Restaurace dostala pokutu za letní čas na účtence. „Buzerace,“ zuří první dáma ODS

5. 12. 2018
13:35

Že letní a zimní čas nelze zaměňovat ani na účtenkách, to už teď ví majitelka restaurace z východních Čech. Zapomněla ho na své registrační pokladně upravit a když přišla kontrola, udělila provozovatelce pokutu. Podle Generálního ředitelství cel a Finanční správy šlo o správný postup. Restauratérka ale tvrdí, že kontroloři ji za tuhle chybu potrestali příliš. Informují o tom Seznam Zprávy. Ostrá slova použila i místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. Podle ní jde o důkaz, že EET je „šikana a buzerace“.

Správné vedení elektronické evidence tržeb, kterou si prosadil premiér Andrej Babiš (ANO), když byl ještě ministrem financí, chodí kontrolovat jak celníci, tak pracovníci Finanční správy. Vždy si vyberou náhodný podnik, nebo podnik, o kterém mají podezření, že tržby neeviduje poctivě. A jeho fungování prověří.

Jedna taková kontrola potkala i restauratérku z východních Čech. A odhalila chybu – když se v noci z 27. na 28. října měnil čas z letního a zimní, na své registrační pokladně jej manuálně nepřenastavila. I když tedy účtenky vydávala normálně, byl na nich špatný čas – vždy o hodinu více.

Kontroloři po dvou návštěvách, při kterých se vydávali za běžné hosty, začali jednat. „Zavolali si mě, legitimovali se a oznámili mi, že jsme porušili zákon,“ vyprávěla restauratérka Seznam Zprávám, které na případ upozornily. „Řekli, že nemáme nastaven správný aktuální čas, že máme stále letní čas a že za to dostaneme pokutu,“ pokračovala.

Na restauraci si kontroloři došlápli nejspíš proto, že problém s časem měla již podruhé. Už když se měnil na jaře ze zimního na letní, přenastavila ho až výrazně později, než měla. Používá totiž software, který to nezvládne sám a personál na to často zapomíná.

Nesplnila podmínky, vysvětlují celníci

Podle Finanční správy se podobné omyly stávají, stále jich ale ubývá. Jednak proto, že podnikatelé začínají být zkušenější a jednak proto, že i programy jsou postupně pokročilejší.

Když však kontroloři na problém narazí, snaží se být smířliví, tvrdí mluvčí Finanční správy Klára Křehlová. „V případech, kdy Finanční správa zjistí porušení obdobného charakteru, poučí obvykle poplatníka o nutnosti správného nastavení tak, aby mohlo dojít k řádnému plnění evidenční povinnosti,“ uvedla pro Seznam Zprávy.

Podobnou věc tvrdí mluvčí Generálního ředitelství cel Hana Prudičová. „Všeobecně lze říci, že v tomto případě se jedná o nesplnění podmínky zákonných náležitostí účtenky,“ reagovala. Špatný čas na účtence podle ní mohl způsobit, že doklad se nespároval s evidencí tržeb a tržby z restaurace nebyly správně zaevidovány.

Majitelka restaurace: Hrozili pokutou až půl milionu

Podnikatelka si nicméně myslí, že postih ze strany celníků kvůli špatnému času byl příliš velký. Musela zaplatit pokutu 2000 korun, ačkoli stát o nic nepřišel, účtenka existuje a tržba byla zaevidována.

„Když jsem se ohradila, že stejná věc se posuzuje dvěma způsoby, řekli mi, že na to mají právo a že pokud se odvolám, půjde to do správního řízení a ve finále že můžou dát pokutu až půl milionu korun,“ popisovala restauratérka.

Jako příliš přísnou vnímá kontrolu také Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky. „Domníváme, že by se spíše než na takovéto drobnosti měly úřady zaměřit na místa, kde se vůbec neeviduje a evidovat by se mělo,“ uvedl.

Pokuta rozhněvala rovněž místopředsedkyni ODS Alexadru Udženiju. „EET je šikana a buzerace podnikatelů a tohle je jasný důkaz,“ postěžovala si na svém Twitteru s odkazem na aktuální potíže východočeské restauratérky. „Místo toho, aby se Finanční správa soustředila na ty, co daně neplatí nebo na ty, co odvádějí své zisky do daňových rájů, tak buzeruje malé české podnikatele. Neuvěřitelné!“ dodala.

Občanští demokraté zavedení a fungování EET dlouhodobě kritizují a jeho zrušení mají na svém programu. Pro zrušení elektronické evidence tržeb se vyslovila také TOP 09. Výhrady k fungování systému mají i STAN a Piráti.

Video Ministryně Schillerová (za ANO) odmítá návrh STAN, aby EET skončila pro neplátce DPH. - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová
1080p 720p 360p

kradlous ( 6. prosince 2018 15:49 )

Uzeninu pasovali na první dámu zločinecké ODS?Kam strčili soudružku Němcovou,ta ostrouhala?

victor1 ( 6. prosince 2018 08:41 )

Za to,že jsi nazval Beneše zrádcem,bych ti fakt s chutí ukopl hlavu,hovado!!!

victor1 ( 6. prosince 2018 08:38 )

Dobré.Rozený češtinář.

victor1 ( 6. prosince 2018 08:36 )

No,já bych řekl,že má trochu pravdu.Nevím proč se tak bojuje proti EET,když ona pokladna stojí nejlevnější 5 500 Kč a vedení účetnictví 1 900 Kč ročně (ročně,ne měsíčně).Swinští podnikatelé hned po zavedení EET neopodstatněně zdražili,prý kvůli tomu,ale nebyl žádný důvod.Kdo bojuje proti EET,tak by měl být pokládán za neodváděče daní a měl by u něj být proveden audit financí a to i forenzní,neboť to je jako by se přiznal,že daně neodvádí.Poctivým podnikatelům to nevadí,ale těch je drtivá menšina.

victor1 ( 6. prosince 2018 08:27 )

Z jakého důvodu nazývá Blesk.cz tuto swini dámou?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa