Babiš potřetí mění názor na bombardování Sýrie. Chameleon, kritizuje opozice

Autor: ČTK, AKu - 
16. 4. 2018
15:10

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) v pondělí při návštěvě Karlovarského kraje řekl, že nálet USA, Británie a Francie v Sýrii má odstrašit od používání chemických zbraní. V sobotu spojenecký zásah označil za nevyhnutelný, v neděli naopak po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem řekl, že nic neřeší. Představitelé ODS a TOP 09 Babiše za změnu postoje kritizovali.

„Útok má odstrašit od používání chemických zbraní. Nicméně si myslím, že Evropa udělala chybu, když ten region přenechala politickému vlivu Turecka, Ruska a Íránu. Měli jsme být aktivnější a hned po nástupu prezidenta (USA Donalda) Trumpa jsme se měli snažit dostat za jednací stůl všechny aktéry včetně Ruska. Doufejme, že tím skončí útoky chemickými zbraněmi, ale obávám se, že to nevyřeší problém v Sýrii jako takový,“ řekl dnes Babiš na dotaz, jaké je stanovisko Česka k zásahu v Sýrii.

V sobotu vydal Babiš stanovisko, ve kterém se jednoznačně stavěl na stranu USA, Británie a Francie. „Úder proti syrskému režimu, který útočí chemickými zbraněmi na civilní obyvatelstvo, byl nevyhnutelný,“ napsal tehdy na twitteru. Zároveň vyzýval světové mocnosti, aby jednaly o mírovém řešení syrského konfliktu.

V neděli po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem a po kritice ze strany KSČM, s níž ANO jedná o možné podpoře vlády, přišel Babiš s jiným vyjádřením. „Vojenský zásah nic neřeší, neřeší to situaci lidí, kteří tam žijí. Je třeba si sednout za stůl a společně to řešit,“ řekl novinářům. Zdrženlivě se postavil také k sobotním vyjádřením ministra zahraničí Martina Stropnického a ministryně obrany Karly Šlechtové (oba ANO), kteří spojenecký nálet podpořili. „Nebylo to jednotné stanovisko vlády,“ uvedl Babiš. Žádný z ministrů se zatím k premiérovým slovům nevyjádřil.

„A to si Andrej Babiš s Martinem Stropnickým a Karlou Šlechtovou dopředu nesjednotili stanoviska k Sýrii, když jsou z jedné strany a vlády? Takovému diletantismu v zahraniční politice se ani nechce věřit. Nebo sjednotili, ale premiéra už začínají ovlivňovat komunisté?“ reagoval na Babišovu změnu názoru předseda ODS Petr Fiala.

„Dokážu si vážit politika, který má opačné názory než já. Co si ale máte myslet o chameleonovi, který v sobotu podpoří akci spojenců, přijme od nich poděkování za podporu a v neděli se od svého stanoviska rázně distancuje? Dělá nám ostudu v celém světě,“ uvedl šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

Zeman v neděli uvedl, že nesouhlasí s žádným útokem proti jiné zemi, pokud nemá mandát Rady bezpečnosti OSN nebo nejde o zásah proti islámským teroristům. V roce 1999 nicméně Zeman jako premiér odsouhlasil letecké útoky NATO na cíle v tehdejší Jugoslávii, které rovněž mandát Rady bezpečnosti neměly.

Útok západních zemí na Sýrii o víkendu i dnes aktivně komentoval na sociálních sítích prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Obvinil v nich například české novináře nebo pracovníky neziskových organizací, že vítají válku. Dnes naznačil, že část české společnosti touží „po smrtícím konfliktu mezi USA a Ruskem“. Server iDnes.cz dnes uvedl, že se jeho vyjádřeními bude zabývat jeho nadřízený, kancléř Vratislav Mynář. ČTK kancléř řekl, že sociální sítě sám nepoužívá, nechá si z nich proto připravit podklady a vše s Ovčáčkem probere.

Video Babiš kritizoval útok v Sýrii - Blesk TV
1080p 720p 360p

 

 

Doporučujeme
osinek ( 17. dubna 2018 12:31 )

V sociální demokracii je spousta slušných lidí!!! Jsem přesvědčen, že neschválí vstup do koaliční vlády s Babišem tj. důvodně podezřelým z finančních podvodů , který je navíc soudem uznaným agentem komunistické tajné policie STB? Lze spolupracovat s někým, kdo lže a podvodně získává dotace poskytované Evropskou unií?!?! Copak ve zprávě Evropského úřadu pro boj s finančními podvody (OLAFu) se neuvádí, že eurodotace pro firmu Čapí Hnízdo" získali vlastníci firmy v rozporu s pravidly EU a v rozporu s právními normami Česka?

osinek ( 17. dubna 2018 12:22 )

Chameleon Bureš, který zahraniční politice vůbec nerozumí, se znovu neskutečně ztrapnil! Babiš papouškuje cokoliv, tak aby se "zalíbil" všem těm, kteří ovlivňují české a evropské dotace pro Agrofert Co taky lze očekávat od profláklého konfidenta komunistické tajné policie STB, který za komoušů donášel na své kolegy z práce? Snad kobliháři již konečně pochopí,že se nechali napálit jeho primitivními hesly jako "všetci kradnů",přičemž Agrofert nejvíc dojí státní kasu

Antonin Blaha ( 16. dubna 2018 16:56 )

 Skonci to tim ze bude kricet do kamery co po nem vlastne chceme vzdyt on prece nestrilel😂😂😂

marmat ( 16. dubna 2018 16:45 )

Tolik, ale tolik by se modlíte, aby byl na dohled v PS větší demagog a lhář, než Kalousek ...Má dost učňů : Fiala, Farský, Bělobrádek (TEN MU TO SBLAJZNUL MINULÝ TÝDEN AŹ NA 100% SEBEZNEMOŽNĚNÍ), Bartoš, Michálek, Bartošek......

marmat ( 16. dubna 2018 16:43 )

I když budete kydat, bude to pořád do vlastní branky...je to strašně dětinské!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa