Zeman a jeho „sedm hříchů“. Senátoři na prezidenta nachystali ústavní žalobu

30. 4. 2019
09:40

Šestice senátorů z Klubu pro liberální demokracii - Senátor 21 už má hotovu ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana. Oznámili to v úterý. Žaloba popisuje sedm Zemanových skutků, které jsou podle tvůrců žaloby hrubým porušením ústavy. Pro projednání žaloby Senátem potřebují získat dalších 21 senátorů.

„Cílem žaloby není sesadit současného prezidenta. Jejím cílem je stanovit mantinely pro výkon prezidentského mandátu,“ uvedl předseda klubu a hnutí Senátor 21 Václav Láska. „Když neučiníme ničeho v reakci na chování současného prezidenta, pak vlastně přiznáváme, že způsob výkonu mandátu tak, jak jej zastává Miloš Zeman, je legitimní a zcela v pořádku. I do budoucna tím prezidentskou funkci můžeme zcela degradovat a postavit ji mimo ústavní pořádky tak, jak je známe,“ dodal.

Pokud se s žalobou horní komora ztotožní, pro její podání bude třeba souhlasu ústavní většiny nejméně 120 poslanců. S ohledem na současné složení dolní komory není příliš pravděpodobné, že by žaloba doputovala až k Ústavnímu soudu. Ve Sněmovně má na rozdíl od Senátu většinu vládní ANO a ČSSD s podporou KSČM.

Video Zeman navrhl "vyhladovět Senát": Bez jídla, topení a platu by se senátoři rozpustili sami, říkal lidem při návštěvě Karlovarského kraje. - Facebook M. Zemana / OV TV
1080p 720p 360p

Ani v Senátu není jisté, že se pro žalobu najde potřebná většina. Občanští demokraté nevidí šanci na úspěch, podle místopředsedy horní komory Jiřího Oberfalzera (ODS) nemají Zemanovy činy podstatu narušení demokratického řádu v ČR.

Senátoři z klubu Starostů, který je nejpočetnější frakcí v Senátu, chtějí nejprve znát stanovisko právníků a ústavních znalců, zda by žaloba byla opodstatněná. K přijetí návrhu žaloby na prezidenta je třeba souhlas třípětinové většiny senátorů přítomných na dané schůzi, což je 49 v případě účasti všech 81 členů horní komory. Kluby ODS a Starostů mají dohromady 37 členů, k přijetí návrhu žaloby by tak byly třeba hlasy alespoň části z nich.

Impulzem k vypracování žaloby byly zásahy prezidenta a zaměstnanců Hradu do justice. Kancléř Vratislav Mynář opakovaně kontaktoval soudce ve věcech, které se týkají Hradu a prezidenta. Uvedl, že na kontaktech nevidí nic špatného. Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa uvedl, že mu Zeman doporučoval korigovat jednání správních soudců a naznačil jmenování do čela Ústavního soudu. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček již dříve označil záměr za další nenávistný pokus o zviditelnění v médiích.

Video Drahoš o Zemanovi: Je jiný, jak slíbil, ale ještě horší, než byl. - Blesk TV
1080p 720p 360p

Zemanovi hrozili žalobou i kvůli Babišovi

Žalobou pro hrubé porušení ústavy pohrozili senátoři Zemanovi už předloni, a to kvůli jeho váhání s odvoláním Andreje Babiše (ANO) z funkce ministra financí v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo.

Součástí klubu jsou senátoři Václav Láska, Ladislav KosTomáš GoláňPetr OrelPřemysl Rabas a Lukáš Wagenknecht.

petr12 ( 2. května 2019 11:03 )

nikdy bych nevěřil že za takové ohromné platy pracuje tolik koko.u a

p.č!! at vám mráz roztrhne prde.e! udavači.

satanas ( 2. května 2019 09:00 )

Poslys,,osobo,,tobe asi zadnej prislusnik tve Familie neskoncil v Orlicke

prehrade zalitej betonem v sudu, zeleznym, studenym..Ty se radsi policejnim

stanicim vyhybej, ty jsi podezrela aniz te je videt!! NEdelej namne

"BUBUBU",,at nedostanes na hu-pusinku!!Zatim ti "Pusinku" posilam, ale za

odmenu, muzes mi napsatn jak to delas ze sotva otevres rano oci uz te napadaj

takove "inteligentni " myslenky???

socha_svobody ( 1. května 2019 10:43 )

a potom že nebude veselo

anonym01 ( 1. května 2019 09:46 )

NESTACI NACHYSTAT, ALE PODAT. O BIS RICT V CINE ZE JSOU LHARI, NENI NIC

JINYHO NEZ ZRADA. V USA JE V USTAVE DEFINICE. U NAS JE JASNA.

anonym01 ( 1. května 2019 09:36 )

A NA TO STACI SOUSED BYVALY ESTEBAK A JEHO RODINA KTERA SE V CHEMIKALIICH

VYZNA KDYZ JE VARI DOMA VE SKLEPE. NO A NEKOLIK ZAVISTIVYCH SOUSEDU TAKY DELA

DIVY, VID SATANASI. RIKAM, PRIJDE DOBA A JA PODAM TRESTNI OZNAMENI.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa