Sirotky se podaří najít, zní z koaliční ČSSD. „Směšné číslo,“ rýpla si Adamová

Autor: zst, ČTK - 
23. 9. 2018
13:34

Andrej Babiš (ANO) začíná být mezi politickými stranami se svým názorem, že syrští sirotci neexistují a Česko žádné nepřijme, osamocen. I ministryně práce koaliční ČSSD Jana Maláčová totiž věří, že se sirotky europoslankyni Michaele Šojdrové (KDU-ČSL) najít podaří a Česko by podle ní mělo pomoci. „Je to směšné číslo,“ rýpla si kvůli přijetí 50 sirotků také 1. místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Zaznělo to v Partii TV Prima.

Je pro nás nepřípustné, aby 10 milionová země s tradicí humanity, aby se říkalo a priori, že nikomu nepomůžeme. Pomáhat se musí. Souhlasím s tím, že nejvíc efektivní je pomoc na místě. Utečenecké tábory nejsou žádné příjemné prostředí pro výchovu dětí. Myslím, že se to podaří. Pokud se najdou, tak si myslím, že bychom pomoci měli,“ řekla minsitryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Rozporovala tak slova premiéra a předsedy koaličního hnutí ANO Andreje Babiše, který po pátečním setkání s europoslankyní Šojdrovou znovu zopakoval, že podle něj takové děti neexistují. Šojdrová naopak brala výsledky schůzky pozitivně s tím, že až přinese konkrétní seznam dětí, vláda je do Česka přijme a pomůže jim. Pomoc by měla být placena z unijních fondů.

Video Kauza syrských sirotků: Šojdrová se po setkání s Babišem radovala. Premiér ale dál děti v Česku nechce - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová

„Vyjádření byla docela protichůdná,“ zhodnotila výstupy 1. místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Musím odmítnout, že by takové děti neexistovaly. Nemají rodiče, nebo jsou bez doprovodu a nikdo neví, kde jejich rodiče jsou. ČR jako civilizovaná země má na to pomoci pár desítkám dětí. Je to směšné číslo,“ kroutila nechápavě hlavou. 

„V uprchlických táborech jim hrozí nebezpečí, hrozí tam násilí, znásilňování, není tam pro ně perspektiva. Určitě to není o tom, že bychom je chtěli násilím repatriovat,“ dodala také.

První místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová pak apelovala na ČSSD, aby se premiérovi postavila. „Co udělá ČSSD? Ministerstvo vnitra uděluje humanitární azyl, vy máte ministra vnitra, takže to není v rukou pana premiéra. Ozvaly se stovky rodin, že chtějí pomáhat,“ připomněla Maláčové.

Kalousek navrhne změny v rozpočtu, vláda se chce opřít o komunisty

Vládní koalice se podle ministryně práce pokusí vyjednat podporu rozpočtu na příští rok primárně s KSČM. Ministryně tuto stranu označila za přirozeného partnera vzhledem k tomu, že komunisté vznik kabinetu ANO a ČSSD umožnili. Premiér přitom ve středu zopakoval, že KSČM podpořila jeho vládu jen jednorázově; chce proto o rozpočtu jednat se všemi sněmovními stranami. Piráti a TOP 09 ústy svých místopředsedkyň Olgy Richterové a Markéty Pekarové Adamové v Partii navržený rozpočet odmítli.

„Při hlasování o důvěře vlády tuto vládu podpořili poslanci a poslankyně KSČM, takže to je první přirozený partner,“ řekla Maláčová na dotaz, kde ANO a ČSSD budou hledat hlasy pro schválení rozpočtu.

TOP 09 by podle předsedy poslanců Kalouska chtěla ve Sněmovně prosadit, aby vláda přepracovala rozpočet na rok 2019 tak, aby byl vyrovnaný a s vyššími investicemi. Řekl to v Otázkách Václava Moravce. ČSSD podle Jana Chvojky tento návrh nepodpoří. Chvojka uvedl, že na investice je v rozpočtu více peněz než v minulých letech.

Celkové výdaje rozpočtu navrhuje ministerstvo financí na 1,505 bilionu korun a příjmy 1,465 bilionu korun. S deficitem 40 miliard korun úřad počítá i v letech 2020 a 2021. Letos je rozpočet schválen se schodkem 50 miliard korun, k dnešnímu dni je podle Babiše přebytek rozpočtu zhruba deset miliard korun.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Další videa