O titul nepřijde. Malá si s diplomkou počínala neeticky, tvrdí univerzita

Autor: ČTK - 
10. srpna 2018
17:51

Diplomová práce bývalé ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO) o chovu králíků na Mendelově univerzitě v Brně z roku 2005 vykazuje v rešeršní části shody významného rozsahu s prací obhájenou na stejné univerzitě o dva roky dříve. Vyplývá to ze závěrů etické komise Mendelovy univerzity, která diplomovou práci prozkoumala. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí univerzity Jiřina Studenková. Malá ale o titul nepřijde, řízení o vyslovení neplatnosti vysokoškolského diplomu lze zahájit do tří let. Malá ČTK napsala, že už dříve řekla, že se mohla dopustit chyby, nikoli však úmyslného opisování. Vyhrocené situace je jí líto.

Podle komise se Malá dopustila neetického chování, které bylo i v dané době považováno za disciplinární přestupek. „Mendelova univerzita v Brně k případu zadala externí právní posudek, který měl posoudit případné další kroky školy. Z něj vyplynulo, že řízení o vyslovení neplatnosti vysokoškolského diplomu je možné podle platných právních předpisů pouze v objektivní lhůtě tří let, v daném případě tedy nemůže být zahájeno,“ uvedla Studenková.

Autorem posudku je expert na správní právo František Korbel, který se v minulosti zabýval například složitou otázkou možnosti odebírání titulů na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni, kde někteří politici získali titul za kratší dobu, než je obvyklé.

Malá ve vyjádření pro ČTK uvedla, že podle komise šlo o shody v rešeršní části. "Hlavní část mé diplomové práce a závěry, které z ní plynou, komise nezpochybnila. Jasně jsem už dříve řekla, že jsem se chyby dopustit mohla, nikoli však úmyslného opisování. Jednala jsem podle pokynů vedoucího práce a je mi velice líto, že se celá situace takto vyhrotila. Za své chyby se omlouvám, ale opakuji, že jsem nejednala se zlým úmyslem," dodala Malá.

Podezření na opisování se u Malé objevilo poté, co byla nominována na ministryni spravedlnosti. I přes výtky se ministryní stala, ale po 13 dnech funkci složila. Kvůli opisování v diplomové práci skončil i ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD). Pochybnosti se objevily i u diplomky ministra obrany Lubomíra Metnara, který ale kauzu ustál a omluvil se za nedostatečné citační zdroje. 

Video Vyjádření ministryně Malé k jejím diplomkám - Blesk TV

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

hejhej ( 13. srpna 2018 20:23 )

Malá ministryní není. Ale rychlostudent a lhář Chovanec i přes podvod se studiem ministrem zůstal celé období. Proč ten nikomu nevadil ??????

junkiexl ( 11. srpna 2018 07:45 )

Ten jeji imbecilni vyraz v jejim slepicim xichte nezamaskuje ani deseti tituly. Zridkakdy se vidi neco tak stupidniho jako vyraz teto soudruzky male jmenem, telem i duchem. Amen.

luxardo ( 10. srpna 2018 18:32 )

 Už jí dejte pokoj. Měla snahu se něco naučit na rozdíl od blbky Němcové. která nemůže mluvit o níčem jiném než po "politrucku" špinit všechny, kteří jí překazili stát se předsedkyní vlády. Neumí ani žádný jazyk , možná by vyškrabala pár ruských slovíček, ktré se naučila na základce.A tokových by se mezi politiky a "umělci" našlo hodně a při tom SE CHOVAJÍ JAKO BY VYSTUDOVALY oXFORD.

venca3389 ( 10. srpna 2018 18:29 )

malytichykomunista: tyto slova vaše je urážka . (lumpa největšího-slovenského konfidenta,dotačního a daňového podvodníka.) Zatím mu nic neprokázali tak je nevinný jako každý občan , to je jako kdyby to řekli o vás že jste podvodník velkýho kalibru a BABIŠ VÁM PŘISKŘÍPL KRÍDLA atd. NA TAKOVÍ LIDI JE TŘEBA SI DÁVAT POZOR , podvodama je konec pane !!!!!!!!! .Tak bacha na slova . Hlavně že vaše strana je dobrá ale o tom pochybuji nebo asi lidi o ni nevěděli při volbách .

istyl ( 10. srpna 2018 15:49 )

...a aby váš operater taky nevystudoval neeticky, ale plati to i pro i pro jine profese...kdo si koupil novy byt, vi o cem mluvim...taky to jsou"odbornici"...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud