Odboráři hrozí stávkou. Ministr Vojtěch zlobu odmítá: „Platy určitě porostou“

Autor: ČTK, simao - 
16. srpna 2018
22:02

Zdravotní odbory vyhlásí stávkovou pohotovost za vyšší platy, ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO) se to ale nepozdává. Podle něj k tomu není důvod, slibuje, že platy určitě porostou a místo vyhrožování by mělo přijít něco jiného. Podle předsedy ČMKOS Josefa Středuly se však mohou přidat i další odbory - a ve vyjednávání o platy státních zaměstnanců celkově tak opět přituhuje.

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyhlásí stávkovou pohotovost. Podle něj vláda není ochotná dodržet slib a zvýšit tarifní platy a základní mzdy. Vyplývá to z pozvánky na páteční tiskovou konferenci, kde chce svaz sdělit další podrobnosti. Předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula nevyloučil, že by stejně mohly postupovat i další odborové svazy veřejného sektoru.

Vyhrožování není podle ministra na místě

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) s vyhlášením stávkové pohotovosti nesouhlasí. „Nesouhlasím s vyhlášením stávkové pohotovosti. Do zdravotnictví jde příští rok rekordních 320 mld. To umožní navýšení platů všem zdravotníkům až o 10 % a tam, kde je to nejvíce potřeba, i o více. Platy určitě porostou! Místo vyhrožování by odbory měly spíše jednat s vedením nemocnic,“ reagoval na Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

ČMKOS žádá růst tarifů právě o deset procent pro všechny zaměstnance veřejného sektoru. Vláda momentálně navrhuje zvýšení sumy na platy o šest procent a tarifů o dvě procenta. Víc by si měli přilepšit učitelé a hůř placené profese. Zdravotníci by měli podle plánů kabinetu dostat nejspíš o čtyři či pět procent víc.

Zdravotnické odbory se odvolávají na to, že jim premiér Andrej Babiš (ANO) na společném jednání začátkem května slíbil desetiprocentní růst. Babiš na to později reagoval tak, že přidání podpořil, ale neslíbil. Uvedl, že o navyšování by měli rozhodovat zaměstnavatelé, tedy vedení zdravotnických zařízení.

Vojtěch uvedl, že v posledních čtyřech letech vzrostly platy ve zdravotnictví o více než 30 procent. Nárůst prý bude pokračovat i v příštím roce. „Odměňování však bude cílené tam, kde je to nejvíce potřeba. Protože nejpalčivější situace je u sester ve směnném provozu, zvyšujeme jim příplatek za směnnost o pět tisíc korun měsíčně, což znamenaná meziroční nárůst 15 procent,“ sdělil ČTK.

Středula: Cílem není stávka, ale dohoda

ČMKOS jako největší odborová centrála v zemi zastřešuje celkem 29 svazů, z nich 13 působí ve veřejném sektoru. Středula nevyloučil, že by podobně jako zdravotnické odbory mohly postupovat i další svazy.

„Naším cílem není stávkovat, ale dohodnout se. Na to, abychom se dohodli, stačí jedno jednání. Snažíme se dělat vše pro to, aby proběhlo. Zatím žádný termín není a premiér se k němu pozitivně nevyjádřil. Jsme regulérní sociální partner podle zákona, není možné s námi nejednat,“ řekl ČTK Středula.

Video  Babiš: Moje zdraví chátrá, přibral jsem 15 kilo a potřebuju doktora na hlavu  - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Vojtěch se zlobí: Demagogie!

O dalším postupu by v pondělí mohla jednat rada ČMKOS. Podle Vojtěcha platy v příštím roce porostou všem zaměstnancům ve zdravotnictví.

„Požadavek odborů je tak již pouhá demagogie a jde proti samotným zaměstnancům. Plošné navýšení rozhodně nevyřeší personální krizi ve zdravotnictví, pouze prohloubí rozdíly mezi nízko příjmovými a vysoko příjmovými skupinami zdravotníků,“ uvedl.

Babiš tento týden řekl, že chce o růstu platů ve veřejné sféře jednat hlavně ve vládě a koalici při debatě o rozpočtu, tedy až do konce září, kdy musí kabinet návrh hospodaření na příští rok odevzdat Sněmovně. Vyjednávat začal s menší odborovou centrálou, kterou je Asociace samostatných odborů. Ta zastřešuje třeba vlivné lékařské odbory či odbory pracovníků finančních úřadů. S plošným navýšením nesouhlasí. Vládní ČSSD naopak stojí na straně ČMKOS.

Video  Ministr Vojtěch vyvedl přítelkyni Olgu na Den zdraví. A vzýval prevenci  - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

marmat ( 18. srpna 2018 21:58 )

KDO A JAK VÁM pane troll TYHLE ROLETY PLATÍ ??? To asi bude lepší, než u kuchaře co ???

marmat ( 18. srpna 2018 21:55 )

Ale to nám pouze Václav Klaus slíbil, že to v r.2000 srovnáme !!!Vaše tapeta je ubohá= s prošlou lhůtou zajímavosti a originality !!! Jen ty nájmy jsou u Vás vždy zkreslené až k zofání... A kuchaž za 12.500,- ??? TOMU ANI SÁM NEVĚŘÍTE, ŽEJO ???

marmat ( 18. srpna 2018 21:49 )

Když populista Středula vykazuje srdceryvně poměr platů lékařů ZDE a na ZÁPADĚ, tak vědomě ignoruje takovou propast/poměr i u jiných profesí (řemesel) a důchodců !!! Myslí, že jsme tupí ???

marmat ( 18. srpna 2018 21:44 )

Když se dnes zeptáte třeba sestřičky z chirurgie, co ji trápí, tak peníze na p o s l e d n í m místě.... Nedostatek personálu = kolegyň a odvíjející se z toho přesčasy a mimořádné služby je to , co je porvořadé !!!

marmat ( 18. srpna 2018 21:39 )

Středula předvádí EGO...skoro jako vloni Sobotka ...naivně , průhledně a kupodivu naprosto amatérsky!!! Takový populizmus s jasnými argumenty MZ na stole je jalový a trapný.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud