Miliardář Valenta jako Babiš: Převádí majetek do svěřenského fondu kvůli dědicům

Autor: ČTK, nkov - 
19. února 2019
13:10

Senátor a miliardář Ivo Valenta (za Soukromníky) převádí svůj majetek do svěřenského fondu. ČTK dnes řekl, že se pro převod rozhodl kvůli dědickému uspořádání majetku. Valentovi patří například loterijní společnost Synot Tip a většinový podíl ve firmě Our Media, pod níž spadají portály Parlamentní listy, regionální televize, Nakladatelství Olympia nebo slovenský deník Pravda včetně jeho internetové verze.

„Kroky, týkající se převodu mého majetku do svěřenského fondu, jsem již učinil. Svěřenský fond bude založen přibližně ve druhé polovině měsíce března,“ uvedl Valenta. Podotkl, že důvodem není zákon o střetu zájmů, který zakázal vrcholným politikům vlastnit média a přinesl i další omezení ohledně jejich podnikání. Účinnosti nabyl zhruba před dvěma lety.

Kvůli podezření z Valentova střetu zájmů podala v polovině prosince podnět organizace Transparency International. Valenta podle ní porušuje zákon tím, že prostřednictvím jiných společností ovládá regionální televizi TV Brno 1. Valenta tvrzení organizace již dříve odmítl. Poukazuje na to, že ve zlínském krajském a městském zastupitelstvu vykonává funkci jako neuvolněný, tedy neplacený člen.

Ivo Valenta se svou rodinou: Manželkou Alenou, dcerami a synem. Vpravo maminka ženicha.Ivo Valenta se svou rodinou: Manželkou Alenou, dcerami a synem. Vpravo maminka ženicha. | Foto Blesk - Jiří Nováček

Ustanovení novely zvané „lex Babiš“ nepůsobí zpětně. Senátorem je Valenta od podzimu 2014, do zastupitelstva Zlínského kraje byl zvolen o dva roky později. V době účinnosti novely zákona o střetu zájmů se Valenta stal zastupitelem města Zlína, a to na podzim 2018.

Podnikání by se vzdal

„Pro tento krok (převod majetku do svěřenského fondu) jsem se rozhodl výhradně kvůli dědickému uspořádání majetku. Tato možnost, kterou nabízí zákon, je optimální v případě, kdy majitel společností chce, aby vybudované firmy a majetek zůstaly zachovány jako celek i do budoucna a nebyly atomizovány,“ řekl Valenta. Pokud se rozhodne k obhajobě senátního mandátu na Uherskohradišťsku v příštím roce, přestane se, jak uvedl, věnovat podnikatelským aktivitám, které by mohly střet zájmů působit.

V loňském žebříčku 80 nejbohatších Čechů, který zveřejnil časopis Forbes, patřilo Valentovi 51. místo s majetkem 4,4 miliardy korun. Oproti předchozímu vydání žebříčku senátorovo jmění vzrostlo o 1,1 miliardy Kč, tedy zhruba o třetinu.

Video  Senátor a hazardní král Ivo Valenta o svém vstupu do Senátu  - Blesk / Milan Kolář

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Josef124 ( 8. července 2019 07:22 )

Já bych snad tak velký majetek ani mít nechtěl. Člověk aby se pak bál o svoji rodinu, aby se ji něco nestalo. Svěřenský fond je ale dobrá myšlenka. Já sice tak velký majetek nemám, ale taky se o to zajímám. Našel jsem si zajímavý web http­s://ww­w.al­phaci­tizen­.com/c­s/ , kde jsem se o svěřenském fondu dozvěděl zajímavé informace.

banany ( 19. února 2019 16:49 )

Nevěsta je dcera? A ta nehezká babča manželka? Kde je tedy ženich a proč mají družičky pásku přes oči, to nesmí být vidět??? je to celé postavené na hlavu

Actimel ( 19. února 2019 15:46 )

pavel11 ( 19. února 2019 14:11 )

křiváci,udavači co je!! ODS TOP KDU STAN piráti, žádný potesty,pomluvy,lři,udávani,kvičení ale u Babiše to byl horor jeblošu,pitomcu kvičeli jak svi.ě.Ondračka,láska,Slonková,Kubík,novináři,politologové Valanta v pohodě ale Babiš zločinec.Nikdo neudělal objednávku,nikdo nezaplatil.

hlava_mapa ( 19. února 2019 13:29 )

Mocinky dekuju já už si s tím nějak poradim

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud