Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Polojasno 22°C

Kubera s projevem napodobuje Zemana: Nechci, aby květiny zas skončily v koši

Video se připravuje ...
Autor: Zuzana Štíchová - 
20. prosince 2018
05:20

Nejen prezident Miloš Zeman, ale i předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) vystoupí na přelomu roku se svými projevy. Stejný záměr pak ohlásil i předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Zatímco Zeman opakovaně vystupuje s Vánočním poselstvím, Kubera chce navázat na tradici novoročních projevů. Jindy vtipný a místy i nekorektní teplický exprimátor chce být ale seriózní. Varovat bude třeba před nenávistí na sociálních sítích. Nechce prý příští rok přihlížet tomu, že další kytice k výročí významných historických událostí končí v koši.

„Mohu říct, o čem to nebude. Nebude to hodnocení ani vnitřní, ani zahraniční politiky. Bude to přesně o tom, že mě strašně trápí to, jak je společnost rozdělená. Podílí se na tom i média a sociální sítě, ty zejména, jako je Twitter, Facebook, kde je ta zloba na té nejvyšší úrovni. Kdyby někdo naši společnost hodnotil podle sociálních sítí, tak bychom moc dobře nedopadli. Skutečnost je o hodně lepší. Více neprozradím,“ řekl Kubera Blesk Zprávám k obsahu jeho zhruba 10minutového vystoupení. To by mělo být vysíláno z jeho kanceláře v Senátu.

Oproti odlehčeným rozhovorům a místy politicky nekorektním glosám chce být ale nový šéf horní parlamentní komory tentokrát vážný. „Samozřejmě použiji několik citátů, které se mi líbí, to je pravda. Celkově to bude jen o tom, abychom získali více sebevědomí a současně více pokory, a abychom se nepodceňovali. Jsme totiž mnohem lepší, než to zvenku vypadá,“ burcuje sebevědomí Čechů.

Nápad vznikl před více než rokem, kdy Kubera uvažoval o prezidentské kandidatuře. Dokonce sesbíral i dostatek senátorských podpisů, ale nakonec přihlášku do volebního klání nepodal. Prý kvůli rodině. „Je to pro mě velká výzva, ještě si asi neuvědomuji, jak je ta funkce (předsedy Senátu, pozn. red.) důležitá… Příští rok si budeme opět připomínat významná výročí a nechtěl bych, aby to dopadlo, jako minule, že kytice budou v koši,“ lituje událostí ze 17. listopadu.

Kubera prezidentem? „Uzavřená kapitola“

Co bude říkat, už má promyšleno, problém ale může mít s časovým limitem. A dobře to ví. „Ladím, abych se vešel do toho časového limitu. Kdybych se nechal unést, tak by ten projev trval třeba půl hodiny, a to už by nikoho nezajímalo,“ poznamenal se smíchem. 

Mezitím se začalo mluvit o tom, že podobný záměr má i jeho sněmovní protějšek Radek Vondráček (ANO). „Plagiáty jsou u nás oblíbené. Těch afér s plagiáty už bylo mnoho. Ale je to každého právo. Spíš než projev bych to nazýval pozdrav občanům. V 10 minutách nejste schopni říct něco úplně zásadního,“ řekl k tomu Kubera.

V narážce na možnost se v příštím období skutečně pokusit o prezidentský post je ale aktuálně šéf Senátu kategorický. „Není to ve hře, tato kapitola je uzavřena. Jsou tady jiní kandidáti. Moje žena je na prvním místě. Mám dvě lásky – moje žena a politika. Tato varianta už nepřichází vůbec v úvahu,“ tvrdí bývalý dlouholetý teplický primátor.

Pepex ( 20. prosince 2018 15:01 )

Pan Kubera je milý člověk.

illenne ( 20. prosince 2018 09:57 )

Aspoň se nebudu dívat. Kuberovi jde nejspíše o další zviditelnění, už má věk na to, aby se věnoval své rodině a ne, aby vykládal svá moudra. Jenže peníze jsou peníze. Jako senátor a primátor Teplic bral dva platy ze státního a ne zrovna malé . Očekávala jsem, že vstoupí do jednání ČD, aby konečně nádraží v Teplicích, v lázeňském městě vypadalo lépe. Nic se nestalo a to byl primátorem mnoho let. Tohle mne na něho dost mrzí. Neříkám, že udělal vše špatně, určitě má své zásluhy, ale to nádraží není hezké .

defakto ( 20. prosince 2018 08:46 )

... ten šašek se natolik chtěl stát prezidentem , že si na něj bude aspoň hrát . Kdyby náhodou Miloš předčasně odešel , hned by se sám ucházel o jeho funkci .

laskava ( 20. prosince 2018 08:35 )

A společnost stmelují Kalousek, Bělobrádek, Fiala a Poche, že jo Ty chytrolíne!

prasatkopepicek ( 20. prosince 2018 08:22 )

Ten rusky pytel sra... z hradu mi Vanoce nezkazi, ale Kuberu (pokud bude cas a nalada) zkouknu. Treba opravdu prijde s necim co se bude nechat poslouchat. Jako starosta Teplic byl spis kaspar, ale posledni mesic mluvi pomerne rozumne.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud