Sobota 2. července 2022
Svátek slaví Patricie, zítra Radomír
Polojasno 24°C

„Hanácké Palermo!“ Exlídryni ANO zmalovali auto, teď se bojí o děti

Autor: Mii - 
15. března 2019
18:40

Nepříjemné překvapení čekalo v pátek ráno na prostějovskou opoziční zastupitelku a bývalou místní lídryni ANO Hanu Naiclerovou. Vlastní auto našla před svým domem kompletně polité barvou. O náhodný akt vandalství podle ní nejde, stalo se to v době, kdy se zajímá o hospodaření městské firmy Dřevo Prostějov a dotace pro hokejový klub LHK Jestřábi Prostějov. Firmy jí odmítají vydat účetní závěrky. Naiclerová o tom informovala na svém facebookovém profilu. Náměstek prostějovského primátora Jiří Pospíšil popírá, že by mezi událostmi byla spojitost.

„To, že jsem dnes ráno našla před svým domem auto polité barvou, by mohla být náhoda. Za náhodu bych to možná považovala, kdyby to nebylo jediné poškozené auto v ulici. Za náhodu bych to považovala, kdyby kapky barvy nevedly k nejbližší křižovatce a tam záhadně nekončily,“ popisuje Naiclerová v příspěvku, který si na facebooku získal silný ohlas.

Načasování útoku je podle političky jasné. „Za náhodu bych to považovala, kdyby to nebylo v době, kdy se zajímám o hospodaření městské firmy Dřevo Prostějov a o dotace LHK. To, že mi jednatel Dřevo Prostějov (a současně jednatel Lesů města Prostějova) odmítá vydat účetní závěrku, bude zřejmě také náhoda. Mrzí mě, že se v Prostějově dějí takové věci,“ vysvětluje, čím se poslední dobou zabývala.

V závěru svého prohlášení se Naiclerová ptá prostějovského primátora Františka Jury (ANO), jak chce záležitost řešit. „Život opozičního zastupitele v hanáckém Palermu je zkrátka těžký. Co s tím uděláte, pane primátore? Dokážete vymoci z jednatele městské firmy účetní doklady? Jak to bude pokračovat? Začnou se v Prostějově unášet děti?“ píše politička.

Záhadná dceřiná firma s Faltýnkovým mužem

Jak kolem firmy Dřevo Prostějov, tak kolem dotací pro hokejový tým LHK Jestřábi Prostějov se v moravském městě vedou dlouhodobě diskuse.

Firma Dřevo Prostějov vznikla koncem roku 2017 jako dceřiná společnost Lesy města Prostějova. Důvodem mělo být, že nová firma bude atraktivnější pro koncové zákazníky, kterým chtěla prodávat materiál. Má stejného jednatele, stejnou dozorčí radu, stejný předmět podnikání. Proč společnost náhle vznikla, a zda v ní neprobíhají podivné finanční machinace, chtěla vědět právě Naiclerová.

Už loni v létě firma zažádala o informace o hospodaření společnosti, dodnes je ale neobdržela. Jde přitom o firmu stoprocentně vlastněnou městem, tudíž vydání dokumentů by nemělo nic brzdit, účetní závěrky jsou veřejné. Server Hanácký Večerník uvádí, že se spekuluje o až milionových odměnách vedení.

Jednatel firmy Tomáš Vrba (mimo jiné člen dozorčí rady Lesy ČR) v únoru Hospodářským novinám slíbil, že hospodaření firmy bude brzy zveřejněno. „Není pravda, že bychom hospodařili neprůhledně. Doklady o výsledcích firmy zastupitelům předložíme,“ sdělil.

Vrba je v regionu známý jako blízký člověk šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka. Ten byl v Prostějově radním, dnes čelí vyšetřování kvůli možné korupci kolem mýtné firmy Kapsch.

Dotační i daňové podvody

Otázky jsou rovněž kolem mládežnického hokejového klubu, případ se dostal k soudu. Obžaloba tvrdí, že LHK mezi roky 2016 a 2017 žádal Prostějov a Olomoucký kraj o dotace, byť čelil třem exekucím přes 600 tisíc korun. Předseda klubu Michal Tomiga tuto skutečnost utajil a klub dotace dostal. O rok později opět žádal o dotace a opět informaci o exekucích zatajil. Nyní mu hrozí 10 let vězení.

Tomiga čelí i dalšímu obvinění, tentokrát z krácení daní klubu. Dluh na DPH je například jen za rok 2015 skoro 400 tisíc. Podle policie došlo k manipulaci s fakturami minimálně ve 14 případech.

Deník MF Dnes navíc informoval, že problémů bylo ještě více. Někdo z účtů klubu v minulých letech pravidelně vybíral stotisícové částky v hotovosti. Kam šly a kdo je vybíral, není jisté. Tomiga tvrdí, že vše putovalo na provoz klubu, trenéry a rozhodčí podle svých slov vyplácel v hotovosti. Hotovostní styky v takové výši jsou ale dnes velice nestandardní. Že je to zvláštní, potvrdil i prostějovský primátor Jura.

Náměstek se brání: Naiclerová šíří pomluvy

Radnice nicméně odmítá, že by zájem Naiclerové o tyto kauzy měl souvislosti se zdemolovaným autem. Podle náměstka primátora Jiřího Pospíšila je vyjádření političky na hraně a může být považováno za pokus o pomluvu.

„K případům vandalismu občas bohužel dochází i v Prostějově, stejně jako v jiných městech. Pokud dojde k poškození majetku, je v prvé řadě třeba obrátit se na policii a poskytnout veškerou součinnost k dopadení pachatele. Spojování tohoto vandalského činu s údajným neposkytnutím účetní závěrky městských společností je ale naprosto nepřijatelné a z mého pohledu hraničí s trestným činem pomluvy. Vyjádření paní zastupitelky Naiclerové, které zveřejnila na sociální síti, necháme prověřit našimi právníky,“ uvedl Pospíšil.

Naiclerová podle něj měla informace, že město hospodaření firem prověřuje. „Paní zastupitelka byla stejně jako všichni prostějovští zastupitelé elektronicky informována dne 12. 3. 2019 v této věci takto: V současné době probíhá audit v obou společnostech. Po dokončení auditu budou detailně známé výsledky obou společností a nic nebude bránit jejich zveřejnění a poskytnutí. Do doby ukončení auditu a schválení výsledků je jejich poskytování předčasné a zavádějící,“ dodal náměstek.

„Největší životní zklamání“

Naiclerová byla od roku 2013 členkou hnutí ANO. „Uvěřila jsem, že je za ním opravdu snaha něco pozitivně v naší zemi změnit. V komunálních volbách 2014 v Prostějově jsem kandidovala z pozice lídra kandidátky ANO. Skončili jsme druzí za ČSSD a získali šest křesel z 35členného zastupitelstva,“ píše na svém webu.

Z ANO ale nakonec v dubnu 2016 odešla. Jako důvod uvedla nedemokratické praktiky uvnitř hnutí. „Když sleduji vývoj na politické scéně, udělala jsem správně. Hnutí ANO vnímám jako své největší životní zklamání, bez nadsázky,“ přiznává politička.

Dnes je členkou spolků Pro Prostějov a Prostor Prostějov. V podzimních komunálních volbách obhájila mandát zastupitelky na sdružení Změna pro Prostějov. To se aktuálně nachází v opozici proti koalici ANO, ODS, ČSSD a místnímu hnutí Pévéčko.

zemanbures ( 16. března 2019 08:35 )

A neměli v tom prsty bývalí agenti STB? Jako provokaci? O metodách STB by nám mohl vyprávět např. Andrej Babiš s krycím jménem Bureš. Tam je učili provokacím. Mimo jiné.

zlymikes ( 15. března 2019 19:34 )

kdo se je vítr sklízí bouři,že páni novináři ,lokajové Pirátů a HOP 09

turbina ( 15. března 2019 19:17 )

Opravdu jsi přečetl celý článek , novinářský hňupe ?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa