. Nejznámější a nejrozšířenější je podle něho manipulace s informacemi, tedy dezinformační kampaně, cílené zasílání e-mailů vytipovaným skupinám obyvatel, zakládání falešných identit na sociálních sítích a hackování a následné zveřejňování nelegálně získaných informací, které poškozují určitou skupinu nebo určitého kandidáta.

Druhým způsobem jsou podle Koudelky kybernetické útoky s cílem narušit infrastrukturu voleb. Třetí způsob spočívá podle něho v přímém financování politických stran a jejich kampaní.

Kreml podle Koudelky k tomu využívá státní i nestátní subjekty. Jmenoval „trollí farmu“ Internet Research Agency, která podle něho zaměstnává stovky lidí a její rozpočet se loni zdvojnásobil v porovnání s roky 2016 a 2017, kdy činil kolem 12 milionů dolarů. Do zahraničí působí také podle Koudelky mediální dům Russia Today a web Sputnik.

„Tyhle instituce šíří v zahraničí ruskou propagandu, tyhle instituce šíří v zahraničí ruské dezinformační kampaně,“ tvrdí ředitel BIS. Ke kybernetickým útokům, zveřejňování nelegálně získaných informací a k zajišťování skrytého financování politických stran a jejich kampaní využívá Rusko podle něho své tajné služby.

Cíl Ruska? Oslavit a narušit integritu EU

Celá demokratická zpravodajská komunita je přesvědčena, že tím cílem je oslabit a narušit vnitřní integritu Evropské unie, oslabit demokratické instituce zemí evropských zemí, oslabit víru obyvatel těchto zemí ve svůj stát, ve své instituce, způsobovat sociální napětí, oslabovat jednotlivé země, a tak oslabovat Evropskou unii jako celek s výsledkem paralyzovat nebo aspoň ohrozit obranyschopnost Evropské unie a Evropy jako takové,“ dodal Koudelka.

My chceme, aby volby, a nejen ty evropské, byly soutěží reálných lidí, reálných politických subjektů s průhledným financováním, aby to byla soutěž lidí a myšlenek,“ zdůraznila eurokomisařka Věra Jourová. Volby podle ní nesmí být soutěží „produkce umělé inteligence, špinavých peněz a špinavých metod“.

I ona zmínila propagandistický tlak Ruska, hovoří se nyní podle ní také o Íránu. Na semináři zazněla rovněž otázka na Čínu. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) míní, že Čína má zájem spíše na shromaždování informací technického rázu a na infrastruktuře než na ovlivňování politických procesů.

jurin11@seznam.cz ( 23. listopadu 2019 20:57 )

RUSÁCI = HNUSÁCI !!!!!

salamander ( 4. května 2019 06:57 )

Koudelko - to, co máš místo mozku je jen voperovaný čip v Emerice.
Bohužel se ti už zasolil natolik, že ani nevíš, co mluvíš. Tak idiotské
vývody, které jsi vsčera kvákal, to už nemá v této zemi nikdo - jenom
ty. Jdi už do ***e připosránku. Doufám, že tě skolí rakovina z toho
ruského záchvatu.  

hradnisamohonka ( 3. května 2019 18:05 )

Kreml pozitivně ovlivnil to že máme předsedou vlády slovenského rusa
Bureše a na Hradě smrdí liguére ataman Milouš.

petr12 ( 3. května 2019 17:41 )

kuš čučkaři!!!

1912 ( 3. května 2019 17:20 )

v té zločinecké USA byla 4x u mé rozvětVENÉ
RODINY PO CELÝCH STÁTECH ALE KOUPIT SE NEDALA TĚMI ZAKRVÁCENÝMI DOLARY 

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud