Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

„Stáhnout vojáky z Afghánistánu? Zrada!“ Zaorálek to schytal z ČSSD i od generála Pavla

Autor: ČTK, simao - 
26. října 2018
11:20

Exministr Lubomír Zaorálek (ČSSD) přispěl třeskutými poznámkami do debaty o tom, zda by mělo Česko stáhnout své vojáky z Afghánistánu. Odmítají to premiér Andrej Babiš (ANO) i spolustraníci Zaorálka z ČSSD. Ostře se vyhranil třeba Jakub Landovský a varoval před zradou spojenců. Do Zaorálka se pustil i generál Petr Pavel. Nechce být vnímaný jako cynik znevažující poslední tragické události. Ale varuje před unáhlenými rozhodnutími. 

Čeští vojáci od začátku srpna v Afghánistánu čelili třem vážným útokům, zemřeli čtyři z nich a sedm bylo zraněno. A ozvaly se hlasy volající po jejich stažení. Premiér Andrej Babiš (ANO) však nesouhlasí s tím, aby česká armáda stáhla své vojáky z mise v Afghánistánu. Teror by se podle něj následně přenesl do Evropy. Stažení odmítl i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Zaorálek: Své vojáky potřebujeme doma

Podle bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) by však měly ČR i NATO zvažovat odchod z Afghánistánu, za řešení to považuje i KSČM. „Situace se zhoršuje, nevede ke stabilizaci, bude na to třeba reagovat,“ uvedl Zaorálek. Považuje za chybu, že aliance vůbec v Afghánistánu působí. Česká republika i NATO by podle něj měly hledat východisko a zvážit odchod. „Jsme spojenci, držíme basu, nemůžeme jednat sami, dohodu je třeba hledat společně,“ řekl Zaorálek.

Pro Blesk Zprávy uvedl, že „jsme tam stále více vnímáni jako okupanti, jako protektor, ať se to někomu líbí, nebo ne“.

Dodal, že se obává, že Česko stále více bude potřebovat s ohledem na vzrůstající nejistotu a bezpečnostní rizika ve světě své vojáky doma:Potřebujeme armádu, která není postavena jako expediční sbor, který vysíláme do zahraničí. Tím nechci snižovat úroveň mísí, ale obávám se, že stovky vojáků, které máme v Afghánistánu, i jinde, budeme stále více cítit, že je potřebujeme doma.“

Video Návrat hrdinů do vlasti: Martin Marcin (†36), Kamil Beneš (†28) a Patrik Štěpánek (†25) - Lukáš Červený

Landovský: Byla by to zrada spojenců

Vyvolalo to odsouzení i v ČSSD. „Kategoricky odmítám slova Lubomíra Zaorálka o stahování vojáků z Afghánistánu v důsledku ztrát na životech. Byla by to zrada spojenců, zrada našich vojáků a především zrada jednoho z pevných bodů zahraniční bezpečnostní politiky ČR. Jsme spojenci, a ne hejno vrabců po výstřelu!“ reagoval ostře na Twitteru Jakub Landovský, náměstek ministra obrany a neúspěšný kandidát ČSSD na pražského primátora. 

Pozdní pláč Zaorálka, míní generál Pavel

Odejít z Afghánistánu by bylo chybou i podle generála Petra Pavla. Zaorálkova slova označil za pozdní pláč. „Jestli po 17 letech slyšíme takhle vyhraněný názor, pak se musíme ptát, proč nepřišel dřív,“ řekl v DV TV Pavel.

Uznal, že Zaorálek je v této záležitosti konzistentní. „Na druhou stranu politická rozhodnutí v alianci se přijímají kolektivně a k tomu kolektivnímu rozhodnutí přispívají všechny členské státy. Pokud by byť jenom jeden členský stát měl významné výhrady, tak se tím ty státy budou zabývat,“ připomněl generál s tím, že NATO se ohledně Afghánistánu shodlo na jednotném postupu.

„Rozhodně bych nechtěl být vnímán jako cynik, který znevažuje tu tragickou událost, ke které tam došlo. Na druhou stranu taková tragická událost nás přece nemůže vést k takovému unáhlenému závěru, že jediným správným řešením je stáhnout se z mise. Pak bychom mohli reagovat i v případě vážné nehody, že zakážeme jezdit autům,“ řekl v DV TV Pavel.

U veřejnosti však i on vnímá poměrně silný názor, že bychom se měli stáhnout. Jsme ale součástí aliance a spojenectvím států, které se rozhodly řešit situaci v místě. „Aby se ten problém nerozrostl a nedostal se potom zpátky k nám,“ připomněl Pavel. Přijde mu proto alibistické po několika letech říkat, že NATO mělo špatný strategický přístup, protože jsme byli jedním z jeho strůjců. „Konkrétně pan exministr Zaorálek byl jedním z těch strůjců,“ rýpl si Pavel.

„Nazvat naše speciální jednotky zabijáky?! To je na omluvu,“ odmítl další Zaorálkovu výtku europoslanec a místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička. Zaorálek totiž pro Blesk Zprávy uvedl: „Domnívám se, že když informace o útočícím se komandu unikla ven, tak to jen posiluje v afghánské společnosti, že jsme okupanti, kteří si sjednají pořádek sami.“ A v DV TV mluvil o tom, že do Afghánistánu posíláme zabijáky, zabředáváme tam do močálu a udělali jsme chybu.

Smrtící komanda odmítla i Černochová

„Nesouhlasím se slovy Lubomíra Zaorálka o stažení českých vojáků z Afghánistánu. Je mi hluboce líto každého ztraceného lidského života. Z boje se ale neutíká,“ reagoval předseda ODS Petr Fiala

Slova o smrtících komandech odmítla i předsedkyně sněmovního branného výboru Jana Černochová (ODS). „Není pravdivá informace, že by to byla nějaká odveta nebo že by tam (čeští vojáci) působili jinak než v rámci těch nebojových operací,“ uvedla. Podrobnosti nechtěla kvůli jejich utajení komentovat. Poznamenala, že tady „skutečně žádná komanda nevyjíždějí zabíjet někam do Afghánistánu či do jiných zemí někoho na základě nějaké objednávky“ a vše se odehrává v souladu s mezinárodním právem a schváleným mandátem.

Video Tisková konference o padlém vojákovi v Afghánistánu - Blesk TV

petrw ( 28. října 2018 09:51 )

0703 jasne a vedi vůbec vojaci cesti proti komu vedou valku a proc?

0703 ( 27. října 2018 06:22 )

Zaorálek má pravdu ihned stáhnout vojáky a ze všech misí. A když se to gen. Pavlu nelíbí i s čssd , tak ihned můžou tam nastoupit.

brugal ( 26. října 2018 14:47 )

Je nutné takhle prznit svou mateřštinu,lopato? Myslíš,že tě někdo bude brát vážně,když se předvádíš jako pologramot?

deratizater ( 26. října 2018 13:37 )

Zeman má pro okupaci demagogické argumenty.Kdyby chtěl vykonávat Taliban mezinárodní teroristickou činnost tak by to dělal už dávno.Zeman účelově zaměňuje vlastence za teroristy

deratizater ( 26. října 2018 13:27 )

Zeman není moudrý prezident ,je to slouha Amerických imperialistů.Ty jeho argumenty nemají žádný racionální podklad protože Taliban nemá v zahraničí žádnou teroristickou aktivitu jen bojuje za vyhnání okupantů a na to mají svaté právo

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud