Čunek si za jednu schůzi přilepšil o 400 tisíc. „Lež!“ obviňuje senátní úředníky

Autor: Zuzana Štíchová - 
23. 10. 2018
05:05

Hejtman, senátor a také předseda Podvýboru pro lidská práva. Jiří Čunek (KDU-ČSL) je proslulý sběrem funkcí, za poslední jmenovanou vyinkasoval v horní parlamentní komoře během posledních dvou let 400 tisíc korun, a to se „jeho“ podvýbor podle senátního webu sešel jen jednou. Čunek se brání, že schůze byly minimálně tři a za web Senátu nezodpovídá. Podle mluvčí komory se ale ze všech schůzí pořizují a zveřejňují zápisy. Kde je tedy pravda?

Za poslední funkční období Senátu, které trvá dva roky, se Podvýbor pro lidská práva a rovné příležitosti sešel podle zápisů ze schůze pouze jednou, a to 15. února 2017. Od té doby se čtveřice senátorů nesešla. Alespoň to tvrdí senátní web. Jeho předseda přitom za svou činnost bere zhruba 16 700 korun měsíčně ke svému platu, který je 75 900 korun. Jiří Čunek tvrdí, že schůzí bylo více, podle mluvčí Senátu to není možné.

„To je na webu, ale pravda to není a já nejsem zodpovědný za to, co se dává na web. Určitě jsme se podle mě sešli třikrát,“ tvrdil pro Blesk Zprávy senátor, který je zároveň zlínským hejtmanem.

Z každé schůze podvýboru je vyhotoven zápis, který je zveřejněn na webových stránkách Senátu. Výjimkou mohou být pouze výjezdní zasedání podvýboru, která slouží k šetření konkrétní problematiky,“ sdělila na dotaz Blesk Zpráv mluvčí komory Eva Davidová.

„Měli jsme výjezdní zasedání do věznice, to bylo poměrně nedávno,“ zmínil Čunek. Druhý z podvýborů vzdělávacího výboru se přitom standardně sešel sedmkrát. Jde o podvýbor pro sport. Podvýbor pro lidská práva by se přitom měl zabývat poměrně širokou agendou od lidsko-právních petic po tisky z Evropské unie. 

Že se ale výbor sešel jen jednou, potvrdila například jedna z jeho členek. „Je to tak, protože předseda je pan Čunek a ten je hodně zaneprázdněný. Tak trochu tomu odpovídá ta hodnota těch setkání. Bylo by třeba, aby se v novém období ta intenzita zvýšila. Považuji ten podvýbor za velmi důležité místo. Víme, jak na tom při těch mnoha funkcích pan Čunek je. Jsem připravena si s ním popovídat, zda si na to čas najde, nebo nenajde, nebo zda bychom nominovali někoho jiného. Byla by škoda, kdyby ten podvýbor skončil,“ potvrdila Zuzana Baudyšová(za ANO).

Tlačit na Čunka, co se týká frekvence schůzí, nemůže ani předseda nadřazeného Výboru pro vzdělávání Zdeněk Papoušek (za KDU-ČSL). „Standard není, protože je to v kompetenci předsedy toho podvýboru, jak často se budou scházet, co budou dělat atd. Výbor není dohlížející orgán, který by měl určovat, co má ten podvýbor dělat,“ vysvětlil a Čunka pochválil za dobrou práci ve výboru.

Asi bych se scházel častěji, musel bych pro to ale mít důvod,“ dodal Papoušek s tím, že se o četnost schůzí podvýboru nezajímal, protože předpokládal, že vše funguje. Srovnatelný podvýbor pro zemědělství, který má pět členů, se například sešel za stejné období pětkrát. 

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců. Velkou část voličů ovšem tyto volby příliš nezajímají.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
paroubkuvkyj ( 23. října 2018 10:26 )

jedním slovem kur-vy ,asi mají málo když si musí vydělávat ještě na podvýborech.i kdyby se sešli 3 krát tak 400 000 je přehnané

PPP150W ( 23. října 2018 08:13 )

A k čemu je tahle jeho vlastnost dobrá? Donutí je pracovat, vzdělávat se, nekrást, nedělat hluk, když ostatní, co do té práce ráno vstávají chtějí spát? Nikoli. Jen ho tato skutečnost vynesla do funkcí, kde vydělává víc, než deset cikánských rodin na dávkách. Jinak nic. Takový politik je mi k ničemu a srovnání s cikánskými povaleči je na snadě. Čím se od nich liší? Oba živíme my, skutečně pracující lidé a s ním i ostatní povaleče v senátu i v parlamentu. Jsou jen sami pro sebe, jinak k ničemu.

horalysa ( 23. října 2018 08:11 )

A proč si myslíte, že Čunda se na stará kolena tolik cpe do politiky? Kdo by mu dál takové peníze pro nic a za nic?

willi48 ( 23. října 2018 08:04 )

Ani populárnímu člověku nelze tolerovat zlodějské prasárny. Ani v zemi, které takový zloděj, podvodník, lhář a spolupracující vládne.

pepen ( 23. října 2018 07:47 )

Je to obyčejný podvodník a jde mu hlavně o prachy...nakecat se může cokoli !!!!Hlavně ,že pár lidí mu to žere !!!Řekne něco o Cikánech a všichni mu tleskají...což se taky zamyslet nad tuneláři,zloděje Český....díky těm svi..m jsme tak kde jsme !!!Hlavně že se mluví o Cikánech a všichni tleskají a žereme tu odpad z vyspělých zemí...kde to v obchodech nesmí na pulty ....Češi to koupí !!!!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa