Markétě a Mirkovi v turecké base svitla naděje. Petříček zmínil amnestii

720p360p
17. 1. 2019
05:50

Na šest let a tři měsíce poslaly soudy v Turecku do vězení dva Čechy. Miroslav Farkas a Markéta Všelichová byli odsouzeni za spolupráci s bojovníky milic syrských Kurdů YPG, které Ankara považuje za teroristickou organizaci. Jsou zadržovaní od roku 2016, teď jim ale spolu s dalšími vězni svitla naděje. Podle šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka (ČSSD) je možné, že v Turecku vyhlásí amnestii. Ministr Petříček Blesk Zprávám řekl, že jeho lidé prověřují, zda by se prominutí zbytku trestu týkalo i odsouzených Čechů.

„Nejvyšší soud v Ankaře potvrdil původní verdikt soudu nižší instance ve výši šest let a tří měsíců pro oba Čechy,“ řekla loni v červenci Blesk Zprávám tehdejší mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová, která později odešla do diplomacie. Pro Markétu a Mirka tím zhasla poslední naděje. Trestu se mohou zbavit už jen prostřednictvím Evropského soudu pro lidská práva.

Markéta si alespoň vyžádala přesun do „přívětivější“ věznice v Izmiru. Teď se ale ona i Mirek podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) možná dočkají předčasného propuštění. A návratu domů k rodinám.

Zachrání amnestie i Čechy?

„V tureckých médiích se objevila informace o možné amnestii, takže se snažíme zjistit všechny možné informace, zda by se mohla vztahovat i na občany České republiky,“ řekl Blesk Zprávám překvapivě ministr. Kdy by k případné amnestii mohlo dojít, zatím ale ještě Petříček neví.

Video Petříček: Češi zadržovaní v Turecku mají naději na propuštění. Erdogan prý chystá amnestii. - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy
720p 360p

Pokud by se na Čechy nevztahovala, chce se podle svých slov pokusit vyjednat, co půjde. „Musíme vyhodnotit, jaký bude otázka amnestie mít dopad na tyto případy – poté bychom se následně rozhodli, jestli případně neintervenovat,“ zmínil Petříček a dodal, že v tuto chvíli je prioritou zjistit o amnestii maximum možného.

Návštěva diplomatů ve věznicích

Čeští diplomaté jsou podle Petříčka s Markétou a Mirkem v kontaktu a snaží se být nápomocní. „Zajišťujeme všechny konzulární služby, již proběhly návštěvy ve věznicích. Naše ambasáda v Ankaře oba případy sleduje a ve věznicích byli naši konzulární pracovníci,“ doplnil šéf české diplomacie.

V říjnu loňského roku nastupující ministr Petříček Blesk Zprávám řekl, že jeho náměstek byl kvůli Markétě a Mirkovi v Turecku, aby se pokusil vyjednat alespoň snížení jejich trestu. Turecký režim prý trvá na tom, aby si odpykali alespoň část trestu.

havran2 ( 17. ledna 2019 12:58 )

To je tedy ministr,na co šáhne,to zkazí ! ! !

doktormediciny ( 17. ledna 2019 11:24 )

...tak trochu na palici...Ja teda osobne nechapu, proc se pletou do vnitzrnich zalezitosti Turecka....Celou kausu s temi Kurdy akceptujeme tak, jak nam ji presentuji media...

auslak ( 17. ledna 2019 09:22 )

To už je opravdu na palici.Takže všechny naše vězně v cizině přivítáme hezky doma a pak je pustíme.Max. si nějakou dobu odsedí u nás.A na takový nápad asi přišel v šest ráno na WC.

MarkusHermann ( 17. ledna 2019 06:34 )

Vyměnit je za Petříčka.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa