Úterý 16. dubna 2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Oblačno, déšť 10°C

Petříček už ví, kdy bude jeho velký den. Proč Zeman odsunul jmenování na příští týden?

Autor: ČTK, AKu - 
8. října 2018
12:21

Prezident Miloš Zeman jmenuje Tomáše Petříčka ministrem zahraničí 16. října dopoledne na Pražském hradě, uvedl dnes mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček pro ČTK. Jmenování se původně očekávalo již tento týden. Zeman dříve podmínil Petříčkovo jmenování odchodem současného politického tajemníka ministerstva zahraničí Miroslava Pocheho (ČSSD) z úřadu.

Tomáš Petříček po čtvrteční schůzce se Zemanem řekl, že ho prezident jmenuje ministrem pravděpodobně tento týden. Jmenování během několika dnů naznačil i Zeman, který očekával, že by se tak mohlo stát již v úterý. Pražský hrad nakonec ústavní akt přesunul na další týden.

Důvodem je podle Ovčáčka Zemanova cesta na summit V4 na Slovensku. Prezident na něj odcestuje ve středu, vrátí se v pátek. Jmenování se podle Ovčáčka uskuteční 16. října na Pražském hradě v 11:30.

Ministerstvo zahraničí od jmenování vlády vede ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček kvůli tomu, že Zeman odmítl jmenovat Pocheho. Hamáček v září od původní nominace ustoupil a navrhl Petříčka. Kandidát na ministra ve středu novinářům řekl, že europoslanec Poche by mohl být jedním z jeho poradců. Ve čtvrtek pak podle svých slov řekl na schůzce Zemanovi, že právem ministra je složit si vlastní tým poradců. Prezident ale setrvání Pocheho na ministerstvu odmítá a jeho odchod si stanovil jako podmínku jmenování.

Ministr promluvil o útocích na demokracii

Petříček se v pondělí zúčastnil mezinárodní konference Forum 2000 v Praze, kde uvedl, že demokratický systém musí zrychlit své rozhodovací procesy a musí se také zasadit o větší soudržnost společnosti, pokud si má udržet důvěru lidí. Demokracie je však podle něj stále tím nejlepším modelem pro řízení společnosti, který lidstvo vytvořilo.

„Část lidí si myslí, že demokratický systém je příliš pomalý při rozhodování,“ řekl Petříček. Liberální demokracie je podle něj v současnosti pod tlakem, a to nejen v Evropě, ale i celosvětově. „Pokud si liberální demokracie musí udržet přitažlivost, musí být schopna přinášet výsledky,“ uvedl.

Upozornil také, že v důsledku technologických změn a rychlého vývoje společnosti v posledních letech má řada lidí pocit, že na ně elity zapomněly. Politici podle něj musí udělat vše pro to, aby posílili solidaritu a společenskou soudržnost a aby se nikdo necítil opomenutý, pokud nechtějí, aby posilovala protisystémová uskupení.

Z celosvětového pohledu je ale demokracie podle Petříčka stále oblíbený společenský model. Podle něj to potvrzuje, že do demokratických zemí, tedy do evropských států, do USA či do Austrálie, směřují migranti z celého světa, kteří chtějí žít v demokratickém zřízení.

Za svobodu a demokracii je třeba podle Petříčka bojovat

Petříček na konferenci také uvedl, že čeští politici, kteří zažili události listopadu 1989, musí upozorňovat na to, že hodnoty jako svoboda a demokracie nejsou provždy dané a že je třeba o ně neustále bojovat. Podle něj i proto zůstává nasazení o lidská práva součástí české zahraniční politiky.

Letošní 22. ročník konference Forum 2000 začal v neděli, dnes se v paláci Žofín koná její hlavní den. Motto letošního Fora 2000 zní „Potřebuje demokracie zásadní aktualizaci?“. Na 500 delegátů bude na konferenci diskutovat o společenských a ekonomických výzvách pro demokracii, o rostoucím populismu a nacionalismu nebo o zásadních změnách v kyberprostoru.

U zrodu konference Forum 2000 stáli v roce 1997 tehdejší český prezident Václav Havel, spisovatel Elie Wiesel a japonský filantrop Jóhei Sasakawa. Jejich záměrem bylo poskytnout prostor osobnostem z nejrůznějších oborů k analýze výzev nového tisíciletí.

babisuvpoter ( 8. října 2018 12:49 )

dotlačili zme PetříckA a prosralizme Pragué ,díky Miloši

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa