Rušno v kauze mýto: Kapsch podal novou žalobu na antimonopolní úřad

Autor: peb, ČTK - 
15. dubna 2019
16:29

Společnost Kapsch podala u Krajského soudu v Brně další žalobu na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kvůli jeho rozhodování kolem mýtného tendru. Firmě se nelíbí, že úřad zamítl její návrh na zákaz plnění nové mýtné smlouvy, která je podle ní nezákonná. ČTK o tom informoval mluvčí Kapsche David Šimoník. Stát loni uzavřel smlouvu na provoz systému s konsorciem CzechToll/SkyToll.

Současný provozovatel mýta jednu žalobu na antimonopolní úřad podal v únoru, a to kvůli jeho postupu při řešení námitek, které Kapsch měl proti podmínkám mýtného tendru. Podle společnosti úřad námitky dostatečně neprozkoumal. 

V nové žalobě rakouská společnost tvrdí, že smlouva, kterou ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) uzavřel loni v září s česko-slovenským konsorciem, je nezákonná. Podle podniku totiž v té době platilo předběžné opatření vydané ÚOHS, které státu zakazovalo smlouvu uzavřít, dokud nevyřídí všechny námitky proti tendru.

Soud by se měl mimo jiné zabývat tím, jestli společnosti Kapsch nebylo v řízení před úřadem upřeno právo na jeho řádnou procesní obranu, uvedla Kamila Kulhánková z advokátní kanceláře Havel & Partners.

Ministerstvo dopravy mýtnou smlouvu uzavřelo s odůvodněním, že předběžné opatření přestalo platit po rozhodnutí ÚOHS v jedné z části řízení. Antimonopolní úřad názor ministerstva následně uznal a po rozkladu Kapsche ho potvrdil i předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Podle Kulhánkové ale všechna spojená řízení tvořila nedílný celek a právě na ten bylo opatření navázáno. Kapsch se v žalobě odkazuje mimo jiné na původně prezentovaný názor ÚOHS, který podle firmy potvrzoval její stanovisko a změnil se až později.

Kvůli tendru zasahovala policie 

Policie kvůli podezření z korupce v mýtném tendru zasahovala na počátku března na několika místech, mimo jiné na antimonopolním úřadu, v sídle firmy Kapsch nebo v bytě místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Zatím nikoho ve věci neobvinila.

V soutěži na nového provozovatele mýta loni zvítězilo konsorcium společností CzechToll, které patří do portfolia nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, a společnosti SkyToll. Uspělo s nabídkou na desetiletý provoz za 10,75 miliardy korun. Nynější mikrovlnnou technologii chce vystřídat satelitní, nový systém by měl zahájit provoz letos v prosinci.

Video Kvůli Babišovu "andělovi smrti" bouří opozice: Faltýnkovy nestandardní schůzky v hotelích a chobotnice ve špičkách ANO - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

stbakbures ( 15. dubna 2019 19:01 )

Burešprde magormate, jsi starý páprda co politice vůbec nerozumí a zmůžeš se jen na to, že tady obhajuješ tu bandu ano a jejích vůdce podvodníka, zloděje, lháře a zloděje - soudruha stbáka bureše. Zalez do svého chlívku a nesmrď tady.

marmat ( 15. dubna 2019 18:29 )

zdenekk/turbínovej: ani tento fór neobsahuje kvalitu....platí "Mlčeti=zlato"

turbina ( 15. dubna 2019 18:02 )

Česko-slovenské konsorcium je myšleno Faltýnkovo-Babišovo společenství.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud