Snažil se Mynář ovlivnit soudy? Opozice chce řešit jednání Hradu, KSČM i SPD nevidí důvod

Autor: Mii - 
17. ledna 2019
15:39

O přístupu prezidenta Miloše Zemana a jeho kancléře Vratislava Mynáře k justici budou chtít jednat ve Sněmovně Piráti, TOP 09 a STAN. Představitelé stran tak reagovali na aktuální podezření, že zástupci Hradu se snaží ovlivňovat soudce v jejich rozhodovacím procesu. KSČM a SPD důvod k jednání Sněmovny nevidí, podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) by záležitost mělo řešit ministerstvo spravedlnosti. Šéf resortu Jan Kněžínek (za ANO) však říká, že soudci musí umět tlaky ustát.

Týdeník Respekt minulý týden napsal, že Mynář opakovaně kontaktoval soudce ve věcech, které se dotýkají Hradu a prezidenta. Bývalý předseda a nynější soudce Nejvyššího správního soudu (NSS) Josef Baxa v rozhovoru pro Deník N uvedl, že mu Hrad opakovaně dával najevo, jak má v některých kauzách správní soud rozhodnout.

„Prezidentská kancelář by neměla tímto způsobem zasahovat do soudní moci, ta by měla zůstat nezávislá,“ řekl novinářům místopředseda Pirátů Mikuláš Peksa. „Předpokládám, že se budeme koordinovat s dalšími stranami, které to chtějí řešit. Pokusíme se to zařadit na jednání Sněmovny,“ doplnil.

O projednání záležitosti už v příštím týdnu stojí TOP 09. „Měli bychom se tím zabývat prioritně,“ řekla místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová. TOP 09 chce v usnesení Sněmovny navrhovat výzvu prezidentovi, aby Mynář skončil ve funkci kancléře, a také jednoznačně říct, že není přípustné, aby byla nezávislá justice ovlivňována.

STAN podporuje projednání věci ve Sněmovně, aby soudci věděli, že mají u poslanců zastání, řekl předseda poslaneckého klubu Starostů Jan Farský. „Pevně věřím, že oddělenost státních mocí, zákonodárné, výkonné a soudní, bude v ČR zachována. A že soudní moc, na kterou jsou vykonávány v tomto případě z mého pohledu nepříslušné a neodpustitelné tlaky, to ustojí,“ řekl.

Kněžínek: Soudci to musí vydržet

Na tom, že musí být zachováno oddělení zákonodárné, výkonné a soudní moci, se shodují i představitelé KSČM a SPD. Podle nich ale není situace taková, aby Sněmovna musela o věci jednat. „Nemyslím si, že by se k tomu měla vytvářet nějaká iniciativa,“ řekl šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik, podle něhož nebyly překročeny hranice mezi jednotlivými mocemi.

Video Mynář: Se soudci jsem v kontaktu s vědomím Zemana. Pospíšil je v šoku: „Nepřijatelné!“ - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil řekl, že pokud jsou zprávy médií o snahách Hradu ovlivňovat soudce pravdivé, považuje takové chování za nepřijatelné. Nebyl si ale jist, zda by Parlament měl ve věci přijímat nějaká usnesení. „Nejsem si úplně jistý, že nějaké veřejné produkce, které probírají kroky pana prezidenta či jeho podřízených, něčemu pomáhají. Protože on je velmi dobře využívá pro svoji popularizaci,“ řekl.

Hamáček označil informace médií za znepokojivé. Baxa ale podle něj měl informovat ministra spravedlnosti Kněžínka. „Pokud je to pro někoho otázka, je to otázka pro minstra spravedlnosti a asi by se tím měl zabývat,“ řekl vicepremiér.

Kněžínek v reakci uvedl, že tlakům na soudce zabránit nelze. Podle něj musí sami dokázat všechny tlaky striktně odmítnout a odolat jim. „Od toho jsou soudci nezávislí, neodvolatelní, proti své vůli nepřeložitelní a mají vcelku vysoký stálý plat,“ podotkl.

pavel11 ( 18. ledna 2019 14:40 )

anonym01 Ja znám ty trubko jen soudcovskou mafii a užvaněného Baxu který není chlap at je nejvýší nebo nejmenší je to žvanil.

pavel11 ( 18. ledna 2019 11:56 )

Pan Baxa zapoměl na jedno pravidlo slušnosti co dělá chlapa chlapem co se řekne mezi čtyřma očima tak se to dál neříká jinak je považován za nepolehlivéhu tlučhubu!!!A že zase špíny,tuneláři,křiváci,udavačiTOP KDU STAN ODS ale i pirátu v jedné linii chce řešit jen dokazuje že mezipolitickým sajratem není rozdíl je to humus opoziční politiku.

kalina107 ( 18. ledna 2019 10:38 )

Ty jo , ty chudáku . Vždyť ty ani nevíš jestli si máš před sraním zdělat gatě ?

zdenek43 ( 18. ledna 2019 09:22 )

Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) (zkratka SPD) POLITICKÝ PROGRAM SPD Hnutí Svoboda a přímá demokracie je politické hnutí, které prosazuje zásadní ústavní a legislativní změny směřující k obraně svobody a demokracie v České republice. Za základní princip obrany demokracie považujeme zavedení přímé demokracie a široké zapojení občanů do řízení země. Považujeme za nutné ukončit demo-demokracii, ve které vládnou kmotrovské stranické mafie. Falešné hry politických stran na levici a pravici přivedly naši republiku do bludného kruhu hlubokých dluhů, vysokých daní a krizí. ........ ZASE JENOM ZVASTY , ktere maji pred volbama o b l b n o u spodnich 10 milionu a pakkkk po volbach POMAHAJI S O U D R U H U M ve vladnuti v CESKE REPUBLICE . UPLNE STEJNE JAKO TO BYLO PRED Sametakem 1989 - NARODNI FROTA ........ Puč se zdařil. Komunisté si udrželi vliv, moc a hlavně majetek. Stále jsou pány v tomto státě. Pokračuje se v kultuře papalášství, kradení, úslužnosti policie a soudů k vládnoucí třídě. Výchova kádrů od sedmdesátých let byla úspěšná. Nejprve byli manažery puče a potom těmi kdo dohlíží na uhlazení stop z nejvyšších ústavních funkcí. I Samo za pomoci politickych hnuti a neziskovek ....... to se to soudruhum dobre vladne v Cesku

zdenek43 ( 18. ledna 2019 09:15 )

OKAMU dava jasne najevo -- coooo vlastne POLITICKE HNUTI SPD je zacccccc - - je to jenom ODNOZ SOUDRUHU - - podobne jako TOOOO bylo za budovani SOCIALISMU V CESKOSLOVENSKU - N a r o d n i fronta - Od začátku měla v Národní frontě značný vliv Komunistická strana Československa, která ji využila k usnadnění převzetí moci. Svou moc definitivně posílila 4./5. dubna 1945, kdy se prosadila vůči londýnskému Prozatímnímu státnímu zřízení a dohodla se i na vyhlášení Košického vládního programu. Systém Národní fronty umožňoval kandidovat do voleb v roce 1946 pouze stranám sdruženým v této organizaci. Po volbách, které vyhrála KSČ, byly všechny strany Národní fronty přizvány k podílu na moci (tj. neexistovala žádná povolená opoziční strana). Hlavní úkoly z návrhu volebního programu Národní fronty v hlavním městě Praze 1986-1990 Po únorovém puči 1948 se Národní fronta fakticky stala politickým instrumentem absolutní moci KSČ. Národní fronta byla tzv. obrozena od vedení demokratických stran, která poté působila v exilu. ČSSD byla sloučena s KSČ, ostatní strany byly zbaveny své původní úlohy – staly se pouhými přisluhovači KSČ. Do Národní fronty byly začleněny všechny veřejně působící společenské organizace. Do voleb vstupovala tzv. Jednotná kandidátka Národní fronty – NF jmenovala do každého volebního obvodu jednoho svého kandidáta, kterého pak voliči ve volbách buď potvrdili, nebo nepotvrdili. Pouze kandidát NF se mohl ucházet o mandát v zastupitelských sborech na všech úrovních státního aparátu (rozdíl mezi státní správou a samosprávou neexistoval). NF ukončila činnost 7. února 1990. Seznam složek Národní fronty České socialistické republiky - KSČ Československá strana socialistická Československá strana lidová Česká odborová rada Český svaz žen Svaz družstevních rolníků Socialistický svaz mládeže ČSR.......

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud