Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Exposlanec v hledáčku policie: Severu viní z podvodu kvůli směnkám za desítky milionů

Autor: ČTK - 
29. ledna 2019
14:49

Policie obvinila bývalého poslance Pavla Severu z podvodného získání několika směnek v hodnotě deset milionů korun. Do původně odloženého případu se vložilo státní zastupitelství, které ho nařídilo došetřit, uvedla v pondělí Česká televize v pořadu Reportéři a dnes server iRozhlas.cz. Třiapadesátiletý Severa byl v minulosti místopředsedou KDU-ČSL a náměstkem ministra obrany. Donedávna pracoval jako generální sekretář TOP 09.

Směnky za deset milionů korun, kvůli kterým je Severa obviněn, údajně před svou smrtí podepsal podnikatel Zdeněk Švec. Podle krajského státního zastupitelství je Severa získal podvodně.

„Měl vylákat podpis několika směnek v nominální hodnotě téměř deset milionů korun s vědomím toho, že směnky nezajišťují žádné reálné finanční závazky,“ řekl České televizi mluvčí krajského státního zastupitelství v Hradci Králové Pavel Bužga. Severovi hrozí pět až deset let vězení.

Podle České televize jde v případu o čtyři směnky, jejichž uznání a proplacení se Severa domáhá. Mají dokládat, že ještě jako vlivný politik a poslanec podnikateli z Litomyšle Zdeňku Švecovi půjčil peníze.

Podle policie ale v Severově verzi existuje řada nejasností, rozporů a také přímých i nepřímých důkazů svědčících o tom, že se dopustil podvodného jednání. Policie případ vyšetřovala už dříve, v červnu 2017 ho ale odložila. Na tento postup si stěžovala vdova po zesnulém podnikateli. Severa je podezřelý z toho, že Švece, který byl závislý na alkoholu, zmanipuloval. Policie navíc na účtech nedohledala důkaz o údajných převodech. Severa byl navíc v době, kdy měl podnikateli půjčovat, sám zadlužený. Kvůli kauze se směnkami v prosinci 2017 odvolala TOP 09 Severu z pozice generálního sekretáře strany.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

carin12 ( 29. ledna 2019 16:14 )

tento lump byl v hledáčku v kdu,,jak se to tehdy dělalo v klidu ho přehodili do nižčího patra,,jinak má na svědomí toho dost jen ta spradlnost byla nějako ráthovská,,nikdo neměl zájem to rozmazat,,jsem zvědav jestli se to povede asi ne Klausova amestie jim to vše odpustila,,,

Manowar ( 29. ledna 2019 15:14 )

 Šváb Kalousek nám to vysvětlí.

AliAlice ( 29. ledna 2019 15:10 )

Pan Severa jak se dovídáme pracoval do nedávna jako generální sekretář TOP09....víc není co dodat...a Kalousek šel příkladem...

pavel11 ( 29. ledna 2019 15:03 )

Zase jeden z členu rabovacích gard ODS TOP KDU CSSD.Politici od nepřevratu jsou největší zločinci,kmotři,tuneláři.Babiš je proti nim učedník.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa