Kiska: „Praha je třetím největším slovenským městem.“ A vzpomínal na pivo a přátele

Aktualizováno -
29. dubna 2019
12:40
Autor: ČTK, simao - 
29. dubna 2019
06:51

Praha je díky počtu Slováků žijících ve městě neoficiálně třetím největším slovenským městem. Při návštěvě Prahy to dnes řekl slovenský prezident Andrej Kiska. Zavzpomínal při tom, jak v mládí do Prahy jezdíval za přáteli, kulturou i pivem. Od pražského primátora Zdeňka Hřiba dnes dostal klíč od bran Prahy. S radními pak diskutoval o vztahu mezi oběma národy i Prahou a Bratislavou a probrali i téma bydlení. Kiska dnes rovněž položil věnce k pamětní desce Alexandera Dubčeka na budově bývalého Federálního shromáždění.

„S Prahou je spojený život nás, Slováků. Praha byla pro mě osobně větší část života mým hlavním městem,“ řekl Kiska. „Praha je třetím největším slovenským městem, protože podle neoficiálních statistik tu žije více než 100.000 Slováků a slyšet slovenštinu v obchodech je zcela běžné,“ dodal.

Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) žije v Praze největší slovenská komunita na světě. Slováků bylo podle údajů cizinecké policie ke konci roku 2017 v Česku asi 112 000 a v Praze 30 000. Byli tak po Ukrajincích druhou největší skupinou cizinců žijících v Česku. Kromě lidí zaznamenaných v údajích o cizincích ale v Česku dlouhodobě žije řada lidí hlásících se ke slovenské národnosti. Třeba v roce 2011, kdy se konalo poslední sčítání lidu, se v Česku hlásilo ke slovenské národnosti skoro 150 000 lidí.

Video Kiska: Mnoho zemí nám závidí, že jsme si zvolili prezidentku - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Praha má zhruba 1,3 milionu obyvatel a největšími městy Slovenska jsou Bratislava se 430 000 obyvateli a Košice s 239 000. „Naše národy mají skutečně stále mnoho společného. Dotkli jsme se tématu týkajícího se například bydlení, které trápí všechny metropole, nebo dopravy,“ řekl Hřib po jednání se slovenským prezidentem.

Podle Kisky se i Bratislava potýká s problémy v bydlení podobnými těm pražským. I tam někteří investoři podle prezidenta skupují byty, které pak pronajímají přes platformu Airbnb, a mladí lidé tak mají problém sehnat podnájem. Radní s Kiskou mluvili i o tom, jak se v Praze žije menšinám.

„Já věřím, že spolupráce, která byla navázána mezi Prahou a Bratislavou, bude dále pokračovat,“ uvedl primátor. Praha pomáhala slovenskému hlavnímu městu například se zakládáním metropolitního institutu, obdoby pražského Institutu plánování a rozvoje.

Po jednání se Kiska podepsal do starobylé knihy hlavního města Prahy a pak převzal symbolický klíč od města. V Národním muzeu poté Kiska předal jeho šéfovi Michalovi Lukešovi předal slovenský Řád bílého dvojkříže.

Kiska v Česku: Šéfovi Národního muzea Michalovi Lukešovi předal slovenský metál Řád bílého dvojkřížeKiska v Česku: Šéfovi Národního muzea Michalovi Lukešovi předal slovenský metál Řád bílého dvojkříže | ČTK

Milionář a filantrop Kiska byl zvolen prezidentem Slovenska v roce 2014 a vletošních prezidentských volbách již o další zvolení neusiloval. Podpořil právničku a protikorupční aktivistku Zuzanu Čaputovou, která v březnu zvítězila nad místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem ve druhém kole voleb se ziskem 58,4 procenta hlasů. Kiska přijede do České republiky a do Prahy ve funkci hlavy státu ještě jednou, a to 30. května. Bude to jeho poslední návštěva v roli slovenského prezidenta.

 

 

jentakjenkobliha ( 29. dubna 2019 14:08 )

Má pravdu předseda, je tu více slováků jak za gaunera Husáka a samí
estebáci, komouši a zloději dotací.

prycsnima ( 29. dubna 2019 14:05 )

Mě se re když slováci žijící a nebo pracující v ČR mluvi po slovensky.
hlavně v televizi a také prodavači/ky.

tomik007 ( 29. dubna 2019 13:17 )

KRNDA jim tam nejak schazi

hradnihulvat ( 29. dubna 2019 13:11 )

Těch sto tisíc Slováků tu má dokonce svého premiéra, Andreje Bureše
alias Babiše. A slovensky umí pořád dobře, když ho někdo rozčílí,
sype se z něj slovenština, sem tam prošpikovaná češtinou.

snehulak ( 29. dubna 2019 07:29 )

A co Kalouskovi, Kiska? Ten nedostane nic, nebo aspoň rumové pralinky?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud