Česku ke 100 letům popřála i britská královna. Z Afghánistánu děkovali za vojáky

27. 10. 2018
00:05

Blahopřejný dopis k výročí sto let od vzniku samostatného Československa poslala na Pražský hrad i britská královna Alžběta II, afghánský prezident Ašraf Ghaní, italský prezident Sergio Mattarella či generální guvernér Austrálie Peter Cosgrove. Dopisem gratuloval i slovenský prezident Andrej Kiska a španělský král Felipe VI. Spolu s přáním státníci vyjádřili zájem na pokračování dobrých vztahů s Českou republikou. Hrad o tom v pátek informoval na svém webu.

Český prezident Miloš Zeman už dříve obdržel gratulace k nedělnímu státnímu svátku také od amerického prezidenta Donalda Trumpa, německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera i dalších světových politiků. U příležitosti oslav je dnes na návštěvě Prahy francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová. Kiska a slovenský premiér Peter Pellegrini se v neděli zúčastní pietního aktu na pražském Vítkově.

„S radostí Vám gratuluji u příležitosti oslav Vašeho národního dne a přeji občanům České republiky v následujícím roce mnoho štěstí,“ uvedla v dopise britská panovnice. Alžběta II. je na trůně už přes 66 let a narodila se jen o osm let později, než vzniklo Československo.

Kiska uvedl, že nezná jiné dvě země na světě, které by k sobě měly tak blízko jako Slovensko a Česko. Je podle něj nesmírně důležité připomínat si odkaz a hodnoty zakladatelů československého státu, které jsou i dnes často cílem útoků a zpochybňování. „Jsem přesvědčený, že je naší povinností tyto hodnoty i nadále chránit ve prospěch občanů obou našich států a celé Evropy,“ dodal.

Společný boj proti terorismu 

Afghánský prezident vyjádřil radost nad tím, že se vztahy mezi oběma státy dál „Přítomnost českých vojáků v rámci operace Rozhodná podpora v Afghánistánu poukazuje na solidaritu České republiky a podporu ve společném boji proti mezinárodnímu terorismu, směřující k míru a stabilitě Afghánistánu,“ napsal Ghaní. 

Česká armáda má v Afghánistánu kolem 350 vojáků. V pondělí jeden z nich padl na základně Šindánd po střelbě afghánského vojáka. Na začátku srpna po útoku sebevražedného atentátníka zemřela trojice českých vojáků. Minulý týden bylo zraněno pět Čechů po explozi civilního vozu naplněného výbušninou.

Historické přátelství mezi Itálií a Českou republikou, které se odvíjí od prvních momentů vzniku Československa, připomněl v dopise italský prezident Mattarella. Zmínil i to, že Prahu a Řím spojuje nyní členství v Evropské unii a NATO. „Přijměte, pane prezidente, mé nejsrdečnější přání osobní spokojenosti, pokoje a úspěchů drahému lidu České republiky,“ napsal španělský král.

Austrálie a ČR udržují vřelé vztahy založené na společných hodnotách a oddanosti demokracii, mezinárodnímu míru a bezpečnosti, uvedl v gratulaci australský guvernér Cosgrove. Také on ocenil působení Česka v Afghánistánu a vyjádřil soustrast nad nedávným úmrtím českých vojáků. Zdůraznil také, že česká komunita významně přispívá k multikulturnímu, politickému, společenskému a ekonomickému rozvoji Austrálie.

petrw ( 28. října 2018 09:35 )

obe mely slehu ta kachna vyz,rata fuj a ta druha taky bleeeeeeeeeeeeeeeee

tomik007 ( 27. října 2018 03:49 )

"Blahopřani k výročí sto let vzniku samostatného Československa" - takze vlastne neni k cemu

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa