Češi v Afghánistánu: Černochová odmítla zabijácká komanda, výbor hájil operaci

Autor: ČTK - 
24. 10. 2018
10:35

Branný výbor ve Sněmovně se usnesl, že nedávná koaliční operace speciálních sil v Afghánistánu byla v souladu s mandátem pro působení českých vojáků v zahraničí. Reagoval tak na nedávný únik informací do médií, podle kterého české speciální síly zaútočily na pachatele srpnového atentátu na české vojáky v Afghánistánu. Předsedkyně výboru Jana Černochová (ODS) odmítla, že by Češi na mise vysílali komanda, zabíjející na základě objednávky.

Podle předsedkyně výboru Jany Černochové (ODS) byla část informací zveřejněných v médiích nepravdivá. Výbor také na uzavřeném jednání za účasti ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) a náčelníka generálního štábu Aleše Opaty probral bezpečnostní situaci v Afghánistánu a poděkoval vojákům za jejich nasazení v misích.

Video Tisková konference o padlém vojákovi v Afghánistánu - Blesk TV

Čeští vojáci byli v Afghánistánu za poslední necelé tři měsíce terčem tří vážných útoků. Na začátku srpna po útoku sebevražedného atentátníka zemřeli tři vojáci. Minulý týden pak bylo zraněno pět Čechů, z toho jeden vážně, když u jejich obrněného automobilu explodoval civilní vůz naplněný výbušninou.

Naposledy v pondělí afghánský voják na základně Šindánd v afghánské provincii Herát napadl vozidlo s českými vojáky. Zemřel psovod rotný Tomáš Procházka a zraněni byli dva příslušníci speciálních sil.

Podle Černochové výbor probral informace o stavu zraněných i o „tolik diskutovaných operacích“ a zda byly v souladu s mandátem. „Dozvěděli jsme se na základě relevantních informací, jak z ministerstva obrany, tak od náčelníka generálního štábu, že samozřejmě tyto operace byly v souladu s mandátem,“ řekla.

„Není pravdivá informace, že by to byla nějaká odveta nebo že by tam (čeští vojáci) působili jinak než v rámci těch nebojových operací,“ dodala. Podrobnosti nechtěla kvůli jejich utajení komentovat. Poznamenala, že tady „skutečně žádná komanda nevyjíždějí zabíjet někam do Afghánistánu či do jiných zemí někoho na základě nějaké objednávky“ a vše se odehrává v souladu s mezinárodním právem a schváleným mandátem.

Česká republika může podle mandátu do Afghánistánu vyslat až 390 vojáků. Působí v Kábulu a na základnách Bagrám a Šindánd v provincii Herát a v provincii Lógar. V zemi jsou nasazeni i příslušníci speciálních sil.

Lidové noviny minulý týden napsaly, že se české speciální síly podílely na útoku na extremisty zapojené do srpnového atentátu na české vojáky. Při akci byl podle deníku zabit jeden pachatel a další zajat, podle České televize bylo mrtvých a zajatých víc. Odborníci únik informací kritizovali. Mohl podle nich ohrozit bezpečnost vojáků v Afghánistánu. Metnar nechal únik prošetřit, výsledky zatím nezveřejnil. Podle Černochové se jimi bude výbor zabývat na začátku listopadu.

Video Vyjádření prezidentského mluvčího k padlému vojákovi v Afghánistánu - Blesk TV

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

satanas ( 24. října 2018 15:33 )

POneti nemas ty,,ja 67-69 to prozil jako vojak, zakladak! I to, co Srpnu predchazelo!! WS splnila jen to, kcemu ji smlouva zavazovala! TY , voghte jsi typicky produkt dezinformatoru z CS medii!

anticccp ( 24. října 2018 13:46 )

Tak tak. Vyspělý západ už v Afghanistánu vítězí 18 let.

bullshit ( 24. října 2018 13:28 )

I když ho nemusím hezky to popsal bývalý ministr zahraničí Zaorálek. Za 18 let naší "mise" se v Avghanistánu nic nezměnilo, naopak se to zhoršuje. Západ nepochopil místní mentalitu a situaci. Nezmění se to ani za 50 let. Jen se budou utrácet peníze nás všech. Teroristé pocházejí hlavně ze Saudské Arábie a okolí. Navíc Taliban je nepřítelem Al-Káidy. Odešli s dlouhým nosem Britové, Sověti a časem to pochopíme i my a NATO.

anticccp ( 24. října 2018 12:38 )

Tvoje máma je tak tlustá, že když se z ní po šuku dvakrát odvalíš, pořád jsi na ní.

Antonin Blaha ( 24. října 2018 12:30 )

 Ze spadate do teto sorty,Flora ma pravdu jste internetovy hrdina ktery by se po par fackach pokakal,v cem jsou hrdinove v tom ze jsou na cizim uzemi kde kmenovym nacelnikum ukazuji co je demokracie? Tupounku to zname z roku 1968,zadna zmena tam neni,nikdo je o pomoc nezadal🤔💩

Zobrazit celou diskusi
Další videa