Stropnický řeší „nechtěné české dítě“. Za 1,5 milionu přestěhují Ester v Izraeli

Autor: Jakub Veinlich - 
20. února 2019
18:01

Nejen diplomacií se v posledních týdnech zabýval nový český velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický. Po jeho nástupu totiž na něj čekal ještě jeden pořádný oříšek. Dojednat přemístění věže od českého architekta, kterou Česko Izraeli věnovalo. Přesun vyjde na 1,5 milionu, nové místo už se podařilo domluvit. V čem byl háček? 

„Dnes jsem nebyl ve fitku, tak si můžu dát pár schodů,“ zažertoval premiér Andrej Babiš, když se ve středu ráno přijel v doprovodu českého velvyslance Martina Stropnického podívat na dílo českého architekta Martin Rajniše.

Dřevěná 16metrová věž Ester musí z místa poblíž hradeb Starého Města zmizet. A to tu stojí teprve od listopadu 2017.

„Je to dar České republiky městu Jeruzalém,“ řekl Babiš po prohlídce „dřevěného kaktusu“, který znázorňuje rysy původních obyvatel. „Původně jsme to místo měli pronajaté na půl roku, ale nějak jsme nedomysleli na samém začátku, co po tom,“ dodal premiér.

„Teď pan velvyslanec Stropnický dojednal s městem Jeruzalém, že se věž přestěhuje,“ nastínil další osud věže Babiš při své třídenní návštěvě Izraele.

1,5 milionu na přestěhování

„Ten park je v centru města, jmenuje se Gazel park a je to místo, kam chodí rodiny s dětmi, čili je to místo, aby věž byla dosažitelná pro širokou veřejnost,“ připojil se s konkrétním popisem nového místa pro Ester velvyslanec Stropnický.

Věž musí zmizet z parku kulturního centra kvůli výšce – kvůli ní totiž projekt do oblasti nezapadá. České Ministerstvo kultury na demontáž a následné přestěhování vyčlenilo jeden a půl milionu korun.

Peníze až na první místě

Dojednat nové místo nebylo při jednáních podle Stropnického zas až tak složité. Největším oříškem při jednáních prý ale byly především peníze. „Jak už to tak bývá, tak poměrně složité bylo, kdo to stěhování zafinancuje,“ popsal drobné problémy před stěhováním věže Stropnický.

„Když dojde řeč na to, jak stěhovat, za kolik stěhovat a zajistit následně bezpečný provoz, tak je těch rukou zvednutých nahoře vždy méně,“ popsal úskalí velvyslanec. Podmínky pro stěhování dohodl až s novým vedením radnice, která to zaplatí s pomocí českých expertů. Demontáž by přitom měla podle Stropnického začít zhruba do dvou měsíců.

Video Babiš u Zdi nářků: Začalo pršet, možná je to znamení. - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

„Teď vám řeknu takové ambiciózní polotajemství, že bychom byli rádi, kdyby se to otevřelo nejpozději na státní svátek, (patrně 28. října – tedy vznik Československé republiky – pozn. redakce),“ představil ambiciózní plán Stropnický. Rozhlednu zaplatil částečně Izrael a částečně Česká republika a zbytek pokryla vyhlášená sbírka.               

Virtuální svět, konopí a voda        

Odpoledne premiér Babiš navštívil v Izraeli Centrum pro vědu a inovace Šimona Perese, pomocí virtuálních brýlí se podíval také do budoucnosti. Právě na technologiích chce Česko založit další díl hlubší spolupráce mezi státy. Babiš proto pozval izraelského premiéra Netanjahua do České republiky, kde by se měla konat technologická konference a také společné zasedání vlád, které se konalo naposledy v roce 2016. S Izraelem se chce český premiér radit také při řešení problémů s vodou a při prosazení předepisování léčebného konopí ke zdravotním potížím. 

Pepicek1953 ( 21. února 2019 19:39 )

když to nechtějí tak proč do toho vrážet peníze,zbourat a spálit a je klid

tomik007 ( 21. února 2019 00:42 )

NEDIVIM ze tu trapnost Izraelci nechteji

Lamatrissa ( 20. února 2019 22:41 )

Doporučuji nejlepší lék na hubnutí, pomohl mi > > > > > www.Takeslim.Com

illenne ( 20. února 2019 21:43 )

Proč nedarovali dar, který se dá přemístit bez nákladů 1,5 milionu korun. Broušené sklo, Moser sklo a jiné české výrobky. U nich totiž nehrozí tak velké náklady na přemístění. Možná by stačilo dát věž na zahradu velvyslanectví, aby si návštěvy měly kde hrát . Tady zase někdo něco nedomyslel .

majojo ( 20. února 2019 20:26 )

To už snad byla lepší váza od Bořka Šípka, socha od Davida Černého nebo knihovna od Kaplického....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud