Pátek 30. července 2021
Svátek slaví Bořivoj, zítra Ignác
Polojasno 27°C

Zeman porušil slib Babišovi. Znovu odmítl jmenovat šéfa BIS Koudelku generálem

Autor: peb, ČTK - 
28. října 2018
14:40

Prezident Miloš Zeman jmenoval do generálských hodností nové generály. Při dnešní ceremonii na Pražském hradě opět nezazněla jména ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky a zástupce velitele pozemních sil Petra Procházky. Premiér Andrej Babiš (ANO) přitom nedávno uvedl, že mu Zeman povýšení šéfa BIS slíbil. Zeman ho, stejně jako Procházku, i přes návrh vlády nejmenoval generálem již v květnu. Důvod nejmenování prezident dnes nijak nekomentoval. Vyjadřovat se nechce ani Koudelka.

Vyšší generálskou hodnost dnes dostal například náčelník generálního štábu Aleš Opata nebo policejní prezident Tomáš Tuhý. Celkem bylo povýšeno deset mužů z armády, policie a Vojenského zpravodajství. 

Po květnovém Zemanově rozhodnutí média spekulovala o tom, že Koudelka nebyl jmenován mimo jiné kvůli zprávě BIS k jedu novičok, který byl využit při otravě ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala v Británii. Zeman zprávu interpretoval jinak než ministerstva obrany a zahraničí. Prezident také prohlásil, že Koudelka není člověk na svém místě. Odmítl, že by tlačil na jeho odvolání, jak se objevilo v médiích. 

„Slíbil mi (prezident), že pana Koudelku povýší,“ uvedl k záležitosti premiér Andrej Babiš. „Měl jsem za to, že se nedorozumění mezi nimi vysvětlilo,“ doplnil.

BIS na twitteru uvedla, že její ředitel si velmi váží toho, že ho již druhá vláda navrhla do generálské hodnosti. „Rozhodnutí prezidenta republiky ponechá bez komentáře,“ uvedla tajná služba.

Zeman nechce povýšit ani Procházku 

V minulosti Zeman odmítl povýšit ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala a jeho náměstka Simona Michailidise. Důvod neuvedl, podle spekulací to bylo kvůli postoji tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána při návštěvě dalajlamy. Dohnal a Michailidis byli povýšeni později. V květnu také nejmenoval Procházku, podle tehdejší ministryně obrany Karly Šlechtové (za ANO) si o něm chtěl zjistit bližší informace. Procházka měl získat hodnost brigádního generála.

V květnu některé spekulace nejmenování Procházky spojovaly se starým případem, kdy měli dva jeho podřízení v Afghánistánu na přilbách nacistické symboly. Média tehdy informovala o tom, že Procházka údajně nechal spálit potahy přileb s těmito symboly podřízených a většinu usvědčujících fotografií. Byl kvůli tomu vyšetřován a nakonec byl potrestán kázeňským trestem.

Povyšovali se vojáci i policisté 

Šéf generálního štábu Opata byl dnes jmenován do nejvyšší vojenské hodnosti armádního generála. Do hodností generálmajora byl povýšen velitel vzdušných sil Petr Hromek a velitel pozemních sil Josef Kopecký. Hodnost brigádního generála získal zástupce velitele vzdušných sil Petr Lanči, zástupce ředitele sekce podpory ministerstva obrany Jaroslav Schön a René Nábělek a Radek Horáček z Vojenského zpravodajství.

V policii byli povýšeni tři lidé. Její šéf Tuhý, který by měl v příštích měsících odejít na post velvyslance na Slovensko, má nově hodnost generálporučík. Do hodnosti brigádních generálů byli jmenováni ředitel Krajského ředitelství policie Středočeského kraje Vladimír Kučera a ředitel dopravní policie Tomáš Lerch.

Za vyznamenané Zemanovi poděkoval Tuhý. „Je pro nás velkou ctí, že právě tuto hodnost získáváme v den, kdy Česká republika slaví své významné výročí,“ řekl.

Prezident povyšuje do generálských hodností vojáky, policisty či hasiče dvakrát ročně, a to 8. května u příležitosti Dne vítězství a na den vzniku samostatného Československa 28. října.

honzazchaIoupky ( 28. října 2018 18:22 )

honzazchaIoupky ( 28. října 2018 18:16 )

aby ne, když píšu o tobě

honzazchaIoupky ( 28. října 2018 18:08 )

to dělali i ti dva před ním, zejména ten první - opilec.

tomik007 ( 28. října 2018 18:04 )

Asi tezky najit nekoho, kdo nevi nic na oba

hradnihulvat ( 28. října 2018 17:55 )

Hlavně že ten opilec vyznamenává všechny své kamarády. Je to šašek a klaun, ne prezident.

Zobrazit celou diskusi
Další videa