Bakalu přivede ke komisi k OKD policie? Poslancům došla trpělivost, žádají o pomoc

Autor: ČTK - 
14. srpna 2018
10:08

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace těžební společnosti OKD požádá policii, aby předvedla k podání výpovědi finančníka Zdeňka Bakalu. Novinářům to dnes řekl předseda vyšetřovací komise Lukáš Černohorský (Piráti). Bakala odmítá před komisi předstoupit, pozván byl na dnešek, ale nedostavil se. Podnikatel žije ve Švýcarsku. Bakala v tiskovém prohlášení uvedl, že by jeho výpověď před komisí sloužila k politickému tlaku na soudy, někteří politici se podle něj pokoušejí obejít řádný proces.

Žádost policii by měla od komise odejít dnes, nejpozději ve středu. Komise o ní podle Černohorského rozhodla jednomyslně. Bakala začátkem srpna prostřednictvím svého mediálního zástupce oznámil, že se před komisi nedostaví.

„V tuto chvíli se komise usnesla na tom, že nechá předvést Policií České republiky Zdeňka Bakalu vzhledem k tomu, že se odmítl dostavit k podání svědecké výpovědi. Vzhledem k tomu, že zákony platí pro všechny, ať už jste chudí, nebo bohatí, tak komisi nezbylo nic jiného než přistoupit k tomuto kroku,“ prohlásil Černohorský.

Policie má zjistit, kde Bakala je

Pirát Černohorský také řekl, že komise požádá policii, která pak bude zjišťovat místo, kde se bude Bakala nacházet, a případně ho předvede. V jaké lhůtě se to podaří, záleží podle něj na policii. „Komise má skončit k 12. říjnu, ale pokud samozřejmě bude potřeba, tak můžeme požádat Sněmovnu o prodloužení termínu,“ dodal.

Policie ČR na twitteru uvedla, že může svědka předvést pouze v případě, že se nachází na území Česka. „Předvedení svědka je z naší strany možné pouze na území ČR. Jinak je nutné předchozí rozhodnutí justičních orgánů,“ napsali bez dalších podrobností policisté.

Černohorský tvrdil, že Bakala nemůže výpověď odmítnout. Jednací řád vyšetřovací komise, který je přílohou zákona o jednacím řádu Sněmovny, stanoví, že každý je povinen na předvolání komise se dostavit ke komisi a vypovídat jako svědek o tom, co je mu známo o věci, která má být vyšetřena, nebo o okolnostech důležitých pro vyšetření této věci.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnešní žádost komise odmítl šířeji komentovat. Novinářům řekl, že to, že se veřejnost díky sněmovnímu vyšetřování možná dozví nějaké nové věci, je asi důležité, protože privatizace OKD zničila celý region. Věcí se ale zabývají i orgány činné v trestním řízení. Připomenul, že nové trestní oznámení kvůli OKD nedávno podal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. „Tak si myslím, že je to spíš věc policie a státních zástupců,“ konstatoval.

Nejsou nestranní, vzkázal Bakala

Komise podle Bakaly není nestranná a svým zaměřením zasahuje do probíhajícího soudního řízení. Bakala prostřednictvím svého mediálního zástupce připomněl své tvrzení z počátku srpna, že někteří politici včetně několika členů komise se již rozhodli o jeho vině v záležitostech týkajících se OKD. „Od té doby nebylo řečeno ani se nestalo nic, co by změnilo jeho názor, že v tomto vysoce zpolitizovaném prostředí by jeho výpověď byla zneužita k dalšímu zesílení politického tlaku na nezávislé soudy v České republice,“ uvedl Bakalův zástupce.

„Někteří politici se očividně pokouší využít parlamentní systém, aby obešli řádný proces. To vytváří nebezpečný precedent, který by byl výsměchem právům, jež ústava zaručuje všem českým občanům,“ uvedl Bakalův zástupce. Samotnou žádost komise, aby Bakalu předvedla policie, nekomentoval.

Bakalova investiční skupina RPG Industries koupila v roce 2004 OKD od společnosti Karbon Invest krátce poté, co tato firma získala důlní společnost od státu. Bakala za své účinkování v OKD často čelil kritice. Sociální demokrat Lubomír Zaorálek ho před několika lety například nazval gaunerem a Bakala ho za to neúspěšně žaloval.

Komise pátrá až do roku 2004

Prezident Miloš Zeman ve svém druhém inauguračním projevu letos v březnu označil Bakalu za velkou skvrnu a obvinil ho z rozsáhlé hospodářské kriminality v OKD. Bakala ve svém dopise proto také poukázal na to, že je na něj některými politiky včetně části členů komise nahlíženo jako na podezřelého, že je označován za tuneláře a že prezident Zeman vyzval k jeho odsouzení. Komise složená z poslanců má prověřit převod státních akcií OKD do vlastnictví jiných osob, zejména prodej minoritního podílu v roce 2004.

Komise se zaměřuje také na snížení základního jmění černouhelné společnosti ve druhé polovině 90. let, kterým stát přišel o možnost firmu kontrolovat. Předmětem poslaneckého zkoumání je také plnění závazků nabyvatelem akcií ze smlouvy z roku 2004 a příčiny úpadku OKD a odpovědnosti státních úřadů a osob. Společnost OKD se v roce 2016 kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti dostala do úpadku. Firma na sebe podala insolvenční návrh. Věřitelé poté přihlásili u soudu pohledávky za více než 20 miliard korun, pohledávky za většinu této částky ale insolvenční správce popřel. Letos v dubnu v souladu s reorganizačním plánem převzal doly stát.

Video Sobotka vysvětluje privatizaci OKD: Věřím, že všechno proběhlo podle zákona a pravidel EU. - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová

kukuku ( 14. srpna 2018 15:22 )

Se svým podprahovým modrým IQ nemáš šanci pochopit, že hlavní viníci jsou pravičáčtí mágové oblbující národ v 90.letech s vedlejím efektem spočívajícím ve vygumování mozkoven indiviuí, jako jsi Ty.

padouch236 ( 14. srpna 2018 13:41 )

Zavřít Sobotku a dalších pár socanů, kteří si pořádně namazali kapsu...

padouch236 ( 14. srpna 2018 13:38 )

Belabel: Už zase máš roupy, když ve cvokárně má hodná zdravotní sestřička volno a nedal ti tabletku proti debilitě, jak to tady prezentuje drakulina??

padouch236 ( 14. srpna 2018 13:35 )

sores:

sores ( 14. srpna 2018 12:41 )

Cha cha ten dobytek zlodějský má celé Česko u p.r.d.ele Má tolik miliard že už teď to ví že díky tomu bohatství to vyhraje a nic se mu nestane, jako ostatně jiným českým megařům!! Janoušek, Rátth a spousty dalších. Prachy vážení, neodmítne nikdo ani páni soudci.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud