Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Polojasno 22°C

Schodek rozpočtu bude o 10 miliard nižší, slíbila Schillerová. Zaplatí to lidé i firmy

Autor: ČTK - 
26. srpna 2018
12:18

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) předloží návrh státního rozpočtu na rok 2019 se schodkem 40 miliard korun. V neděli to řekla v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Dosud ministerstvo financí plánovalo na příští rok schodek rozpočtu 50 miliard korun, který už schválila vláda. Snížení deficitu je podle Schillerové dáno očekávaným růstem mezd, a tím i odvodů do rozpočtu.

Schillerová uvedla, že stát na základě nové makroekonomické prognózy předpokládá tlak na růst mezd, protože roste i výkon ekonomiky. Ministryně řekla, že vzhledem k tomu, že daňové a sociální odvody tvoří více než polovinu příjmů rozpočtu, lze očekávat vyšší příjmy, a tím i nižší schodek.

Návrh rozpočtu s nižším schodkem chce Schillerová vložit do Elektronické knihovny připravované legislativy, kde musí být zpřístupněn veřejnosti nejpozději do konce srpna. „Já jsem se rozhodla, že předložím návrh státního rozpočtu se schodkem 40 miliard,“ řekla.

Podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové by měl být rozpočet v době ekonomického růstu vyrovnaný, souhlasila ale s tím, že nynější návrh rozpočtu je maximem možného. Připustila, že požadavky ministerstev na peníze pro opravy památek, zdravotnictví, školství nebo důchodce jsou oprávněné. „Úkolem ministerstva financí je tyto oprávněné požadavky, extrémní požadavky vybalancovat, aby na ně byly peníze letos, napřesrok i v budoucnu,“ dodala.

Rozpočet má být v době růstu vyrovnaný, říká Niedermayer

Kriticky se k návrhu rozpočtu postavil europoslanec a bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer (TOP 09). Podle něj snížení plánovaného deficitu o deset miliard není maximem možného. Vláda se podle europoslance nechová odpovědně, když v době výrazného hospodářského růstu připravuje schodkový rozpočet. „Jako by v tom rozpočtování nešlo o to, jak se rozpočet vyvíjí, co to bude znamenat pro příští léta, ale jde o to, co dnešní rozpočet nyní udělá s dnešními voličskými preferencemi,“ řekl.

Nadšením nehýří ani ekonomický expert ODS Jan Skopeček. „To je posun ‚z bláta do louže‘. Navíc ve chvíli, kdy se rozpočtový plán a výsledek hospodaření ministrům financí za hnutí ANO tak dramaticky každoročně liší, má tato informace nulovou vypovídající hodnotu,“ napsal v prohlášení.

Původní padesátimiliardový deficit pro rozpočet 2019 představila vláda v červnu. Tehdejší plán počítal s celkovými příjmy rozpočtu na příští rok 1,432 bilionu korun, o 117,1 miliardy více než v letošním rozpočtu. Výdaje měly být 1,482 bilionu. Přesné parametry aktuálního návrhu rozpočtu, který by měl mít schodek 40 miliard, Schillerová založí do vládního informačního systému do konce srpna.

sekebo ( 27. srpna 2018 04:37 )

Jen bych expertovi z ODS připomněl, že v době jejich vlády byly deficity rozpočtu 4 roky po sobě přes 100 mld. Kč, jednou dokonce 192 mld. - Horrible

marmat ( 26. srpna 2018 23:12 )

cezar8: Dík za boj proti placeným trollům...člověk se možná někdy takovou odpovědí ušpiní, ale nelze TOHLE nechat bez povšimnutí!!!Píšou si mezi sebou...odpovídaj i sami sobě...roděj klony a redakce to trpí !!! Nevzdávejme to-lidi si to přeberou.

marmat ( 26. srpna 2018 23:05 )

Zdenkku chobotnice je zoufalá stejně jako Vy...Chytrost a noblesa...klid a válcování chytrolínů je pro Schillerovou příznačné...Má to srovnaný v hlavě přesně jako Babiš.A to zoufalství a demagogie o kafi je z 5.A. základky...na to se radši vybodněte.

marmat ( 26. srpna 2018 22:59 )

Dnešní Otázky + Rejpance u Moravce roznesla tato dáma suverénně "na kopytech a na cucky". Pro chobotnici 29 let starou zírat na NĚČÍ úspěchy musí být zoufalý a nesnesitelný......

deep_ass_flsting ( 26. srpna 2018 18:30 )

A to je teprve začátek, vemeno zdenkku. Až ti utne sociálná dávky, tak chcípneš hladem.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud