Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C

„Hanba“ a „StB“. Na Babiše na dožínkách v Budějovicích pískali

Autor: ČTK - 
25. srpna 2018
11:41

Projev premiéra Andreje Babiše (ANO) při slavnostním zahájení Národních dožínek v Českých Budějovicích znovu narušovala skupinka protestujících. Pískali a skandovali "hanba" a "StB". Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) se následně premiérovi a veřejnosti omluvil za chování "skupinky takzvaných demokratů". Počínání protestujících ostatní návštěvníci většinou odsuzovali. Podobně na českobudějovickém výstavišti vystupovala skupinka lidí i ve čtvrtek, když prezident Miloš Zeman zahajoval největší český agrosalon Země živitelka, jehož jsou dožínky součástí.

Při zahájení dožínek se hlavně děkovalo zemědělcům, Toman slíbil, že je vláda nenechá kvůli horší úrodě „na holičkách“. Vláda podle něj vyčíslí objektivně škody způsobené suchem. Premiér již dříve řekl, že předložení plánu odškodnění je na Tomanovi, ale musí být objektivní.

Podle Agrární komory ČR sucho letos způsobilo v českém zemědělství škody za devět až 11 miliard Kč. Zemědělci budou chtít od státu odškodnění dvě až 2,5 miliardy korun, aby pomoc byla srovnatelná s kompenzacemi v Německu. Největší škody budou na obilovinách, cukrové řepě, chmelu i na krmných plodinách, řekl prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek. Zemědělci by chtěli odškodnění do konce roku.

Babiš zmínil také nutnost vytvoření dlouhodobé strategie hospodaření s vodou v ČR nebo boj s kůrovcem. Dlouhodobě chce také pracovat na projektu potravinové soběstačnosti. Podle něj je Česká republika už řadu let odkázaná na dovoz základních produktů ze zahraničí. „Podcenili jsme ten potravinový průmysl a neuvědomili jsme si, že úkolem státu je postarat se o bezpečnost lidí i o to, aby se uživili. Další chybou bylo, že jsme dovolili cizincům, aby kupovali půdu, která je teď drahá,“ uvedl Babiš.

Podle Tomana je Česká republika soběstačná pouze v produkci hovězího masa. V ostatních komoditách je závislá na jejich dovozu a na importu potravin.

Babiš zemědělcům poděkoval za to, že se starají o tvář české krajiny. „Národní dožínky je oslava něčeho, co nás živí. Měli bychom si všichni uvědomit, že potraviny jsou základem existence lidstva vedle vody a energie a samozřejmě našeho prostředí, které utváříme všichni my - zemědělci,“ řekl Jandejsek.

Před samotným zahájením dožínek zasadil premiér spolu s dalšími představiteli státu a zemědělců před výstavištěm Lípu republiky, následně se vydal do dožínkového průvodu.

Sucho je letos i v jiných zemí Evropy. Extrémně nízké srážkové úhrny by mohly mít například za následek masivní nedostatek krmiva pro hospodářská zvířata. Týká se to Francie, Británie, Německa i Švédska. Německá vláda dá kvůli poničené úrodě zemědělcům odškodnění 150 až 170 milionů eur. Stejnou částkou přispějí jednotlivé spolkové země. Celkem tak němečtí zemědělci mohou dostat až 340 milionů eur (8,7 miliardy Kč).

Zemědělci zažádali o kompenzace za loňské sucho za 1,16 miliardy korun, vláda na kompenzace vyčlenila dvě miliardy korun. Komora mluvila až o 12miliardových škodách. Zisk českého zemědělství loni meziročně klesl o 5,4 procenta na 21,3 miliardy korun. I tak byl ale třetí nejvyšší od začátku tisíciletí, uvedl již dříve tehdejší místopředseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

salto ( 26. srpna 2018 16:05 )

Ten chlap dělá něco dobře, že se kavárna a její klaka může zvincnout

marmat ( 26. srpna 2018 12:58 )

cezar8: Musí být ale velmi náročné psát za prachy....proto tito trollové kopírují, nemyslí, kvalitu blábolů nejsou schopni absolutně posoudit, ale počet placených vět ano.Pokud je nenapadne vůbec nic - NADÁVAJÍ.

marmat ( 26. srpna 2018 12:53 )

Kalousek by se možná na podstavec k tomu metronomu ještě vešel...jeden pán před pár lety se tam i věšel !!! Škoda stavět a pak bourat...píšete si se zdenkkem, transformoval/vysemenil se...jen mu sponzor vyškrtává ty proch.ané tepláky.

marmat ( 26. srpna 2018 12:46 )

Nyní s famózním přehledem a elegancí"utírá" Moravce a 2 "soupeře" ministryně financí paní Schillerová......................Je to DÁMA s komputerem v hlavě.

marmat ( 26. srpna 2018 12:42 )

Někdo jezdí se zájezdním divadlem představení, jiný podnik na montáže, jiný s demonstracemi po náměstích...Každý se realizuje jinak...O "užitečnosti a přínosu" toho třetího putovního spolku svědčí fotografie a videa a k chlubení to není.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa