Hamáček pohrozil rezignací. Když ČSSD opustí Babiše, skončí jako šéf

Autor: ČTK, kal - 
14. října 2018
14:00

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček prohlásil, že kdyby se sociální demokracie rozhodla odejít z vlády Andreje Babiše (ANO), nezůstal by v čele strany. Strana utrpěla značné ztráty v nynějších komunálních i senátních volbách, podle Hamáčka má ve vládě zůstat a svou prací v ní znovu získat voliče, řekl v neděli v České televizi.

Diskuse sociálních demokratů v médiích o tom, zda má strana ve vládě s ANO zůstat, jsou podle Hamáčka politická sebevražda. Ostře se vymezil také vůči některým spolustraníkům, kteří podle něj zpochybňují hlavní principy, jako je proevropské směřování ČSSD. Míní, že takoví lidé by neměli být v sociální demokracii, ale v jiné straně.

„Pokud někdo zpochybňuje naprosto zásadní principy sociální demokracie, například to, že jsme proevropská strana a měli bychom být v Evropské unii, tak tam (v ČSSD) prostě nemá co dělat,“ řekl. Jestli se má strana vrátit ke svým voličům, je jim podle něj potřeba říci, že by vystoupení z EU znamenalo ztrátu pracovních míst a ekonomický kolaps.

Šéf ČSSD peskoval Foldynu. „Má toho moc,“ opáčil poslanec

Hamáček sice nikoho nejmenoval, řekl ale, že „pokud je v Ústeckém kraji největší problém náš vztah s Maďarskem, tak asi žiju v jiné republice“. „Tam jsou problém exekuce, tam je problém bydlení. Tak naši poslanci v Ústeckém kraji se musí věnovat těmto problémům a ne řešit Maďarsko,“ prohlásil.

Video  Předseda ČSSD Jan Hamáček hovoří o výsledcích voleb druhého kola do senátu.  - Jiří Marek

Jediným poslancem ČSSD za Ústecký kraj je místopředseda strany Jaroslav Foldyna, který se v září účastnil demonstrace před maďarským velvyslanectvím na podporu postoje maďarského premiéra Viktora Orbána. Shromáždění se odehrálo poté, co Evropský parlament schválil doporučení, aby Evropská unie zahájila proti Maďarsku řízení kvůli vážnému ohrožení hodnot EU.

Foldyna řekl, že na neutěšenou sociální situaci v Ústeckém kraji včetně problému exekucí upozorňuje dlouhodobě. „A pokud jsem kritizoval některé věci ve vztahu k Evropské unii, tak nikdy nešlo o naše vystoupení z EU, ale o naše suverénní chování v ní,“ reagoval na Hamáčkova slova. Více nechtěl se stranickým předsedou polemizovat. „Má toho teď moc,“ dodal Foldyna.

Hamáček také řekl, že byl měkký vůči některým proudům v ČSSD. „Pokud chceme zachraňovat sociální demokracii, tak ji zachraňujme standardními způsoby a nevytvářejme nějaké alternativní uskupení,“ dodal. Zdůraznil, že ČSSD o svém vstupu do vlády rozhodla ve vnitrostranickém referendu. „Pokud se sociální demokracie rozhodne z té vlády odejít, tak se do jejího čela musí postavit někdo jiný,“ uvedl.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

marmat ( 16. října 2018 21:01 )

Máte v tom šíleně hokej zdenkku... Odstartoval vše Sobotka demisi, a to před 18 měsíci... Stáhnul partaj na 7%. Zkuste něco číst... Kamny a Plekanec je malo

marmat ( 16. října 2018 20:56 )

Šíleně guláš v hlave...Radsi ho NIKDE neservirujte.... Je to horší, než jindy.

satanas ( 15. října 2018 14:59 )

Doufám, že si svět všímá i toho, že volila jen necelá pětina voličů a taky toho, že senát mají lidi za odkladiště neschopných politiků z ODS a ČSSD. Tentokrát se tam odložilo více politiků z ODS a to jen díky tomu, že lidé co senát neuznávají, nešli volit. Pravda bolí, ale je třeba jí připomínat.

pooresh ( 15. října 2018 13:38 )

Tobe strejdo?

pooresh ( 15. října 2018 13:36 )

A udela dobre,stejne na to nema.Neni to typ uspesneho vedouciho pracovnika-brigadyra!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud