Češi rekordně vrší žádosti o milost. Na Zemanův metr jich je většina krátká

Autor: bud - 
30. 8. 2018
06:05

Letošní rok bude zřejmě rekordní v počtu žádostí o milost za prezidentování Miloše Zemana. Jen do léta jich vězni a trestně stíhaní podali 674, což je bezmála tolik, jako za celý loňský rok, a více než v letech předchozích. Jen mizivý počet žádostí přitom splňoval přísné podmínky, které ještě před svým zvolením stanovil prezident Miloš Zeman. Ten slíbil udělování milostí pouze v humanitárních případech.

Už 3929 žádostí o milost dorazilo za necelých šest let na ministerstvo spravedlnosti. Jen do července letošního roku jich bylo 674, což je jen o 73 méně než počet žádostí za celý rok 2017. V roce 2016 jich bylo 625 a o rok dříve 588.

Právě na ministerstvo prezident Miloš Zeman převedl svou pravomoc ohledně milostí a sám se zabývá jen těmi, které mu doporučí ministr. Formálně ale o právo udělovat milosti ze svého vlastního rozhodnutí nepřišel.

„Prezident doposud udělil deset milostí. Z toho šest žádostí mu postoupil ministr spravedlnosti a tyto případy splňovaly podmínku, že dotyčný trpěl závažnou nebo nevyléčitelnou chorobou bezprostředně ohrožující život, a v dalších čtyřech případech se prezident rozhodl na základě jiných skutečností,“ uvedla pro Blesk Zprávy Lucie Machálková z tiskového oddělení resortu.

Šanci má jen 0,59 % žádostí

Zeman ještě před svým zvolením v roce 2013 deklaroval, že bude udělovat milosti jen v přísně vymezených humanitárních případech. Má jít o případy, kdy pachatel nesmí mít na svědomí závažný trestný čin, musí mít závažné zdravotní problémy a zajištěné rodinné zázemí.

Tyto podmínky ale drtivá většina žádostí o milost nesplňuje. „Pouze ve 23 případech šlo o situaci, kdy člověk trpěl závažnou nebo nevyléčitelnou chorobou bezprostředně ohrožující život,“ upřesnila Machálková s tím, že tyto případy prezident dostal na stůl. Jiné žádosti pak zůstávají bez odezvy. Reálně tak mělo na úspěch šanci jen 0,59 % žádostí.

Takto vypadá formulář žádosti:

Formulář žádosti o milostFormulář žádosti o milost | 

Desátá milost pro úplatného exstarostu

Svou poslední milost udělil Miloš Zeman v úterý a je první milostí v druhém funkčním období. Dostal ji bývalý starosta jihomoravského Hevlína Drahomír Nosek, který byl odsouzen za přijetí úplatku, maření úředního rozhodnutí a zneužití pravomoci. Zeman milost zdůvodnil tím, že má rakovinu, dříve nebyl trestaný a svůj skutek už nemůže zopakovat.

Letos v březnu omilostnil také muže, který při dopravní nehodě usmrtil svou manželku a syna. Zeman řekl, že omilostněný sice nesplňuje podmínku závažného zdravotního stavu, avšak on jeho další potrestání vnímá jako nadbytečné a kruté. Nejvýraznější milostí byla ta, kterou udělil loni odsouzenému vrahovi Jiřímu Kajínkovi.

V českých věznicích je momentálně bezmála 22 tisíc vězňů, z toho 2000 ve vazbě. Finálně odsouzených je přes 20 tisíc lidí, z toho téměř 19 tisíc jsou muži a přibližně 1500 je žen.

Počet žádostí o milost:

  • Rok 2018: 674
  • Rok 2017: 747 
  • Rok 2016: 625
  • Rok 2015: 588
  • Rok 2014: 690
  • Rok 2013: 556

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
salto ( 31. srpna 2018 08:01 )

molik: Zjisti si něco o všeobjímající amnestii v r. 90, byl by to dlouhý seznam...

salto ( 30. srpna 2018 11:10 )

Jóóó Vašíci - Flaška a Ukradpero, to byli jiní kabrňáci

jarypadlo ( 30. srpna 2018 10:23 )

https://www.youtube.com/watch?v=3nlCAZ7dVKU . . . https://www.youtube.com/watch?v=PbGiEGf81Jo . Jeden žádal nemilost protože ho soudili křivě a nikdo neuměl přečíst ani dovolání,druhý sedí křivě protože přistihl snad jistého Pospíšila jak zapaluje úřad v Plzni...doporučuju vidět.

satanas ( 30. srpna 2018 09:27 )

Jedinej kdo musi dostat milost jePetr Kramny,. obet Justicnich mafianu, neschopnych, pod natlakem ctenaru Bulvaru a pojatou "Soudkyni" Gillovou odsouzeny "smrti".Proti te je prokuratorka Brozova uplny andel,..A tito vsichni znicili zivot Petru Kramnemu,bez ohledu NATO, co uz musel vytrpet! Pane prezidente! Jeden citat--In dubio pro reo! Kdy jindy a kdy jinde nez tady!!?

horalysa ( 30. srpna 2018 07:34 )

Zapoměli jste zmínit milosti, které udělil Venca Chrchla svý kamarádům z kriminálu. Vrahům a zločincům, kteří se mu za jeho amnestii odvděčili dalšími vraždami a zločiny.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa