Dienstbier by ve vedení ČSSD uvítal Maláčovou. A zmínil, co položí vládu

Autor: Jakub Veinlich, pal - 
26. listopadu 2018
19:00

Sociální demokraté se rozhodli zůstat ve vládě s premiérem Andrejem Babišem (ANO), i proto žádnou revoluci ve straně zatím čekat nelze. V pořadu Blesku Epicentrum se na tom shodli politolog Lukáš Jelínek i senátor za ČSSD Jiří Dienstbier. Stranu nicméně příští rok v březnu čeká volební sjezd a pro Dienstbiera by zajímavou kandidátkou do vedení byla stávající ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). „Konečnou“ pro vládu v současné podobě bylo podle Dienstbiera případné další trestní stíhání Babiše, tentokrát v případu údajného zavlečení jeho syna na Krym.

„Bylo by samozřejmě zajímavé, kdyby se ve vedení objevily nové tváře, které nesou nějakou změnu nebo nový přístup k řešení věcí. Pro mě osobně by Jana Maláčová byla kandidátka,“ řekl Jiří Dienstbier v pořadu Blesku Epicentrum. Janu Maláčovou, která má ve vládě Andreje Babiše na starosti resort práce a sociálních věcí, považuje za nejlepší sociálnědemokratickou ministryni současné vlády.

S výraznou změnou ve vedení strany Dienstbier ovšem nepočítá. „Tím, že ČSSD zůstává ve vládě, budou delegáti podporovat určitou stabilitu. Kdyby vláda skončila, otevřel by se prostor mnohem širšímu počtu kandidátů. Ti, kteří jsou proti vládě, nebudou pravděpodobně ani chtít kandidovat,“ vysvětlil sociálnědemokratický senátor a bývalý místopředseda ČSSD.

Podívejte se na Okamuru, radí politolog

S tím souhlasí i politolog Lukáš Jelínek. „Předpokládám, že Jan Hamáček bude na sjezdu ČSSD kandidovat znovu a že s přehledem předsednický post obhájí,“ prohlásil v pořadu Epicentrum Jelínek, který v současnosti působí v Masarykově demokratické akademii blízké sociální demokracii. Nic na tom podle politologa nezmění ani případná kandidatura bývalého místopředsedy sociálních demokratů Jiřího Zimoly nebo někoho z platformy Zachraňme ČSSD.

Hamáčkova pozice je podle Jelínka silná i přesto, že zatím slova předsedy ČSSD, že bude levicovým rebelem ve vládě pravicového oligarchy, nedošla prý reálného naplnění. Problémem sociální demokracie je podle politologa především to, že neumí komunikovat s voliči.

„Například Tomio Okamura, ať jde na jakékoliv jednání, říká: ‚Jednáme proto, že hodláme pro naše voliče prosadit to a to‘. To sociální demokraté nedělají, nevědí snad ani, že by těm voličům měli něco vzkazovat,“ poukázal na neobratnost sociálních demokratů Lukáš Jelínek.

Další trestní stíhání Babiše by mělo vládu položit, míní Dienstbier

Podobně neobratná a bezradná byla i neúčast na pátečním hlasování o důvěře vlády, zmínil Jelínek. Pro stranu ale podle něj nakonec bylo lepší, než kdyby ve Sněmovně její poslanci zůstali. „Několik poslanců ČSSD by hlasovalo pro vládu, další s opozicí, někteří by nehlasovali vůbec, to by té straně uškodilo ještě víc,“ přiznal politolog.

Senátor Jiří Dienstbier si celé gesto vysvětluje tak, že ČSSD chtěla vyjádřit svůj distanc od problémů Andreje Babiše. „Je otázka, co lidé ocení, jestli to, že sociální demokracie bude prosazovat svůj program, nebo to, že dál vládne s trestně stíhaným premiérem,“ připojil Dienstbier vlastní pochybnosti.

Sociálnědemokratický senátor se zároveň i vyjádřil ke kauze, kterou odstartovala reportáž Seznam Zpráv. V té premiérův syn na skryté nahrávce tvrdil, že byl Petrem Protopopovem unesen na Krym. Údajně s vědomím svého otce. Premiér Babiš ale takový výklad odmítá, jeho syn podle premiéra trpí schizofrenií a z republiky jel dobrovolně. Novináři webu navíc čelí za skrytou nahrávku pořízenou ve Švýcarsku trestnímu stíhání.

„Už teď máme premiéra trestně stíhaného v kauze dotačního podvodu ve výši 50 milionů korun, kdyby se k tomu ještě přidalo, že by premiér byl stíhán za zavlečení, tak si nedokážu představit, co horšího by se mělo stát,“ prohlásil Jiří Dienstbier v Epicentru Blesku. A podle něj by to nutně znamenalo pád vlády.

„Dostáváme se téměř nepředstavitelně daleko z hlediska poklesu politické kultury v ČR. Už teď dostala pořádně na frak, Andrej Babiš se neměl vůbec stát premiérem,“ uzavřel Dienstbier.

petrolin ( 27. listopadu 2018 14:38 )

Dienstbier "mladý Benda" v oranžovém.Tatínek to zařídil.Patří do kategorie protekčních spratků.Od vstupu do partaje se potlouká po nejvyšších funkcích.Především vynikal jako ministr.Patraji více uškodil než prospěl.Poslední dobou byl zalezlý v senátu a nijak se neprojevoval.Proč nyní vylézá?Má snad strach,že již jej do senátu nezvolí a chce v partaji koryto?

pooresh ( 27. listopadu 2018 08:46 )

Slaby strejdo! Ja,a cela nase hospoda pochodovala s pisni na rtech po tvych stopach,a v cili jsme meli vydelano 255 100 + svacinu. Bez dani a v dolarech srabe!

pooresh ( 27. listopadu 2018 08:39 )

Co to tu smolis za nesmysly,ty hloupy A.lochu? Dnes si kazdy muze tipnout a v internetu precist noviny z celeho sveta! Jedine co o Babisovi pisi,ze se jedna o rozporuplneho cloveka,byvaleho Stasi clena! Jasne,moskvici maji jine nazory.

pooresh ( 27. listopadu 2018 08:26 )

Co blbnes strejdo? Hranice k Sovetskemu svazu stale existuje,jen Babis jun.ji prekracuje na zamavani. A zdrazuje Dienstbier,nebo Babis a jeho partaj?

kradlous ( 27. listopadu 2018 08:14 )

Dienstbiere mluviti stříbro,mlčeti zlato.Už tvůj fotr to tady pohnojil už tím že se přičinil o zrušení hranic.To bylo slávy.A vy máte návod jak položit vládu?A nemáte raději návod jak zamezit zdražování všeho na co se podíváme?To je asi pro vás nemožné.Lepší je položit vládu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud