Boháči ve zdraví i nemoci: Poslanci se přou o platy, bez řádné omluvenky přijdou o peníze?

Autor: Jakub Kopřiva, ula - 
9. 12. 2018
05:58

Nepřijdeš? Neomluvíš se? Tak ti sebereme výplatu! Poslancům tak možná už brzy skončí časy, kdy nemuseli do práce a neměli za to postih. Šéf Sněmovny Radek Vondráček (44, ANO) totiž chce, aby nosili řádné omluvenky. Jinak by se jejich tučné výplaty – o jejichž výši se několik měsíců handrkovali – mohly ztenčit.

Vondráčkův návrh má vrátit naše zákonodárce mezi obyčejné lidi. Většina zaměstnanců si totiž musí brát dovolenou, když potřebuje něco zařídit nebo je třeba sklátí chřipka a nechtějí „prodělat“ na nemocenské. Jenže v Parlamentu to tak úplně neplatí.

„Dnes napíše poslanec bez udání důvodu omluvu a je omluven,“ postěžoval si v České televizi Vondráček. A právě tomu chce učinit přítrž. Podle jeho návrhu by měli členové dolní komory absentovat hlavně kvůli pracovním povinnostem. U rodinných či jiných důvodů by měla být omluvenka nějak podložená. „Krátil by se denní plat, pokud se neúčastní bez řádné omluvy,“ vysvětluje Vondráček.

Mezi největší absentéry ve sněmovních lavicích patří čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg (80) a premiér Andrej Babiš (64, ANO).

Video Epicentrum: Chci přidat, přirozeně jako každý, říká „nenažranec“ Pávek - Blesk TV

Jde o tisíce

A to by mohlo fungovat. Vždyť řadoví zákonodárci berou měsíčně 75 800 korun, to ani nepočítáme náhrady v řádu desetitisíců. Od nového roku by to ale mohlo být o 9, nebo dokonce o 20 procent víc. Tedy plat přes 82, nebo dokonce přes 90 tisíc. A při těchto sumách už by denní srážka činila něco kolem 4 tisíc korun. Kolik to nakonec přesně bude, záleží na tom, jestli Senátem projde zákon o nižším růstu platů. Hospodářský výbor horní komory dal najevo, že chce věc vrátit poslancům s pozměňovacím návrhem. Ten by zákonodárcům přidal ještě korunky navíc a počítá s pozvolným růstem.

Pokud by se zákon vrátil do Sněmovny, reálně hrozí, že se věc do konce roku nestihne projednat a platy vzrostou skokově. Vše by ale nemuselo zajít tak daleko, kdyby vládní návrh neležel v dolní komoře několik měsíců a poslanci se nerozhoupali k jeho přijetí až v listopadu i za přispění Blesku.

Po vzoru Izraelců?

Inspiraci nabral předseda dolní komory Vondráček během své návštěvy Izraele. V tamním parlamentu Knesetu mohou lidé vidět na obrazovce, kteří poslanci jsou zrovna nepřítomni. Pakliže má některý zákonodárce absenci přesahující 30 procent, přijde o část ze své výplaty. Během návštěvy židovského státu si tento model pochvaloval i prezident Miloš Zeman (74). Ten také vyslovil podporu předsedovi Sněmovny, pokud by chtěl zavést něco podobného.

Video Valachová o platech politiků: zmražení platů by nic nevyřešilo - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Ve zdraví i nemoci jsou bohatí!

Zákon o platu ústavních činitelů už nyní poslancům ukládá, že pokud se dvakrát do měsíce nedostaví řádně omluveni na schůzi, přijdou o půlku platu i náhrad. V případě 4 neomluvených absencí pak pracovali celý měsíc zadarmo. Jenže jsou tu dva problémy.

PROBLÉM Č. 1:

Jako „omluvenka“ nyní stačí poslanci jen poslat zprávu, že nemůže na schůzi např. z rodinných důvodů, a má splněno. To si žádný běžný zaměstnanec nedovolí. Dle Vondráčkova návrhu by i tyto důvody musel nějak doložit. Blesk Vondráčka kontaktoval, jak by to přesně vypadalo, do uzávěrky na SMS neodpověděl.

PROBLÉM Č. 2:

Nyní platná norma říká, že zákonodárce nemusí na nemocenskou, pokud může větší část své práce provádět z domova za pomoci elektroniky. Stačí se omluvit ze zdravotních důvodů. Jak moc to může vygradovat, ukazuje případ exsenátora Františka Čuby (82, SPO), který se v horní komoře neukázal skoro rok a půl, ale pobíral plnohodnotný plat i náhrady. Strůjce slušovického zázraku nakonec i pod nátlakem Blesku rezignoval a peníze poslal do studijního fondu senátora a miliardáře Iva Valenty (62).

Co na to předsedové klubů?

Blesk oslovil předsedy klubů všech sněmovních stran, jestli by souhlasili s Vondráčkovou inovací. Někteří ale do uzávěrky neodpověděli.

Miroslav Kalousek (57), TOP 09: „Dokládat rodinné důvody mi přijde velmi nedůstojné.“

Jan Chvojka (37), ČSSD: „Na klubu jsme to ještě neprobírali, ale jako předseda klubu podporuji každé opatření, které zvýší docházku poslanců. S případnými sankcemi souhlasím.“

Jaroslav Faltýnek (56), ANO: „Zatím jsme to na klubu neřešili. Až to bude na stole, tak se tím budeme zabývat.

Jan Farský (39), Starostové: „Není potřeba žádný nový zákon, už je to v tom z roku 1995 o platu představitelů státní moci. Stačí, aby používali to, co už platí.“

Jakub Michálek (29), Piráti: „My jsme ten návrh podali před tím, než o tom začal pan Vondráček mluvit. Zákon je už dnes mnohem přísnější, ale 20 let to politici sabotovali tím, že nepověřili žádný výbor, který by takové věci řešil. My navrhujeme, aby to šlo na mandátový a imunitní výbor.“

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

hejhej ( 9. prosince 2018 13:18 )

PPP150W: Kalousek seděl za totáče v Nár.Frontě, po r.1989 přešel přes nějaké strany do PS. Ten opilec umí blábolit jeden nesmysl za druhým a mezi žvaněním si jde pro chlast do levné kantýny.

strejda777 ( 9. prosince 2018 12:45 )

Kalousek je totiž nadčlověk, ten se nestydí...... je to pro něj přirozené.....

strejda777 ( 9. prosince 2018 12:43 )

No ani raději nemluvit........se mi kudla v kapse otvírá....

PPP150W ( 9. prosince 2018 12:42 )

Pane Kalousku, co vám na tom příjde nedůstojné? Každý jiný člověk musí svou absenci zdůvodnit ať je jaká chce. Poked ji nezdůvodní, následjje postih. V lepším případě finanční, v borším vyhazov. Vy politici jste jiná sorta? Volíme a živíme vás my, z našich platů. To vám není stydno se takhle chovat.

strejda777 ( 9. prosince 2018 12:36 )

Nechápu, kdo je "pasoval" na "nadlidi"? Když něco provedou, nevyšetřuje je policie.....to se musí hlasovat o vydání, nemocenskou si nevedou, dovolenou určitě taky ne (zajímalo by mne na kolik dnů dovolené mají nárok), kdy si potřebují něco osobního vyřídit, tak si to prostě vyřídí a nepříjdou do sněmovny.... Naprosto si dělají co potřebují oni a co vyhovuje jim samotným. Nechápu.....

Zobrazit celou diskusi
Další videa