Kytice od Babiše i Zemana skončily v koši: Fašistická lůza, rozzuřil se Ovčáček

Autor: simao, vei, ČTK - 
17. listopadu 2018
10:08

Policie se pustila do vyšetřování narušení piety na Národní třídě. Neznámý pachatel tam do koše vyhodil kytice od Andreje Babiše (ANO) a Tomia Okamury (SPD), kteří vyrazili k památníku ještě v noci, aby se vyhnuli demonstrantům. Stejný osud čekal i květiny zaslané později Milošem Zemanem po řediteli jeho hradní administrativy.

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš dnes krátce po půlnoci přinesl kytici k pamětní desce na Národní třídě v Praze, která připomíná brutální zásah policejních jednotek proti demonstrantům 17. listopadu 1989.

Ráno byl reportér Blesk Zpráv svědkem toho, jak první účastníci ohlášených akcí na Národní třídě kytici vyhodili do odpadkového koše. Skončily tam i květiny, s nimiž nad ránem k památníku přišel místopředseda Poslanecké sněmovny a šéf SPD Tomio Okamura. A později rovněž i hradní kytice od Miloše Zemana přinesená ředitelem administrativy jeho kanceláře Janem Novákem.

Video Babiš a Okamura v koši: Květiny od nich demonstranti na Národní třídě hned v sobotu časně ráno vyhodili - Jakub Veinlich, Blesk Zprávy

Policie už oznámila, že událost prověřuje. Ke koši podle svědků později přišli policisté, muži v civilu pak kytice obou politiků vyndali a odnesli. „Dosud neznámí vandalové v průběhu noci narušili pietu zničením květin u památníku na Národní třídě. Celou událost policie prověřuje,“ napsala policie na Twitteru.

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek na twitteru uvedl, že „z hlediska vyššího principu mravního vyhodit květiny, které StBák pohrdající demokratickými principy položil k památníku boje za demokracii a svobodu, není vandalismus“. Europoslanec Stanislav Polčák (Starostové a nezávislí) na twitteru označil vyhození květin za politický projev nesouhlasu, který podle něj policie nesmí řešit, protože jinak se ČR vrátí před listopad 1989.

Pochopení i rozhořčení

Pochopení pro rozhořčení lidí přímo na Národní třídě vyjádřil například předseda ODS Petr Fiala, způsob jeho vyjádření ale podle něj není „jeho šálek čaje“. „Ale rozhořčení lidí absolutně rozumím,“ řekl. Zástupci STAN označili vyhození květin za projev občanské nespokojenosti.

Mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček označil demonstranty za fašistickou lůzu, kterou podporuje TOP 09. Proti jeho výroku se ohradil předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Na twitteru napsal, že s házením květin do koše nesouhlasí a takový politický projev nepodporuje. Ovčáčkovi doporučil, aby se zklidnil a zanechal primitivních výroků.

S vyhozením kytic nesouhlasí ani Černochová. „Házet živé kytky do koše je projev primitivismu,“ uvedla na twitteru. Zároveň se zastala místopředsedy vlády a šéfa ČSSD Jana Hamáčka, kterého demonstranti vypískali. Demonstrantům poslala dotaz, jestli by na místě Hamáčka viděli raději jako ministra vnitra poradce prezidenta Martina Nejedlého nebo Martina Pecinu. „Možná se brzy dočkají a budou si moci nadšeně zatleskat,“ poznamenala a připomněla výrok Zemana, že v případě vyslovení nedůvěry vládě Babiše opět pověří sestavením nového kabinetu. „Takže když skončí Hamáček, koho si tam Babiš asi tak dá?“ dodala Černochová.

Jurečka na twitteru uvedl, že může mít „tisíc a jednu výhradu“ k prezidentovi, premiérovi a dalším politikům, vyhazovat jejich květina ale označil za zhovadilost. „Máme svátek boje za svobodu a demokracii, tedy i za to, že můžeme vyjadřovat své rozdílné názory a přitom mít k sobě respekt a úctu,“ uvedl.

Babiš a Okamura se „připlížili“ v noci, schytal to Hamáček

Zatímco Babiš s Okamurou se na Národní třídu vydali pod rouškou tmy, přes den je následovali další politici včetně předsedy ODS Petra Fialy či vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD). Ten to však před památníkem pořádně schytal právě za vládní spolupráci s Andrejem Babišem. Prezident Miloš Zeman se žádné veřejné akce připomínající začátek revolučních událostí vedoucí k pádu komunistického režimu nezúčastní.

Video Zlobě čelil Hamáček i "lhář z Hradu, který si nedovolil přijít". "Děkujeme Senátu," chválili lidé Štěcha - Jakub Veinlich, Blesk Zprávy

Babiš v posledních dnech čelil výzvám opozice k demisi kvůli informacím z rozhovoru svého syna, který novinářům Seznamu Zprávy řekl, že byl kvůli kauze Čapí hnízdo unesen na Krym. Premiér jeho slova přičítá schizofrenii, kterou podle něj jeho syn trpí. V pátek dal najevo, že se za svým synem chystá brzo vydat do Švýcarska, kde žije se svou matkou. Premiér opakovaně hovořil o tom, že aktuální kauza je od novinářů hyenismus a připravenou kampaní proti němu, která byla záměrně načasovaná na období před 17. listopadem.

Video Kytice od Babiše a Okamury skončily na Národní třídě v koši. Policie je ještě ráno odnesla pryč 

kobyla1 ( 18. listopadu 2018 09:46 )

Vraťme se zpátky do roku 2013 - Karel Schwarzenberg, jako ministr vlády ČR podnikal po celou dobu ministrování se svou firmou ORLÍK NAD VLTAVOU s.r.o., Bělohorská 165 Praha 6, IČ: 450 23930, kde drží 99,82 % podíl. Kalousek této firmě převedl více jak 100 milionů Kč dotací ze státního rozpočtu ČR a mnoho desítek milionů Kč z Evropské Unie!!! Schwarzenberg, jen za poslední 2 roky ministrování obdržel prostřednictvím této firmy od Kalouska a ing. Čiernika z MZE přes 70 milionů na odbahnění písčitých rybníků Sobík, Silvestr a Zhoř, kde místo bahna těžil písek, který pak prodával a cestáři jej používali na opravu cest. Pochopitelně, to všechno bylo a je (na rozdíl od kauzy Čapí hnízdo) v naprostém pořádku, NIC, žádné ostouzení, hysterie, ani žádný humbuk v mediích se nekoná! PROČ? << A KDYŽ KNÍŽE PORUŠIL DOTAČNÍ PODMÍNKY A MĚL VRÁTIT 4,5 MEGA NEOPRÁVNĚNĚ ČERPANÝCH DOTACÍ, MINISTR FINANCÍ KALOUSEK MU JE ODPUSTIL

cznb ( 18. listopadu 2018 08:56 )

Co jiného čekat od knížecího poskoka, než sudeťácké metody.

honzazchaIoupky ( 18. listopadu 2018 08:20 )

A takhle je to se vším. Jen ten národ je rozhádan ej jako nikdy před tím: https://www.novinky.cz/veda-skoly/489374-mrtvy-smid-z-narodni-tridy-stezejni-udalost-ktera- se-nestala.html

salamander ( 18. listopadu 2018 07:15 )

Usraný Pražáček - hraje si na spravedlivého a na hrdinu. A co vy ostatní, co jste stáli kolem a čuměli jak paka? Takový hnůj se jen tak nevidí. Jsou to počátky fašizace. A jestliže ten brněnský ***ek a profesúrek Faala ještě prská jedy a žluč - tak je to na pozvracení.

kobyla1 ( 17. listopadu 2018 22:09 )

joooo...kdyby někdo vyhodil kytičky, které donesl Kalousek, to by byl jinačí fičák....vidím to tak na 10 let nepodmíněně a mastnou pokutu......a následoval by veřejný lynč v médiích, protože dotyčný vyvolává násilí a nenávist.....vy hov.ada z Blesku

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud