Zeman pozval do Česka nového prezidenta Venezuely. Rusko i Čína skřípou zuby

Autor: ČTK, FiM - 
6. 2. 2019
18:49

Prezident Miloš Zeman ve středu písemně pozval prozatímního venezuelského prezidenta Juana Guaidóa na návštěvu České republiky. Zároveň mu blahopřál k převzetí úřadu. V tiskové zprávě to oznámil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Předseda venezuelského parlamentu Guaidó složil 23. ledna prezidentskou přísahu poté, co parlament neuznal druhý prezidentský mandát Nicoláse Madura, protože vzešel z nedemokratických voleb. Vláda premiéra Andreje Babiše uznala Guaidóa prozatímním prezidentem v pondělí. Učinily tak i další státy EU, naopak Rusko nebo Čína podporují Madurův režim.

„Rád bych využil této příležitosti a pozval Vás k návštěvě České republiky. Česká republika oslaví v tomto roce 30. výročí sametové revoluce a doufám, že i Vaší zemi se přechod k demokracii úspěšně podaří,“ napsal Zeman Guaidóovi. „Věřím, že brzy dojde k posílení vzájemných vztahů mezi našimi zeměmi,“ doplnil.

V dopise český prezident Guaidóovi gratuluje k nástupu do funkce hlavy státu. „Dovolte mi, abych Vám co nejsrdečněji poblahopřál k Vaší odvaze převzít v souladu s venezuelskou ústavou odpovědnost za venezuelský národ a dovést ho ke svobodným a demokratickým volbám," napsal český prezident Miloš Zeman.

Ve Venezuele se minulý měsíc vyhrotila ústavní krize, když při masových demonstracích složil přísahu jako prozatímní prezident šéf opozicí ovládaného parlamentu Guaidó. Učinil tak poté, co parlament neuznal za legitimní Madurův druhý prezidentský mandát, protože vzešel z voleb, které podle opozice, Evropské unie i řady zemí, včetně USA, nebyly svobodné.

Guaidóa uznaly za úřadujícího prezidenta do uspořádání svobodných voleb více než čtyři desítky zemí, včetně většiny zemí EU. Madura nadále podporuje Rusko, Čína, Turecko či několik krajně levicových vlád Latinské Ameriky, mimo jiné Kuba a Bolívie.

Video „Zeman provokuje,“ rýpl si Babiš do prezidenta kvůli střetu s demonstranty. - Blesk TV
1080p 720p 360p

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
Kopacka ( 8. února 2019 02:12 )

Znovu se ukazuje, že tzv. opozice pražské kavárny, kterými měli být Zeman a Babiš je jen podvod na občanech. Nespokojení lidé s tímto společenským uspořádáním jsou tak udržováni v pasivitě.

victor1 ( 7. února 2019 21:44 )

No,hlavně abys tady byl Ty,ty blbe.Co když sem přijede venezuelský prezident za Zemanem a ty to už neuvidíš,***? Nezapomeň,že ti co jsou mentálně retardovaní umírají dříve. Tedy,aniž bych ti to přál.To ne.

victor1 ( 7. února 2019 21:39 )

Asi tak nějak.Ovšem,že se toho účastní prezident Zeman?Zajímavé.

1912 ( 7. února 2019 17:31 )

dosazený lokaj ze strany zločinecké USA !!!!!!!!!co jim pomůže drancovat ropu !!!!

satanas ( 7. února 2019 13:08 )

Vecer to snad Zeman vysvetli u Soukupa na Barrandove!! Vsichni koukat, povine!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa