Zeman se zamyslel nad demokracií v Číně. Nespěchal by s ní kvůli hrozbě chaosu

Autor: ČTK, kal - 
28. 4. 2019
12:10

Demokratizace má probíhat krok po kroku po etapách, řekl v neděli prezident Miloš Zeman v souvislosti s 30. výročím potlačení studentských nepokojů v Číně. Pokud by došlo v Číně k chaosu a k její dezintegraci, mohlo by to znamenat výraznou destabilitu. Zeman to řekl českým novinářům v Pekingu na závěr své návštěvy Číny.

Svět si na začátku června připomene 30 let od krvavého potlačení protestů na náměstí Brány nebeského klidu (Tchien-an-men) v Pekingu. Přímým podnětem k jejich konání byla smrt bývalého generálního tajemníka Komunistické strany Číny Chu Jao-panga 15. dubna 1989. V noci ze 3. na 4. června 1989 armáda zlikvidovala týdny trvající masové demonstrace studentů žádajících demokratizaci země. Při zásahu zahynulo nejméně 1300 lidí, podle neoficiálních informací možná až čtyřnásobek.

Zeman na otázku, jak před 30 lety vnímal snahy o reformní proces v Číně a jak se na události dívá s odstupem času, odpověděl, že člověk s odstupem času často své názory mění. „Čína je veliká země a kdyby došlo k chaosu a k dezintegraci Číny, tak by to mohlo znamenat výraznou destabilitu. Zastávám názor, že demokratizace má probíhat krok po kroku po etapách,“ řekl.

Libye a Irák jsou pro Zemana varovnými příklady

Pokud by podle něj probíhala skokem, může vést i k tomu, že by se různé násilné revoluční akty přenesly do provincií. V té souvislosti poukázal na dění v Libyi a v Iráku po intervenci západních států.

„U menší země, jako je například Česká republika, si myslím, že jednorázová studentská demonstrace může mít pozitivní efekty, nejsem si ovšem jist, zda u země s více než miliardou obyvatel by to nerozklížilo její systém,“ dodal.

Video Zeman zahrál na klavír, jeho hře přihlíželi čínský prezident i ruský premiér - Facebook Jiřího Ovčáčka
360p

satanas ( 29. dubna 2019 16:36 )

Nekecej, nemluvim, pisu! Uz nechlastej!

junkiexl ( 28. dubna 2019 18:30 )

Nechlemtej tolik toho snapsu, uz mluvis z deliria.

satanas ( 28. dubna 2019 18:01 )

Asi netusis proc se cizi auta montuji v Cesku,..Nu, coz..A pokud se VW tyce, doporucuji posledni AUTO BILD,nr17 str.5 vpravo dole..Budes prekvapen ale vse je jinak nez ta tva fantazie! Na Cine jsou nejvic zavisle USA!!

vihor ( 28. dubna 2019 17:28 )

Jde o prachy a levnou pracovní sílu. Volkswagen nedávno otevřel novou obří fabriku ve městě Foshan na jihovýchodě Číny. Ale podmínkou bylo, že předtím postaví i menší fabriku na severozápadě Číny v Urumči, v provincii Xinjiang, kterou se snaží Čínská komunistická strana ovládnout proti tamnímu Ujgurskému původnímu obyvatelstvu právě i kvůli strategické poloze pro Hedvábnou stezku (BRI). Ty velké západní firmy typu Volkswagen jsou už natolik závislé na čínských penězích, že prostě musí plnit i politické cíle Čínské komunistické strany. A Zeman je toho také ukázkou. Aby mohly v Číně expandovat firmy jako Home Credit či Agrofert, musí tam politicky panáčkovat Si Ťin Pchingovi a jeho kriminální bandě hrdlořezů jménem Čínská komunistická strana.

satanas ( 28. dubna 2019 17:27 )

Je tomu 50 let co A.Dubcek byl zvolen do cela KSC..Brzy si pripomenete i den, kdy ho HaWel nechal zavrazdit aby ho nepripravil o misto prezidenta..Stejne jako K.Kryla ktery mu nahanel vetsi hruzu nez vsichni komunisti sveta.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa