Smrt Zemanova lékaře: Číňané zjistili, proč zemřel. Tělo dopraví domů tento týden

Autor: Mii - 
13. 11. 2018
12:17

Mnoho teorií se vyrojilo v souvislosti se smrtí ošetřujícího lékaře prezidenta Miloše Zemana Petra Halaty v Číně. Lékař zemřel náhle a jeho tělo bylo objeveno až poté, co se nedostavil do letadla. Nikdo nevěděl, co se stalo a prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček také nebyl moc sdílný. Nakonec to ale vypadá, že Halata zemřel bez cizího zavinění. Příčinou smrti byl nejspíš infarkt, píší Lidovky.cz.

Informaci přinesla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová, podle které případ dosud vyšetřovala čínská policie. I proto nemohlo být Halatovo tělo převezeno do Česka. Nyní je ale vyšetřování již uzavřené a žádné nesrovnalosti nezjistilo. „Bylo konstatováno, že šlo o náhlé úmrtí bez cizího zavinění,“ uvedla Lagronová.

Zákaz manipulace s tělem je podle ní zcela v pořádku. „Je to standardní postup. Když někdo takto zemře, pokaždé se zjišťuje, jestli tam nemohlo být cizí zavinění,“ dodala mluvčí.

Mezi následujícími kroky teď bude vystavení úmrtního listu, s čímž pomáhá české velvyslanectví v Číně. Převoz zajistí pojišťovna, u které byl muž pojištěn. Byť totiž pracoval pro prezidenta republiky, stále byl civilní osobou a tak pro něj nepoletí vládní speciál.

„Předpokládám, že převoz se bude řešit během tohoto týdne. Dojít k němu může, až budou splněny všechny náležitosti, jako je například vystavení úmrtního listu,“ vysvětlovala Lagronová.

Nedostavil se do letadla

Že Halata zemřel, se zjistilo minulý týden v úterý, kdy Zemanovi končila jeho čínská „mise“ a celá delegace se vracela ze Šanghaje do Prahy. Při přepočítávání osob v letadle lékař chyběl, a tak se po něm výprava začala shánět.

Nakonec se zjistilo, že i když ráno odevzdal pas, nedorazil ani na odjezd kolony vozidel z hotelu na letiště. Zůstal na svém hotelovém pokoji, kde ho později našli mrtvého. „Na naši žádost bylo zahájeno hledání v hotelu. Bohužel, lékař byl nalezen mrtev. O součinnost jsme ihned požádali diplomaty ČR v Šanghaji,“ uvedl tehdy prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Za tento postup se na Hrad snesla kritika, například exministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) Hradu vytkl, že se o osud lékaře dostatečně nezajímal. Podle něj mělo dojít k posunu odletu letadla, než se lékař najde. Zdroje z diplomacie ale Lidovým novinám uvedly, že je nemyslitelné, aby se družina čítající několik desítek lidí neustále přepočítávala.

Vzorný sportovec, který nepil a nekouřil

Halata, který zemřel ve věku 66 let, podstatnou část svého života pracoval jako primář interny Ústavu leteckého zdravotnictví. Často doprovázel vysoce postavené politiky do zahraničí a i z toho důvodu byl vyslán jako doprovod prezidentovi Miloši Zemanovi.

Halata žádné vážně zdravotní problémy neměl a ještě v den své smrti se v pořádku dostavil na snídani, popsal Blesk Zprávám jeho kolega Štefan Brunclík. Také pracuje v Ústavu leteckého lékařství a Čínu v rámci výpravy navštívil – jen seděl ve druhém letadle s členy vlády a podnikateli.

Brunclík předpovídal, že Halatovi se musela stát nějaká cévní příhoda. Na svého kolegu vzpomíná jako na vzorného sportovce, který nepil ani nekouřil. Ke svým pacientům se vždy choval, jak nejlépe uměl. „Je to pro nás samozřejmě velká ztráta. Jak lidská, tak i pracovní. Teď zrovna bohužel pracuji na jeho směně, i když jsem spal po návratu jen dvě hodiny,“ komentoval Halatovu smrt Brunclík.

Video Zeman zahrál na klavír, jeho hře přihlíželi čínský prezident i ruský premiér. - Facebook Jiřího Ovčáčka
360p

petrw ( 14. listopadu 2018 06:33 )

je to mozne Čína ma nejhorší ovzduší na světě a právě že byl zdravý tak ho to dostalo! A ti smejdi na to prisli az v letadle a vůbec jim nebylo divny ze nebyl ani na letisti

mandelinka007 ( 14. listopadu 2018 01:08 )

už jsem to někde četla v jiné diskuzi, ale připadá mi to jako nejlogičtější vysvětlení: pan doktor nepil, nekouřil a byl ve výborné kondici - hlavní důvod, proč jel do Číny byl jen ten, že v případě potřeby mohl okamžitě posloužit jako zásobárna kompatibilních náhradních dílů pro pana inženýra. tomu nejspíš během dýchánků dosloužila játra, a protože čínská medicína dokáže zázraky, tak v úterý dopoledne během několika minut dokázali v jeho těle vyměnit vadný náhradní díl za lepší. zbytek dílů ze stavebnice pak nechali čínským soudruhům na hraní...

mbmb ( 13. listopadu 2018 18:10 )

to je spolek ! nechybi Jim nikdo

honzazchaloupky ( 13. listopadu 2018 18:10 )

zaražený prdy

klient ( 13. listopadu 2018 17:53 )

debile

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa