Sobota 28. listopad 2020
Svátek slaví René, zítra Zina
Oblačno 3°C

„Ocitly se v tragické situaci bez vlastní vůle.“ Senátoři vyzvali Babiše k přijetí syrských dětí

Autor: trm - 
20. září 2018
10:21

Skoro tři desítky senátorů se postavily za to, aby Česko přijalo syrské sirotky. Členové horní parlamentní komory se ve čtvrtek ráno obrátili dopisem na předsedu vlády Andreje Babiše (ANO). Apelují na lidskost a žádají o co nejrychlejší pomoc dětem, které se ocitly v tragické situaci. Dopis mají Blesk Zprávy k dispozici. Jsou pod nimi podepsaní například předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), jeho místopředsedkyně Miluše Horská (za KDU-ČSL), exministr pro lidská práva Jiří Dientsbier (ČSSD), Václav Láska (za KDU-ČSL) nebo Jan Horník (za STAN). Babiš přijetí dětí z uprchlických táborů v Řecku omítá.

Dopis odešel ze Senátu na úřad vlády dnes ráno. Podpis pro něj připojilo celkem 28 senátorů. Babiše v něm žádají o to, aby Česká republika mohla být jednou ze zemí, která bude umět v nejvyšší nouzi pomoci.

„Na tyto děti nelze pohlížet jako na běžné imigranty. Ocitly se v tragické situaci bez vlastní vůle. Jsou zbaveny základních existenčních a citových jistot a vazeb, které mohou poskytovat jenom vlastní rodiče,“ píší senátoři. Podle nich neobstojí žádné argumenty, proč děti nepřijmout, zvlášť ve chvíli, kdy jsou rodiny, které jsou ochotny se dětí ujmout.

Argument, že by se Česko mělo starat především o svoje opuštěné děti, který v posledních dnech opakovaně od odpůrců přijetí malých Syřanů zazněl, je podle senátorů pokrytecký.

Podle nich by roli v pomoci dětem neměly hrát ani obavy ze ztrát při volbách. „Pokud nastanou, budou to výsledky semen strachu, který zaseli někteří z politiků a nyní přinášejí trpké plody. Nesmí se to stát důvodem, proč nepomoci dětem, kterým osud sebral oba rodiče. Chceme-li obstát před tváří Boží i před soudem našich vlastních dětí, nemůžeme nepomoci,“ říkají senátoři.

Podle senátorů je potřeba jednat rychle. Politici by v sobě měli najít alespoň kousek takové lidskosti, jakou měl zachránce dětí za druhé světové války sir Nicolas Winton.

S iniciativou ohledně přijetí syrských dětí přišla europoslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová. Babiš už dříve řekl, že dětem by se mělo pomoci tam, kde se narodily. Zdůraznil také, že debata se netýká malých dětí, ale chlapců ve věku 12 až 17 let. Vyjádřil proto obavu z toho, že návrh je pouhým „plácnutím do vody“ a snahou Šojdrové se zviditelnit před volbami do Evropského parlamentu. Ministerský předseda by se s ní měl sejít v pátek odpoledne.

Video „Česko by 50 sirotků zvládlo.“ Méně razantní Hamáček chce znát detaily - David Budai, Blesk Zprávy

Další videa
Články odjinud