Babiš slibuje miliardu na sociální byty. Expert: „Směsné. Jako 30 korun pro důchodce“

Autor: simao, ČTK - 
18. dubna 2019
06:15

Premiér Andrej Babiš (ANO) neskrývá nadšení z dotačního programu Výstavba. Novinku se chystá vyhlásit ministerstvo pro místní rozvoj pod vedením Kláry Dostálové (ANO). Resort nyní chystá přesné podmínky čerpání dotací, v rámci nichž má být letos rozdělena miliarda korun. Podle Štěpána Ripky z Platformy pro sociální bydlení jde však o směšně nízkou částku, která navíc neřeší problém lidí na okraji společnosti komplexně.

Vláda chce pohnout s výstavbou sociálních bytů, Andrej Babiš (ANO) proto kvituje snahu ministerstva pod vedením Kláry Dostálové (ANO) o uvedení dotačního programu „Výstavba“ do praxe. Vzniknout mají s podporou dotací sociální byty i byty určené pro dostupné bydlení, stejně jako smíšené domy.

„Sociální byty jsou dány cílovou skupinou – to znamená nízkopříjmové skupiny lidí a samozřejmě lidi, kteří bydlí v nevyhovujících podmínkách. Co se týká těch dostupných bytů, tam si samozřejmě to určuje obec sama, zda je potřebuje pro mladé lidi, nebo zda je potřebuje pro veřejně prospěšné profese atd.,“ uvedla Dostálová po pondělním jednání vlády.

Premiér Babiš přitom mluvil o tom, že letos má jít na nový dotační program miliarda korun. „Je to de facto poprvé snad od samostatného státu, co stát konkrétně jde podpořit výstavbu bytů. My jsme tady pět let diskutovali o zákoně o sociálním bydlení, na kterém nebyla shoda, protože si myslím, že my nemůžeme ze zákona někomu přikazovat, aby stavěl byty, a nedat mu přitom peníze. Toto je projekt, který je velice konkrétní, není to legislativa,“ hájí dotační program Babiš. 

Odborník Ripka: Miliarda je málo

Jeho nadšení však tak úplně nesdílí odborná veřejnost. Štěpán Ripka, odborník z Platformy pro sociální bydlení, upozorňuje, že samotný dotační program problém chudých lidí bojujících o střechu nad hlavou neřeší.

„Mně se to zdá skoro nedůstojné něco takového ohlašovat, protože je to miliarda a ta potřebnost toho sektoru je 70 miliard, což si vláda uvědomuje, je to v důvodové zprávě. Ale vláda to vyhlašuje jako nějakou velkou věc,“ nešetřil Ripka v komentáři pro Blesk Zprávy kritikou. Je to, jako kdyby přidali na důchodech 30 korun, a nebo zdravotníkům přidali na platech 50 korun. Já bych se s takovým programem zdráhal jít ven, protože ta alokace proti potřebnosti je naprosto nedostatečná,“ zlobil se.

„Když to srovnám, tak Praha se teď chystá vyhlásit výzvu na rekonstrukce městských bytů ve výši půl miliardy. A tohle je miliarda na celou Českou republiku a má být na výstavbu,“ podotkl také Ripka. I ministerstvo připouští, že by na výstavbu nových sociálních bytů bylo potřeba nejméně 76 miliard bez DPH.

Ministryně Klára Dostálová a Alena Schillerová na zasedání vlády ve Strakově akademiiMinistryně Klára Dostálová a Alena Schillerová na zasedání vlády ve Strakově akademii | Úřad vlády ČR

Babiš si stěžuje: Obce a města rozprodaly byty

Babiš nicméně tvrdí, že se vláda snaží postupně řešit zděděný problém. A někde se začít musí. „Chceme řešit dlouhodobě neúnosný stav ohledně dostupnosti bydlení. My jsme něco zdědili tady po revoluci. Stát převedl na samosprávu, na obce a města 600 tisíc bytů a bohužel většina těch obcí a měst to rozprodala (…) Já jsem navštívil s paní ministryní Most, tam kdysi měli 10 tisíc bytů, dneska mají asi 245. A samozřejmě je to problém, problém dostupného bydlení, problém cen bytů, problém cen nájemného,“ uvedl nyní premiér.

Pokud v rámci programu Výstavba obec postaví 100 bytů a z toho 20 jich bude určeno jako sociální byty, dostane na těchto 20 procent bytů stoprocentní dotaci, upozornil Babiš. „Dotace by měla být udělena až potom, co bude ta výstavba dokončena,“ dodal také.

Dobrovolnost jako problém

Ministerstvo pro místní rozvoj věří, že dojde k výstavbě zhruba dvou tisíc sociálních bytů ročně. Dotační program je však dobrovolný – na rozdíl od případné změny v zákonech, která by zavazovala všechna města a obce. 

„Je to samozřejmě dobrovolné, je na obcích a městech, jestli se pro to rozhodnou, nebo nerozhodnou. My bychom samozřejmě byli rádi, kdyby o tento program měly zájem a já myslím, že ten zájem už je. Pro nás je to samozřejmě důležité jako spotřeba, jako růst, jako investice a o to nám hlavně jde,“ láká na dotační projekt Babiš.

Video Břeclav plánuje vytvořit z bývalé ubytovny dům pro sociálně slabé obyvatele. - Hynek Zdeněk, blesk.cz

„Jak pro klienty, tak pro obce je to dost problematické. Kdo by chtěl do takové investiční věci jít, když se zavazuje k nějaké udržitelnosti, ale současně neví, jestli ten systém bude za 10 let existovat,“ oponuje Ripka. 

Problém však nevidí jen v dobrovolnosti. „Už teď s vyhlášením programu vidíme, že to má velké problémy právě v tom, že to není integrovaný přístup. Je tam jenom ta dotace. A navíc směšně malá. Když se ten program nějaká obec rozhodne čerpat, tak po ní chceme, aby měla zajištěnou sociální práci v těch bytech, ale už neříkáme, jak jí zajistíme financování té sociální práce. Což je také problém. Tento rok se snížilo financování sociálních pracovníků na obcích na jednu třetinu,“ řekl Ripka.

Dostálová odhodlaně: Vyplatí se to

Premiér Babiš jako další možný krok přitom nastínil také možnost zavedení půjček pro obce a města, které by chtěly vykupovat byty, v nichž bydlí nájemníci pobírající dávky na bydlení nebo doplatek na bydlení. A společně s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) slibují revizi dávek jako takových.

Co se programu Výstavby týče, MMR má nyní detailně dokončit podmínky přidělování dotací. Ministryně Dostálová míní, že stavba bytů bude pro obce a města skutečně výhodná.

„Co se týká sociálních bytů, tam je stoprocentní dotace, u dostupných bytů je zvýhodněný úvěr, jak říkal pan premiér (...) Dnes by si obce na dostupné bydlení půjčily od Státního fondu rozvoje bydlení za 1,48. Je to velmi zajímavé a výhodné, protože tato úroková sazba je fixní na dobu 30 let. To znamená, že se skutečně vyplatí obcím ty byty stavět. Pro nás je důležité, aby vznikaly zejména ty kombinované domy – smíšené domy, sociální i dostupné byty,“ uvedla Dostálová.

Premiér Babiš s ministryní DostálovouPremiér Babiš s ministryní Dostálovou | Facebook Andreje Babiše

„Program Výstavba je naší reakcí na kritickou situaci v některých regionech a nutnost přijít s rychlým, přímočarým řešením. Naším hlavním cílem je pochopitelně zlepšit dostupnost bydlení,“ hájí Dostálová smysl programu. Věří přitom, že se vše stihne už do konce dubna – pokud vláda program schválí, účinnost předpisu by mohla být právě už od 30. dubna.

Byty o velikosti až 120 metrů

Vzniknout by měly byty o velikosti 23 až 120 metrů čtverečních. V sociálním domě, kde by byl také domovník či sociální pracovník, by mohlo být nejvýš 12 sociálních bytů s koupelnou s umyvadlem a vanou či sprchou, toaletou a kuchyní s linkou s vařičem a troubou. Nájemníci by se museli zavázat, že budou přijímat sociální práci, pokud by to obec stanovila, uvádí ČTK.

Sociální byt by podle podkladů k nařízení potřebovalo 62 tisíc až 65 tisíc domácností v tzv. tržním selhání. Na běžném trhu se jim kvůli nízkému příjmu a dalším znevýhodněním nedaří přiměřené bydlení najít. Podle analýzy Platformy pro sociální bydlení loni bylo ve vážné bytové nouzi 54 tisíc domácností.

Odborníci na sociální problematiku však nadále varují před tím, že dotace k vyřešení bytové nouze nestačí a volají po přijetí zákona o sociálním bydlení.

I ministerstvo nyní připouští, že myšlenka zákona o sociálním bydlení míří nyní „k ledu“. „Program Výstavba svými parametry z velké části nahrazuje původně zamýšlený zákon o sociálním bydlení. MMR aktuálně připravuje základní teze pro státní Koncepci bydlení po roce 2020, ze které vzejde případná potřeba dalších legislativních norem pro řešení dostupnosti bydlení v České republice,“ vzkázal resort. 

Video Paní Alena skončila s dětmi na ulici. Pomohlo jí podporované bydlení. - Pro Blesk - Platforma pro sociální bydlení

Babišova „žhavá“ novinka

Komplexní řešení je nutně třeba, upozornil Ripka. A v případě Výstavby nejde o tak žhavou novinku, za kterou ji má Babiš, zmínil odborník. „To, že je to něco nového, tak možná pro pana premiéra, ale je to úplně běžný program, který MMR má od roku 2003 – program podpory výstavby vstupních bytů. A vidíme, že ta bytová nouze se podobnými programy moc nezlepšuje,“ podotkl.

„Minulá vláda v roce 2015 schválila koncepci sociálního bydlení a investice do výstavby měly být v řádu 1,5 miliardy a od třetího roku 2,5 miliardy ročně. Když v roce 2019 Andrej Babiš a ministryně Dostálová s velkou slávou ohlásili program Výstavba místo zákona o sociálním bydlení, nedodali tomu sektoru již nějakých pět, možná sedm miliard, které byly dány původní koncepcí,“ pokračoval Ripka.

V příštích letech až tři miliardy ročně?

Ze zamýšlené miliardy má na sociální byty jít 650 milionů korun, 350 milionů pak na dostupné byty, které mohou radnice nabídnout studentům, mladým rodinám, ale i potřebným profesím, jako jsou třeba lékaři či hasiči.

Dostálová přitom věří, že se dotační program ujme a co do finančních prostředků do budoucna rozroste. „V následujících letech chceme pro každý rok vyjednat tři miliardy korun, z toho dvě miliardy na dotace a jednu miliardu na zvýhodněné úvěry,“ vzkázala ministryně.

Premiér Babiš navštívil spolu s ministryní pro místní rozvoj Dostálovou Most.Premiér Babiš navštívil spolu s ministryní pro místní rozvoj Dostálovou Most. | Úřad vlády

Vláda však čelí kritice, že investuje do slev na jízdném a podobných věcí, ale na důležité věci, jako jsou třeba vyšší rodičovský příspěvek či právě řešení situace kolem lidí bez střechy nad hlavou, nejsou peníze. „Vláda, která nebude investovat do bydlení svých občanů, je může opíjet rohlíkem, ale když ti lidé nebudou mít kde bydlet, tak se to střednědobě vrátí,“ uzavřel pro Blesk Zprávy Ripka. 

binddy ( 19. dubna 2019 22:18 )

Já bych doporučovala Babišovi, aby teda na byty nedával nic, když jsou zase kecy, že to je taky špatně a málo. Snaží se přidávat na více místech a stejně každy řve, že buď je to málo a chtějí ještě víc a to všichni a okamžitě a nebo se nadává a řve že nesmyslně rozhazuje a rozdává. Ať už jdou všichni politici do***e, ta jejich nenávist vůči němu je neúnosná.A pokud v něčem jede,máme si to vyřídit pouze tady a ne všechno vynášet a práskat za hranicema,to nás poškodí ve vyjednávání, navíc si řeknou co jme to za národ, když sami sebe udáváme.

flesch2z ( 18. dubna 2019 21:49 )

A kolik miliard chce dát na pražské byrokratické městečko? Je to sv*ně.

flesch2z ( 18. dubna 2019 21:47 )

Miliardu? To je na tři baráky. A kolik dá z našeho na rekonstrukci Rotre-Damme?

kukuku ( 18. dubna 2019 13:40 )

Aha, takže na závěr, že těch 80 litrů měsíčně nakradeš jako sprostý pravičácký zloděj, už nemáš co odpovědět. A důchodový věk ještě nemám.

kukuku ( 18. dubna 2019 12:48 )

Tak drž pysk a nepiš sem bláboly, že vyděláváš 80 tisíc měsíčně a nejsi OSVČ, nejsi zaměstnanec, nemáš firmu - takže jako klasický pravičák kradeš ve velkém ? Pak chápu, že se tím chlubit nemůžeš.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud